فیلم خورشیدی؛ به راحتی نصب یک برچسب! (+فیلم و عکس)

موبنا پنل های خورشیدی گزینه ای عالی برای ایجاد یک منبع انرژی پاک هستند، اما هنوز آنقدر که باید انعطاف‌پذیر نیستند. چارچوب سفت آنها موجب محدودیت در سطوح قابل نصب می شود، از این رو به چیزی انعطاف‌پذیرتر که امکان استفاده از آن در هر جایی وجود دارد، نیاز است.

زمانی که موضوع انرژی خورشیدی مطرح می شود، فیلم های خورشیدی جدیدترین نوآوری در این زمینه محسوب می شوند و برخی از شرکت های اروپایی در تلاش برای توسعه و استفاده از این محصولات به منظور ایجاد منابع انرژی تجدیدپذیر بهتر هستند.

فیلم های خورشیدی؛ افزایش انعطافپذیری در استفاده از یک منبع انرژی پاک

فیلم های خورشیدی می توانند وظیفه ای مشابه با پنل های خورشیدی را انجام دهند، اما انعطاف‌پذیری بیشتری داشته و سبک‌تر نیز هستند، از این رو، نصب آنها روی هر سطحی که مد نظر کاربر قرار دارد، آسان‌تر است.

 

 

فیلم خورشیدی هلیاسول (HeliaSol) در واقع از سال ۲۰۱۷ توسط شرکت آلمانی هلیاتک (Heliatek) معرفی شده است. این محصول همانند برچسبی است که می توان آن را در مکان های مختلف مانند مدارس، تاسیسات توربین بادی، و سایر مناطق با سطوح بزرگ نصب کرد که امکان تولید ۸۵ وات برق در هر متر مربع فراهم کرده و ردپای کربن کمتر از ۱۰ گرم دی اکسید کربن در هر کیلووات ساعت را بر جای می گذارد.

همچنین، هلیاتک به تازگی هلیافیلم (HeliaFilm) را معرفی کرده است که این رول چسبنده از فیلم خورشیدی می تواند روی شیشه، بتن و فلز نصب شود.

فیلم های خورشیدی؛ آینده انعطاف‌پذیرتر انرژی خورشیدی!

فیلم های خورشیدی؛ آینده انعطاف‌پذیرتر انرژی خورشیدی!

سولار کلوث (Solar Cloth) یکی دیگر از شرکت هایی است که در زمینه تولید فیلم های خورشیدی فعالیت می کند. فیلم خورشیدی ام۱۷۰ (M170) از جمله محصولات این شرکت است. این فیلم خورشیدی ۰.۵ میلیمتر ضخامت دارد و می تواند ۱۷۰ وات نیرو در هر متر مربع تولید کند. فیلم خورشیدی ام۱۷۰ امکان نصب روی سطوح مختلف چه صاف و چه گرد را دارد.

 

 

تکنیک مورد استفاده شرکت فرانسوی سولار کلوث برای تولید این فیلم خورشیدی مبتنی بر مواد بازیافتی است که تجدیدپذیری آن را هرچه بیشتر افزایش می دهد.

فیلم خورشیدی هلیافیلم از فناوری فتوولتائیک آلی (Organic Photovoltaics) استفاده می کند که اساسا در آن نور از طریق مواد نیمه رسانا به الکتریسیته تبدیل می شود. در فیلم خورشیدی ام۱۷۰ نیز از فناوری فتوولتائیک آلی استفاده شده، اما سلول های خورشیدی مس، ایندیوم، گالیوم و سلنیوم یا فناوری سی‌آی‌جی‌اس (CIGS) نقش پررنگ‌تری در آن دارد.

فیلم های خورشیدی؛ آینده انعطاف‌پذیرتر انرژی خورشیدی!

در شرایطی که هر دو فناوری برای تولید برق خورشیدی خوب هستند، اما فناوری سی‌آی‌جی‌اس کمی سبزتر است زیرا همانطور که پیشتر اشاره شد از مواد بازیافتی استفاده می کند. به دلیل نرمی و انعطاف پذیری، فیلم خورشیدی ممکن است در آینده بیشتر از پنل های خورشیدی عادی مورد استفاده قرار بگیرد.

 منبع: عصرایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا