رونمایی از عجیب‌ترین پهپاد تحویل بسته

موبنا به گزارش آی‌ای، یک شرکت اتریشی موسوم به “سیکلوتک”(Cyclotech) با شرکت تحویل ژاپنی به نام “یاماتو”(Yamato) برای توسعه مفهومی از یک پهپاد تحویل غیرعادی همکاری کرده است.

این پهپاد مفهومی که “CCY-۰۱” نام دارد، با استفاده از شش رانشگر منحصربه‌فرد موسوم به “سیکلوروتور”(CycloRotor) پرواز می‌کند که به شکل استوانه‌هایی هستند که دو مقطع آنها با چندین تیغه به یکدیگر متصل شده است و هر کدام از این تیغه‌ها قابلیت تغییر زاویه دارند.

طراحان این پهپاد می‌گویند “CCY-۰۱” می‌تواند در شرایط چالش‌برانگیز مانند وزش شدید باد، در یک فضای محدود به شکل ایمن فرود بیاید.

رانشگرهای استوانه‌ای “CCY-۰۱” با سرعت بالایی به دور خود می‌چرخند، در حالی که تیغه‌ها زاویه خود را به منظور بلند کردن پهپاد و نگه داشتن آن در هوا و همچنین فرود آن تغییر می‌دهند.

این شرکت اولین آزمایش پرواز خود را انجام داده است. در این آزمایش، “CCY-۰۱” از چهار سیکلوروتور استفاده کرد که طوری چیده شده بودند که پهپاد را به جای اینکه شبیه به یک پهپاد سنتی به پرواز دربیاید، تقریباً شبیه به یک خودروی پرنده از زمین بلند کرد.

رونمایی از عجیب‌ترین پهپاد تحویل بسته

با این حال، این طراحی مفهومی جدید، چینش رانشگرها را در یک پیکربندی شش تایی قرار می‌دهد و دو رانشگر را در زوایای ۹۰ درجه در پشت پهپاد اضافه می‌کند تا به آن اجازه دهد رانش افقی به طرفین را بدون کج شدن داشته باشد و همچنین به آن اجازه می‌دهد در شرایط وزش شدید باد، بسیار پایدارتر بماند. این پهپاد همچنین دارای دو پیشران عمودی اضافی برای ایجاد امنیت بیشتر است.

این پهپاد دارای یک غلاف باری موسوم به “واحد غلاف برای حمل و نقل هوایی بسته”(PUPA) است که توسط شرکت “یاماتو” طراحی شده است. اگرچه این شرکت ژاپنی در حال توسعه چندین نسخه از غلاف حمل محموله PUPA است، اما نسخه‌ای که برای “CCY-۰۱” طراحی شده است، می‌تواند تقریباً ۳۰ کیلوگرم بار را حمل کند.

این غلاف حمل محموله طوری طراحی شده است که مستقیماً زیر “CCY-۰۱” قرار می‌گیرد و هنگام پرواز، پهپاد می‌تواند برای کاهش کشش، به جلو خم شود و از “PUPA” به عنوان ایرفویل استفاده کند.

“سیکلوتک” می‌گوید به طور کلی “CCY-۰۱” دارای ظرفیت حمل بار حدود ۵۰ کیلوگرم است و می‌تواند تا ۴۰ کیلومتر را با سرعت ۱۳۰ کیلومتر در ساعت پرواز کند.

البته “CCY-۰۱” فعلا در مرحله طراحی مفهومی و نمونه اولیه است، یعنی ممکن است هرگز به شکل تجاری ساخته نشود.

 منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا