خالق ترانهٔ یکی از ماندگار‌ترین قطعات موسیقی ایران در بستر بیماری

خالق ترانهٔ ماندگارِ گنجشکک اشی‌مشی- هم‌اکنون بیمار و در بیمارستانی در شهرستانِ کازرون بستری است. این قطعه که با صدای «فرهاد مهراد» به عنوان یکی از ماندگار‌ترین قطعات موسیقی ایران در دهه‌های اخیر است، ابتدا با صدای «پری زنگنه» و بعد «فرهاد مهراد» اجرا شده است. آهنگ این کار از اسفندیار منفردزاده بود، این ترانه در فیلم گوزن‌ها اجرا شده ‌است.

موبنا – «حاتمی» این شعر را بر اساس متلی کازرونی که در این شهرستان با نام «با شاه مشین» معروف است، نوشته است و بار سیاسی و اعتراضی بسیاری دارد، هر چند فرهاد مهراد نیز با جایگزین کردن کلمه «حاکم» به جای «حکیم» بر این بار سیاسی و اعتراضی افزوده‌است.

«حسن حاتمی» شاعر و قصه‌نویس کودکان اهل کازرون در سال ۱۳۴۰ به تهران آمد و این داستانِ کودکانه را به احمد شاملو سپرد، شاملو داستان گنجشگک اشی‌مشی او را از زبان و لهجه شیرازی و کازرونی به تهرانی تبدیل کرد و در هفته‌نامه «کیهان هفته» به چاپ رسانید. طبقِ آنچه در «ویکی پدیا» ی این اثر آمده است؛ به گفته حسن حاتمی، نخستین نویسنده و بنیان گذار قصه‌های گنجشگک اشی‌مشی در کشور، «اشی‌مشی» در گویش و لهجه کازرونی، مخفف ترکیب «با شاه منشین» است و به کسی اطلاق می‌شود که با شاه و دربار نمی‌نشیند و از حاکم و شاه و حکومت جانبداری نمی‌کند و طبع بالا و عزت نفس دارد.
خالق ترانهٔ یکی از ماندگار‌ترین قطعات موسیقی ایران در بستر بیماری

 منبع:دیازپام  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − یازده =

دنبال کنید @ اینستاگرام