پیمان قاسم‌ خانی: از کارگردانی بدم نیامد

پیمان قاسم‌خانی اولین تجربه‌ی فیلمسازی خود را برای اکران عید فطر آماده می‌کند.

پیمان قاسم‌خانی پس از سال‌ها نویسندگی و فیلمنامه‌نویسی و نیز چند تجربه‌ی بازیگری، ‌به تازگی فیلمبرداری اولین فیلم سینمایی خود را با نام «خوب، بد، جلف» به پایان رسانده و تدوین آن را به مصطفی خرقه‌پوش سپرده است.

او که حدود دو سال قبل در مصاحبه‌ای با ایسنا، درباره‌ی تمایل خود به کارگردانی گفته بود، نمی‌داند آن را دوست دارد یا نه و فقط می‌داند که شلوغی صحنه تمرکزش را به هم می‌ریزد و به همین دلیل از سر صحنه بودن متنفر است، حالا انگار کارگردانی تا حدودی به مذاقش خوش آمده و می‌گوید، آن‌قدرها هم از این کار بدش نمی‌آید.

پیمان قاسم‌خانی این بار پس از پایان ساخت اولین فیلم سینمایی‌اش در جدیدترین گفت‌وگویش با ایسنا مطرح کرد: از کارگردانی خیلی بدم نیامد،‌ یعنی آنقدرها که به نظرم می‌آمد و برای خودم بزرگش کرده بودم پیچیده‌ نیست. با این حال همچنان فکر می‌کنم کار پردردسری است و شلوغی‌اش با روحیه من جور نیست.

پیمان قاسم‌خانی: از کارگردانی بدم نیامد

او درباره اینکه آیا قصد دارد کارگردانی را ادامه دهد؟ پاسخ داد: احتمالا ادامه می‌دهم، چون یک داستان دیگر را از سال‌ها قبل در دست دارم که می‌خواهم آن را بسازم. الان تجربه‌ای پیدا کرده‌ام که برای ساخت آن فیلم قطعا مفید خواهد بود.

فیلمنامه‌نویس فیلم‌های «مارمولک» و «طبقه حساس» که در طول ساخت «خوب، بد، جلف» یادداشتی را از حسین پاکدل برای فیلم خود دریافت کرد، با تشکر از این هنرمند و اشاره به اینکه حضور مثبت و دوست داشتنی پاکدل در «خوب، بد، جلف» روی فضای اطرافش تأثیرگذار بوده است، ادامه داد: فضای پشت صحنه این فیلم بسیار خوب و دوستانه بود و همه‌ی عوامل کار را دوست داشتند و از جان و دل مایه گذاشتند. با توجه به فضای فیلم در حین کار خیلی خندیدیم. هرچند تجربه‌هایی که پیش از این داشته‌ام نشان داده که الزاما خنده‌های پشت صحنه برای تماشاگران هم اتفاق نخواهد افتاد ولی حداقل این است که در این پروژه به خود ما خیلی خوش گذشت.

وی همچنین درباره حضور بهاره رهنما و حسن پاکدل در فیلم «خوب، بد، جلف» که از ابتدا به عنوان بازیگر معرفی نشده بوند، گفت: بهاره رهنما و حسین پاکدل در لیست ابتدایی بازیگران نبودند، اما بعدا به گروه پیوستند که هر دو در مسیر داستان نقش‌های موثری دارند.

بازیگر فیلم «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» همچنین با اشاره به گروهی که با او همکاری می‌کردند، بیان کرد: به طور خاص از بازیگران فیلم و به ویژه چهار بازیگر اصلی یعنی حمید فرخ‌نژاد، ویشکا آسایش، پژمان جمشیدی و سام درخشانی تشکر می‌کنم که با علاقه و اشتیاق خود ما را هم سر ذوق آوردند. حمید فرخ‌نژاد با تجربه‌ای که در کارگردانی داشت، سر صحنه کمک‌ خوبی به من بود. او همیشه زودتر از بقیه سر صحنه حاضر می‌شد و پر از ایده‌های جدید بود. در ساخت این فیلم دیدم کار کردن با کسانی که دل به کار می‌دهند در حال عمومی آن اثر هم چقدر تأثیرگذار است.

قاسم‌خانی در ادامه با بیان اینکه فیلم در مرحله‌ی تدوین است و اگر بتواند نوبت نمایش بگیرد «خوب، بد، جلف» را عید فطر اکران عمومی می‌کند، اضافه کرد: موسیقی فیلم هم توسط آریا عظیمی‌نژاد در حال ساخت است. «خوب ، بد، جلف» یک فیلم پرانرژی و کمدی است و موسیقی خودش را می‌طلبد. به آریا گفته‌ام که تخصصی در موسیقی ندارم و تنها چیزی که می‌دانم این است که چه چیزی نمی‌خواهم. باید ببینم چه ساخته می‌شود تا آنچه را مدنظرم است پیدا کنم.

کارگردان و فیلمنامه‌نویس فیلم «خوب، بد، جلف» در پایان درباره اینکه فیلم‌اش تا چه حد براساس سریال «پژمان» پیش رفته است؟ گفت: ابتدای کار قرار بر این بود تا فیلم به نوعی در ادامه سریال «پژمان» باشد اما این روند کاملا تغییر کرد به طوری که کوچکترین نشانه‌ای از سریال «پژمان» در «خوب، بد،‌جلف» دیده نمی‌شود. این در حالی است که خودم دوست داشتم ریزه‌کاری‌هایی که تماشاگر از آن‌ها در سریال «پژمان» خاطره دارد در فیلم دیده شود، ولی به دلیل آنکه با تلویزیون به توافق نرسیدیم، این فیلم دیگر مطلقا ارتباطی با سریال «پژمان» ندارد.

«خوب، بد، جلف» درباره یک کارگردان هنری سینما است که از طرف تهیه‌کننده خود تحت فشار است تا از دو بازیگر تجاری برای بازی در نقش‌های اصلی فیلمش استفاده کند. این در حالی است که از نظر کارگردان آن‌ها بدترین انتخاب‌های ممکن هستند، اما اگر او می‌خواهد فیلم را بسازد، مجبور است در مدت کوتاهی آن‌ها را به نقش‌هایشان نزدیک کند.

حمید فرخ‌نژاد، پژمان جمشیدی، سام درخشانی، مانی حقیقی، ویشکا آسایش، مجید مظفری، رضا رویگری، نسیم ادبی، رضا کریمی، نیوشا ضیغمی، آزاده صمدی، مهراب قاسم خانی، امیر مهدی ژوله، حسین پاکدل و بهاره رهنما از جمله بازیگران فیلم «خوب، بد، جلف» هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − یازده =

دنبال کنید @ اینستاگرام