۱۰ مهارت مذاکره که باید آن ها را رعایت کنید

معمولا افراد در آغاز کار با مهارت های مذاکره آشنایی ندارند. آنها تازه وارد دنیای کسب و کار شده اند و نمی دانند تکنیک های مذاکره چه نقش مهمی در پیشبرد کارشان خواهند داشت.

موبنا – آغاز کسب و کار، درواقع آغاز صدها مذاکره است. بعضی از مذاکرات کوچک هستند، مثل مذاکره برای چاپ کارت های تبلیغاتی. برخی دیگر، بزرگتر هستند و منجر به عقد قراردادهای بزرگ می شوند.
گاهی شما خریدار هستید و گاهی، فروشنده. در هرحال باید مهارت هایی که برای یک مذاکره کننده خوب نیاز است را بدانید.

برای صاحبان کسب و کارهای کوچک، یادگیری مهارت مذاکره یک امر طبیعی است. اما این مذاکرات را نباید با گفتگوهایی که از کودکی آموخته اید مقایسه کنید.

در ادامه با ۱۰ تکنیک که شما را به مذاکره کنندگان بهتری برای کسب و کارهای کوچک تبدیل می کنند، آشنا خواهید شد.

۱۰ مهارت مذاکره

۱. آماده سازی، آماده سازی، آماده سازی: هیچگاه یک مذاکره را بدون آمادگی قبلی آغاز نکنید. از خودتان شروع کنید. نگاهی به خودتان بیندازید و ببینید برای انجام یک مذاکره بدون نقص آماده هستید یا خیر. برای درک بهتر نیازهای طرف مقابل مذاکره و شناخت نقاط قوت و ضعف او، بهتر است قبل از ملاقات، درمورد او تحقیق کنید. برای این کار از کارشناسان بخش حسابداری، بخش حقوقی و بخش فناوری کمک بخواهید.

۲. زمان بندی کنید. زمان بندی در هر مذاکره ای اهمیت دارد. در ابتدا مشخص کنید که چه درخواستی دارید. سپس آن را پیگیری کنید. گاهی باید به طرف مقابل فشار بیاورید و گاهی باید با صبوری کار را پیش ببرید. به هرحال توجه داشته باشید که بیش از حد پیگیری نکنید، چرا که ممکن است به رابطه شما صدمه وارد کند.

۳. روی منافع خود پافشاری نکنید. بهترین مذاکره کنندگان کسانی هستند که یا نشان نمی دهند مذاکره برای آنها نفعی دارد و یا به آن مذاکره اهمیتی نمی دهند. آنها طوری وانمود می کنند که توافق طرفین به نفع هر دو طرف خواهد بود.

۴. مهارت گوش دادن خود را افزایش دهید. به یاد داشته باشید که بهترین شنوندگان، موفق ترین مذاکره کنندگان نیز هستند. در حالی که به نظر و عقیده خود پایبند هستند اما صبورانه اجازه می دهند که دیگران نیز اظهار نظر کنند، حرفشان را قطع نمی کنند و به طرف مقابل احترام می گذارند. یکی از قدیمی ترین اصول مذاکره می گوید «هرکس که از ابتدا بر سر عدد و رقم بحث کند، بازنده است.» البته این نظریه همیشه درست نیست. بلکه بهتر است حرف های طرف مقابل را بشنوید و اجازه بدهید اول او صحبت کند. اگر او حرفی از عدد و رقم قرارداد به میان نیاورد، می توانید محترمانه نظرش را بپرسید.

۵. اگر پیشنهادی ارائه نکنید، جوابی نیز دریافت نخواهید کرد. یکی دیگر از اصول مذاکره این است «یا بالا بروید و یا به خانه بازگردید.» شما نباید از بلند پروازی بترسید. بالاترین قیمتی که فکر می کنید درست است را پیشنهاد بدهید. البته توجه کنید که برای این قیمت باید توجیه مناسبی نیز داشته باشید.

۶. توافق را پیش بینی کنید. شما باید امتیازاتی که دارید را درنظر بگیرید و به توافق امیدوار باشید و برای آن برنامه ریزی کنید. اما به یاد داشته باشید که طرف مقابل نیز همین فکر را کرده است. پس هیچوقت توقع نداشته باشید که در همان ابتدای کار با ارائه پیشنهاد خود، به توافق برسید. حتی اگر مطمئن هستید که پیشنهاد خوبی ارائه کرده اید، ناامید نشوید چرا که نمی دانید قرار است چه اتفاقی بیافتد.

۷. تعهد داشته باشید. چیزی که اکثر معاملات را از بین می برد، نداشتن تعهد کافی و لازم است. شما باید به طرف مقابل اطمینان بدهید که متعهد هستید و از طرفی با کسانی که این حس اطمینان را به شما نمی دهند نیز وارد مذاکره نشوید.

۸. در مشکلات طرف مقابل غرق نشوید. در بیشتر مذاکرات، طرف مقابل سعی دارد مشکلاتش را به شما بگوید، مشکلاتی که باعث می شوند نتواند درخواست شما را قبول کند. در این مواقع نباید آنها را رها کنید. سعی کنید مشکلاتشان را حل کنید. به عنوان مثال اگر مشکل آنها در زمینه مالی است، سعی کنید قیمت را پایین تر بیاورید.

۹. به اصول خود پایبند باشید. شما به عنوان یک فرد صاحب کسب و کار، احتمالا یک سری اصول و ارزش ها دارید که برایتان مهم هستند. در طول مدت مذاکره سعی کنید به این اصول پایبند باشید.

۱۰. به قرارداد نزدیک شوید. در پایان هر جلسه (اگر به توافق نهایی دست نیافته اید)، سعی کنید تمام موارد و مسائل موجود را پیگیری کنید و هیچ مسئله ای را بدون نتیجه رها نکنید. تمام تلاش خود را بکنید تا به قرارداد برسید.

 منبع: آکادمی فروش

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا