ریش و قیچی در دست سوچی!

رهبر محصور اما حالا قدرت گرفته میانمار از دیروز دوشنبه، قدرت را در دست گرفت و حالا میانمار تحت فرمان او پاورچین، پاورچین به سمت دموکراسی پیش می رود درست است که آنگ سان سوچی بخاطر قوانین سختگیرانه نمی‌تواند روی صندلی ریاست جمهوری بنشیند اما به گقته خودش به مقامی بالاتر می اندیشد؛ چیزی شبیه رهبری.

مهدي دل روشن: مثل فیدل کاسترو. اما نه او می‌خواهد ملکه میانمار باشد؛ یک ملکه که شبیه الیزابت دوم نیست و می تواند خیلی راحت در امور سیاسی مداخله کند. خانم سوچی، در میانمار که هیچ ، در دنیا ، یک شخصیت پرآوازه است. او بدون شک در دنیای سیاست و در میان زنان، جایگاهی مردمی تر از امثال مرکل دارد. او به هیچ قابل مقایسه با دیلما روسف نیست. سوچی، زجر حصر را کشیده و رهبر مبارزه با استبداد و دیکتاتوری در  کشوری بسته و به شدت خفقان زده است. حالا  اما ریش و قیچی در دست سوچی است.دیروز ، صدها نفر از اعضای پارلمان تازه میانمار (برمه) در اولین جلسه پارلمان تازه این کشور و پس از برگزاری انتخاباتی دموکراتیک در حدود بیش از ۵۰ سال گذشته، شرکت کردند.
بیشتر اعضای پارلمان تازه را نمایندگان حزب اتحاد ملی برای دموکراسی (ان دی ال) به رهبری آنگ ‌سان سوچی، تشکیل می‌دهند که ۸۰ درصد کرسی های پارلمان را در اختیار دارند.یک چهارم کرسی های پارلمانی البته هنوز در اختیار نظامیان کشور است. بر اساس قوانین، نظامیان در تعیین وزرای کلیدی دولت کنترل کامل دارند.یکی از وظایف اصلی پارلمان تازه انتخاب رئیس جمهور است.تن شین، رهبر سابق کشور در آخر ماه مارس (اوایل فروردین) از قدرت کناره‌گیری می‌کند.در همین حال بر اساس قوانین میانمار خانم سوچی رهبر حزب دارای اکثریت کرسی های پارلمانی که پیش‌تر نیز ۱۵ سال را در حبس خانگی گذرانده است، به دلیل آنکه پسرانش بریتانیایی هستند نمی‌تواند سمت ریاست جمهوری را عهده‌دار شود.خانم سیاستمدار حتی گفته که از طریق رهبر تازه کشور نفوذ خود و حزبش را اعمال خواهد کرد. سوچی گفته بود : به عنوان رهبر حزب اکثریت، کسی را برای این سمت
(پست ریاست جمهوری) خواهم یافت.
طبق قانون اساسی فعلی میانمار، رئیس‌جمهور این کشور با رای یک مجمع انتخاباتی برگزیده می‌شود که دو سوم اعضای آن را نمایندگان پارلمان و یک سوم را ارتش تعیین می‌کنند. همچنین قانون اساسی فعلی تصریح کرده است که افرادی که اعضای درجه اول خانواده‌هایشان تابعیت خارجی دارند نمی‌توانند به ریاست جمهوری برسند. همسر فقید خانم سوچی تابعیت خارجی داشته و پسران او نیز شهروند خارجی هستند. اصلاح بخش‌هایی از قانون اساسی کنونی، که در سال ٢٠٠٨ تصویب شد، مستلزم کسب اکثریت سه چهارم اعضای پارلمان است و بخش‌های دیگری از آن هم تنها با برگزاری همه‌پرسی قابل تغییر است. در این قانون اساسی آمده است که یک‌چهارم اعضای پارلمان برمه از میان نامزدهای مورد نظر ارتش انتخاب می‌شوند. در نتیجه، بعید به نظر می‌رسد که حزب اتحاد ملی برای دموکراسی حتی با داشتن اکثریت قابل توجه پارلمانی بتواند بدون برخورداری از حمایت سایر احزاب، اصل مربوط به ممنوعیت تصدی سمت ریاست جمهوری توسط خانم سوچی را تغییر دهد.این انتخابات آزادترین و منصفانه‌ترین انتخابات طی چند دهه اخیر توصیف و به تمامی احزاب اجازه شرکت در مبارزات انتخاباتی داده شد و دولت میانمار از ناظران بین‌المللی دعوت کرد بر روند برگزاری انتخابات نظارت کنند. ناظران بین‌المللی روند برگزاری انتخابات را کمابیش رضایت‌بخش دانسته‌اند. در انتخابات قبلی، تنها احزاب و نامزدهایی حق شرکت داشتند که صلاحیت آنها مورد تایید نهادهای منصوب از طرف ارتش قرار می‌گرفت.در سال ١٩٩٠ نیز انتخابات پارلمانی در فضایی کمابیش آزاد برگزار شد و حزب اتحاد ملی برای دموکراسی توانست به پیروزی چشمگیری دست یابد اما ارتش، با اعلام اینکه تفویض قدرت به این حزب با منافع و امنیت ملی در تضاد است، نتیجه انتخابات را ابطال کرد و آنگ‌سان سوچی سال‌ها در حبس خانگی بود و تنها مدت کوتاهی پس از تصمیم ارتش به آغاز روند اصلاحات سیاسی، آزادی خود را به دست آورد.طی سال‌های منتهی به اصلاحات سیاسی سال ٢٠١١، میانمار با تحریم‌های اقتصادی و سیاسی رو به افزایش کشورهای غربی و انتقاد نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر مواجه بود و به شدت به حمایت سیاسی و کمک اقتصادی جمهوری خلق چین اتکا داشت. با آغاز روند اصلاحات، تحریم‌ها به تدریج کاهش یافته و انتظار می‌رود استقرار دموکراسی در این کشور به افزایش کمک و سرمایه‌گذاری خارجی منجر شود.

179/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − دو =

دنبال کنید @ اینستاگرام