هلیکوپتر جاولین دهه 60 و ایده ای برای تاکسی پرنده الکتریکی(+عکس)

هلیکوپتر جاولین دهه 60 و ایده ای برای تاکسی پرنده الکتریکی(+عکس)

روتور اکس قصد دارد نسخه ای تمام الکتریکی از هلیکوپتر جاولین را با طراحی بدنه به سبک دهه 1960 معرفی کند.

موبنا – شرکت روتور اکس (Rotor X) مستقر در آریزونا، آمریکا در زمینه تولید کیت های ساخت هلیکوپتر فعالیت می کند. از جمله محصولات این شرکت می توان به کیت هلیکوپتر فینیکس ای600 (Phoenix A600) اشاره کرد. در سال 2021، روتور اکس شرکت روتوروی اینترنشنال (RotorWay International) که در زمینه تولید کیت هلیکوپتر فعال بود را خریداری کرد. شرکت روتوروی توسط بی.جی. شرامین در سال 1961 تاسیس شد.

روتور اکس در ژوئن 2021 تصمیم خود برای ورود به بازار تاکسی های پرنده الکتریکی با ساخت یک هواگرد عمود پرواز الکتریکی را اعلام کرد. روتور اکس در این زمینه با شرکت ادونست تکتیکس (Advanced Tactics Inc.) همکاری می کند. ادونست تکتیکس تجربه بیش از 10 سال فعالیت در زمینه توسعه نمونه های اولیه هواگردهای مجهز به چند روتور را دارد و روتور اکس از این تجربه برای کمک به توسعه یک هلیکوپتر الکتریکی مجهز به چهار روتور استفاده خواهد کرد.

روتور اکس قصد دارد با استفاده از فرآیندهای تولید ساده هزینه های تولید را تا حد زیادی کاهش دهد. بر همین اساس تولید کیت هلیکوپتر با قیمتی پایین‌تر و مقرون به صرفه نسبت به گذشته انتظار می رود.

ئیجاولین؛ احیای یک هلیکوپتر شخصی از دهه 1960

روتور اکس ساخت یک هلیکوپتر بر اساس کیت هلیکوپتر جاولین (Javelin) محصول شرکت روتوروی را نیز برنامه‌ریزی کرده است. جاولین هلیکوپتری شخصی مجهز به پیشرانه بنزینی و تک نفره بود. روتور اکس قصد دارد نسخه ای تمام الکتریکی از این هلیکوپتر را با طراحی بدنه به سبک دهه 1960 معرفی کند.

ئی‌جاولین (eJavelin) یک کیت هلیکوپتر برای سازندگان آماتور خواهد بود و روتور اکس تمام اجزای مورد نیاز برای مونتاژ نهایی و پرواز را در اختیار مشتری قرار خواهد داد. از آنجایی که این هلیکوپتر تمام الکتریکی خواهد بود، وزن آن احتمالا کمتر از مدل بنزینی بوده و مونتاژ آن نیز به دلیل پیشرانه تمام الکتریکی ممکن است آسان‌تر باشد.

تاریخچه هلیکوپتر جاولین

هلیکوپتر جاولین نخستین پرواز خود را در سال 1965 انجام داد و توانایی دستیابی به بیشینه سرعت 137 کیلومتر بر ساعت را داشت. امکان پرواز به مدت دو ساعت و پانزده دقیقه با این هلیکوپتر وجود داشت. مدل تولیدی دارای پیشرانه 100 اسب بخاری کانتیننتال O-200 بود که پیشرانه بنزینی مورد استفاده در هواپیمای سسنا 150 در دهه 1960 بود.

هلیکوپتر جاولین فقط 227 کیلوگرم وزن داشت و دارای یک شیشه جلو با دو طرف باز بود. این هلیکوپتر به یک پروانه روتور اصلی، یک روتور دم، و ارابه فرود ثابت مجهز بود. اجزا کم آن موجب می شد تا جداسازی برای تعمیر و نگهداری به آسانی صورت بگیرد.

مشخصات هلیکوپتر جاولین دهه 1960:

ظرفیت: یک خلبان

بیشینه سرعت: 137 کیلومتر بر ساعت

زمان پرواز: 2 ساعت و 15 دقیقه

سقف پرواز: 11500 پا (3505 متر)

پیشرانه: کانتیننتال O-200، بنزینی با توانایی تولید 100 اسب بخار نیرو

وزن خالی: 227 کیلوگرم

وزن ناخالص: 399 کیلوگرم

ظرفیت سوخت: 12 گالن (45.4 لیتر)

پروانه روتور: یک پروانه روتور اصلی

قطر پروانه اصلی: 6.52 متر

روتور دم: یک روتور دم

ویژگی ایمنی: امکان چرخش خودکار برای فرود در صورت خرابی پیشرانه

 منبع: عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال کنید @ اینستاگرام