کشف قدیمی‌ترین نقاشی انسان مربوط به ۷۳ هزار سال قبل (+عکس)

دانشمندان در این بررسی‌ها قطعه کوچکی از یک سنگ را کشف کردند که انسان اولیه روی آن نقاشی کرده بود و به نظر می‌رسد که این نقاشی شبیه به نماد هشتگ (#) است.

موبنا – دانشمندان پس از انجام بررسی‌های فراوان با اطمینان کامل اعلام کردند قدیمی‌ترین آثار و نقاشی شناخته شده بشریت را در بخش کوچکی از یک تکه سنگ در آفریقای جنوبی کشف کرده‌اند. این طراحی‌های اولیه به ۷۳ هزار سال قبل مربوط می‌شود و خطوط متقاطع روی یک سنگ را نشان می‌دهد که با رنگدانه‌های قرمز طراحی شده‌اند.

دانشمندان در این بررسی‌ها قطعه کوچکی از یک سنگ را کشف کردند که انسان اولیه روی آن نقاشی کرده بود و به نظر می‌رسد که این نقاشی شبیه به نماد هشتگ (#) است. این تکه سنگ در غار «بلومبوس» در سواحل جنوبی کشور آفریقای جنوبی کشف شد.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده دانشمندان ادعا می‌کنند که با این کشف جدید «شاخص اصلی شناخت در عصر مدرن» را شناسایی کردند که این نوع نقاشی برای ۷۳ هزار سال قبل برای گونه انسان بی‌نظیر است. محققان روز گذشته در آخرین شماره از نشریه بین‌المللی «نِیچِر» گزارش دادند که اگرچه برخی خطوط قدیمی‌تر به جا مانده از انسان‌های اولیه را در دیگر نقاط جهان کشف کرده بودند، ولی این نخستین باری ست که یک تکه سنگ با نقاشی انتزاعی شناسایی می‌شود و از این نظر، کشف جدید نخستین نقاشی انسان را نمایان می‌کند.

در این گزارش اعلام شده است که انسان اولیه برای انجام این نقاشی از خاک سرخ و گل اخری استفاده کرده است تا رنگ قرمز را روی سنگ به جا بگذارد. انسان اولیه از حدود ۲۸۵ هزار سال قبل رنگدانه‌های موجود در خاک سرخ و گل اخری را مورد استفاده قرار می‌داد. ولی این نخستین باری است که مشخص شد انسان‌ها در آن زمان از این رنگدانه‌ها برای نقاشی استفاده می‌کردند.

«کریستوفر هِنشیلوود» از بزرگترین باستان‌شناسان جهان در این خصوص توضیح داد طراحی به جا مانده روی این تکه سنگ برای انسان آن زمان بسیار پیچیده‌تر از آن است که تصور می‌کنیم. او گفت: «خاتمه ناگهانی تمام خطوط روی لبه‌های قطعه سنگ نشان می‌دهد که این الگو روی یک قطعه سنگ بزرگتر طراحی شده است و هم اکنون یک تکه از آن باقی مانده است».

آقای هِنشیلوود هم اکنون با دانشگاه برگِن نروژ و دانشگاه ویتواترسَند آفریقای جنوبی همکاری‌های گسترده‌ای را پیش می‌برد تا مشخص شود این خطوط به چه شکل بوده‌اند. او گفت که گروه تحقیقاتی از این خطوط به عنوان «یک اثر هنری» یاد می‌کنند و بنابراین باید کشف کرد که معنی این اثر هنری چه بوده است.

لازم به ذکر است که باستان‌شناسان با انجام بررسی‌های گسترده آثار هنری دیگری را نیز در غار «بلومبوس» کشف کردند. این غار در ۳۰۰ کیلومتری شرق «کِیپ تاون» واقع شده است و رنگدانه‌های قرمز اخری در گوشه و کنار آن به چشم می‌خورد. بر روی دیوار این غار برخی حکاکی‌های قرمز رنگ و یک قطعه نقاشی شده با رنگ قرمز به چشم می‌خورد که تاریخ آن به ۱۰۰ هزار سال قبل برمی‌گردد.

انسان مدرن که از او با نام «هومو ساپیِنس» یاد می‌کنند نخستین انسان شناخته شده است که گفته می‌شود حدود ۳۱۵ هزار سال قبل در منطقه‌ای که امروز به آن آفریقا می‌گوییم می‌زیسته است.

One thought on “کشف قدیمی‌ترین نقاشی انسان مربوط به ۷۳ هزار سال قبل (+عکس)

  1. داود پاسخ

    نظریه داروینو تبلیغ نکنین ژن اونها با انسانهای کنونی فرق داره(میمون نماها) هوش انسان رانده شده از بهشت از این خط خطی های ساده بیشتر بوده اونها همون موجوداتی هستن که فرشتگان به خدا گفتن انسانو خلق نکن تا مثل اونها خونریزی و فساد کنن ما تو رو عبادت خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =

دنبال کنید @ اینستاگرام