ترغیب به احیای بافت فرسوده

موبنا – به گزارش موبنا به نقل از هیبنا، بهمن ماه سال گذشته بود که با پیشنهاد بانک مسکن و تصویب بانک مرکزی، نرخ سود تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات بانک مسکن در بافت‌های فرسوده ۱.۵ واحد درصد کاهش یافت و از ۱۷.۵ درصد به ۱۶ درصد رسید.
بانک مسکن به عنوان متولی اصلی اعطای تسهیلات خرید مسکن در کشور با هدف ترغیب سازنده‌ها و سرمایه‌گذاران ساختمانی نسبت به نوسازی بافت‌های فرسوده، این تغییر نرخ سود را پیشنهاد داد تا به دنبال آن تمایل به خرید آپارتمان در بافت‌های فرسوده با توجه به کاهش نرخ سود بانکی و در نتیجه کاهش میزان اقساط ماهانه در مقایسه با تسهیلات اعطایی در سایر نقاط شهری افزایش یابد و به دنبال آن سازنده‌ها و سرمایه‌گذاران ساختمانی با توجه به تقویت تقاضای موثر خرید مسکن در این محدوده‌های شهری نسبت به ورود به امر نوسازی بافت‌های فرسوده ترغیب شوند.
کاهش نرخ سود تسهیلات اوراق مسکن در حدود شش ماه قبل، یکی از اقدامات مهم دولت در راستای حمایت از بازآفرینی شهری و ساخت مسکن مستحکم در بافت‌های فرسوده است که با توجه به اولویت‌بخشی وزارت راه و شهرسازی به سیاست‌های بازآفرینی شهری، از سوی بانک مسکن پیشنهاد و با تایید بانک مرکزی عملیاتی شد.
از سوی دیگر کاهش نرخ سود تسهیلات در کاهش اقساط ماهانه نیز نقش دارد. در میان انواع تسهیلات خرید مسکن، تسهیلات از محل اوراق بالاترین نرخ سود را پس از تسهیلات جعاله تعمیرات (با نرخ ۱۸ درصد) دارند.
طبیعی است به نسبت سود بالای این تسهیلات، اقساط آن نیز در مقایسه با تسهیلات از محل‌های دیگر همچون صندوق پس‌انداز مسکن یکم و حساب پس‌انداز مسکن جوانان به مراتب بیشتر است. از این رو اگرچه تسهیلات از محل اوراق بدون نوبت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن بدون سپرده‌گذاری مدت‌دار قابل پرداخت است، اما به واسطه قسط ماهانه قابل توجه آن به ویژه در حالت زوجین در زمره در استطاعت‌ترین تسهیلات مسکن به شمار نمی‌آید.
این در حالی است که با کاهش نرخ سود تسهیلات از محل اوراق مسکن در بافت‌های فرسوده، عملا استفاده از این تسهیلات برای متقاضیان در برخی از محدوده‌های شهری به صرفه‌تر شد و به بیان روشن‌تر، تسهیلات از محل اوراق در صورتی که در بافت‌های فرسوده پرداخت شوند، در استطاعت‌تر از این نوع تسهیلات پرداختی در سایر نقاط شهری هستند.
بررسی آمارهای تسهیلات پرداختی در بافت‌های فرسوده نشان می‌دهد از اواخر سال گذشته تا کنون که ایده تمایز میان سود تسهیلات در بافت‌های فرسوده و سایر نقاط شهری در بانک مسکن عملیاتی شده است، تقاضا برای استفاده از این تسهیلات در بافت‌های مذکور نیز افزایشی بوده است که این خود قطعا محرکی برای ساخت‌وسازهای آتی در محله‌های فرسوده به شمار می‌آید.
به گزارش هیبنا، مطابق آمارهای دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن، بیش از ۲۰ درصد از معاملات خرید آپارتمان در تهران طی هر ماه، به مناطق واقع در بافت فرسوده این کلان شهر اختصاص دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا