ساکورا؛ نیسان یک خودروی جدید 14 هزار دلاری معرفی کرد (+عکس)

موبنا  نیسان از سال 2019 ارائه یک خودروی کی در ژاپن را بطور جدی دنبال می کند و سرانجام در اوائل ماه جاری میلادی نسخه تولید انبوه یک خودروی کی با نام ساکورا را معرفی کرد.

ساکورا؛ نیسان یک خودروی جدید 14 هزار دلاری معرفی کرد (+عکس)

خودروی کی یک رده ژاپنی جهت معرفی خودروهای خودروهای سایز کوچک با قدرت موتور پایین و مصرف سوخت کم است. این اصطلاح معادل اصطلاح خودرو شهری در اروپا و خودرو کامپکت در آمریکای شمالی است.

توجه به این قبیل خودروها بعد از جنگ جهانی دوم افزایش یافت. یعنی زمانی که بسیاری از مردم ژاپن توان خرید یک خودرو سایز متوسط را نداشتند و با موتورسیکلت رفت‌وآمد می‌کردند.

با این خودروها می‌توان کوچه‌های باریکی را که یک سواری عادی نمی‌تواند آنها را رد کند رد کرد. همچنین این خودروها برای پارک حتماً نیاز به یک جا پارک بزرگ ندارند و به دلیل طول کمشان حتی می‌توانند به صورت افقی بین دو ماشین عادی که عمودی پارک کرده‌اند پارک کرد.

این رده خود دو زیر رده مهم به نامهای ون کوچک (ون کی) و کامیونت (کامیون کی) را دربر می‌گیرد. دولت ژاپن برای خریداران این قبیل خودروها مزیت‌های مالیاتی فراوانی در نظر گرفته‌است.(ویکیپدیا)

ساکورا در الگوی یک خودروی جعبه ای طراحی شده اما گوشه ها و زوایا تغییراتی را همراه دارند تا این ویژگی طراحی چندان در ذهن مخاطب باقی نماند. از منظر ابعاد برابر با 3395 میلیمتر در طول، 1475 میلیمتر در عرض و 1655 میلیمتر در ارتفاع توسعه یافته است. فاصله بین محورهای آن نیز برابر با 2495 میلیمتر است.

نیسان ساکورا 2023 حدود 1070 کیلوگرم وزن دارد که می توان آن را یکی از سبک ترین خودروهای الکتریکی بازار جهانی دانست.

ساکورا؛ نیسان یک خودروی جدید 14 هزار دلاری معرفی کرد (+عکس)

در بخش پیشرانه از یک موتور الکتریکی 63 اسب بخاری با 195 نیوتن متر گشتاور استفاده شده است. بیشینه سرعت نیز برابر با 130 کیلومتر برساعت است. هرچند این آمار خبر از یک خودروی سریع نمی دهند اما نکته مهم آن است که ساکورا هم برای سرعت طراحی نشده و به عنوان وسیله نقلیه شهری کاملا ایده ال و کم نقص به نظر می رسد.

انرژی مورد نیاز پیشراته از باتری لیتیوم-یون 20 کیلووات ساعت تامین می شود که در وضعیت شارژ کامل، برد حرکتی 180 کیلومتر را در اختیار ساکورا قرار می دهد.

یکی از ویژگی های باتری ساکورا به حالت ریورز آن مربوط می شود که کاربر می تواند به عنوان یک پاوربانک نیز از آن استفاده و وسایل الکتریکی مختلف را مورد استفاده قرار دهد.

ساکورا؛ نیسان یک خودروی جدید 14 هزار دلاری معرفی کرد (+عکس)

باتری از فناوری شارژ سریع پشتیبانی می کند تا طی 40 دقیقه برابر با 80 درصد ظرفیت آن تکمیل شود.

داخل کابین از یک نمایشگر 7 اینچی ویژه اطلاعات کیلومتر و یک نمایشگر 9 اینچی برای تنظیمات سیستم سرگرمی استفاده شده است.

این خودرو تابستان امسال در تریم های اس، اکس و جی موجود می شود و نمونه پایه برچسب قیمت 14 هزار دلاری را به همراه خواهد داشت.

ساکورا؛ نیسان یک خودروی جدید 14 هزار دلاری معرفی کرد (+عکس)

 منبع: عصرایران

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا