چرا باتری آیفون‌ها آتش می‌گیرد؟

هنوز به درستی مشخص نیست چه عاملی باعث شد با فاصله زمانی چند روز باتری دو دستگاه گوشی هوشمند آیفون فروشگاه‌های اپل را به آتش بکشد.

موبنا – هفته گذشته اخباری منتشر شد که نشان داد در دو اتفاق مجزا انفجار و آتش گرفتن باتری آیفون باعث آتش‌سوزی در فروشگاه‌های اپل شده است و بر اساس اخبار تایید شده، فروشگاه اپل در شهر زوریخ سوئیس و در شهر والنسیای اسپانیا به دنبال این اتفاق دچار حریق شده‌اند.

در حالی که اپل هنوز هیچ بیانیه‌ای در این مورد منتشر نکرده است، ولی شواهد نشان می‌دهد که این آتش‌سوزی هیچ گونه جراحت عمیق به دنبال نداشت و افرادی که در فروشگاه بودند روانه بیمارستان نشدند. البته گفته می‌شود که‌ آتش در هر دو مورد بسیار وسیع شد و دود زیادی فضای داخل فروشگاه‌ها را در بر گرفت.

نخستین مورد زمانی اتفاق افتاد که کاربر با یک دستگاه گوشی هوشمند آیفون که باتری آن دچار مشکل شده بود به فروشگاه اپل مراجعه کرد و در حال توضیح دادن مشکل بود که ناگهان دستگاه آتش گرفت و مورد دوم هم تقریبا به صورت مشابه اتفاق افتاد.

لازم به ذکر است یکی از کاربران به نام «اندرو فان» روی شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد که تاکنون چهار باتری برای گوشی هوشمند «آیفون ۶» عوض کرده است و در حالی که روی آخرین باتری کار می‌کرد، ناگهان منفجر شد. البته او یکی از کارمندان شرکت اپل محسوب نمی‌شود و از آنجایی که به صورت انفرادی علاقه زیاد به تعمیر محصولات الکترونیکی دارد، به صورت شخصی در حال تعمیر این گوشی هوشمند بود که آتش‌سوزی از ناحیه باتری آن حاصل شد.

همان طور که می‌دانید فروشگاه‌های اپل در سراسر دنیا طرحی را آغاز کرده‌اند که به موجب آن باتری آیفون‌های قدیمی با قیمت ۲۹ دلار تعویض می‌شوند تا مشکل اپل برای کند شدن گوشی‌های قدیمی این شرکت برطرف شود. هنوز اعلام نشده است چه تعداد کاربر برای تعویض این باتری‌ها مراجعه کرده‌اند. ولی باید توجه داشت این مسئله به دلیل کاهش سرعت پردازنده آیفون ۶ به بعد به دنبال قدیمی شدن باتری صورت می‌گیرد.

این طور که آقای فان توضیح داده است، باتری‌ها در محفظه‌ای نگهداری می‌شوند که اطراف آن را نوارچسب‌های ضدآب پوشانده است. زمانی که او تلاش کرد در یکی از گوشی‌های آیفون این چسب‌ها را از بدنه جدا کند، یک قسمت چسب در گوشه پایینی باتری پاره شد. سپس او تلاش کرد باقیمانده چسب را از بدنه جدا کند  و برای این کار مجبور شد مدارهای داخلی را اندکی بچرخاند. در همین حال دود داخل سلول‌های باتری بیرون آمد و شروع به آتش‌سوزی کرد. فان در این شرایط سریع باتری را از بدنه جدا کرد و پیش از انفجار، آن را داخل آب سرد گذاشت.

البته این اتفاق با آتش‌سوزی‌های که در فروشگاه‌های اپل صورت گرفته اندکی متفاوت است و هنوز به درستی مشخص نیست چه عاملی باعث شد با فاصله زمانی چند روز باتری دو دستگاه گوشی هوشمند آیفون فروشگاه‌های اپل را به آتش بکشد.

اپل هنوز هیچ بیانیه‌ای در این زمینه منتشر نکرده است و بر این اساس شاید فرضیه آقای فان برای نحوه آتش‌سوزی باتری‌ها درست باشد. اگر دلیل آتش‌سوزی در فروشگاه‌های اپل مسئله یاد شده باشد که البته آقای فان احتمال آن را ۹۹.۹۹ درصد پیش‌بینی می‌کند، این امکان وجود دارد که در آینده شاهد آتش‌سوزی‌های بیشتر آیفون هم باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =