سال 2015 بدترین سال برای خبرنگاران فلسطینی

یک مرکز رسانه‌ای فلسطینی سال 2015 را به دلیل نقض شدید حقوق خبرنگاران فلسطینی توسط رژیم صهیونیستی یکی از بدترین سال‌ها برای این خبرنگاران دانست.

به گزارش سایت اینترنتی المحیط، مرکز آزادی مطبوعات غزه در چهارمین گزارش سالانه خود درباره نقض‌های صورت گرفته از سوی اسرائیل در حق خبرنگاران فلسطینی آورده است که در سال 2015، 535 مورد نقض حقوق خبرنگاران صورت گرفته که از این تعداد 424 نقض توسط نیروهای رژیم صهیونیستی انجام شده است. در این گزارش آمده است که شدیدترین این اقدامات، شهادت احمد الهرباوی، استاد مطبوعات دانشگاه الاقصی در غزه به دست نیروهای رژیم صهیونیستی در نهم اکتبر گذشته بود.

در این گزارش آمده است که 255 خبرنگار به ضرب گلوله نیروهای رژیم صهیونیستی زخمی و 96 تن دیگر نیز بازداشت شده یا برای بازجویی فراخوانده شدند. تعدادی از خبرنگاران نیز ممنوع الفعالیت یا ممنوع السفر شدند. نیروهای رژیم صهیونیستی همچنین به منازل اصحاب رسانه یا نهادهای رسانه‌ای یورش برده، تجهیزات رسانه‌ها را مصادره کرده و شبکه‌های رادیویی یا تلوزیونی را بسته‌اند.

همچنین در کرانه باختری و نوار غزه 111 مورد نقض حقوق خبرنگاران توسط دستگاه‌های امنیتی فلسطین صورت گرفت که 84 مورد آن در کرانه باختری و 27 مورد در نوار غزه رخ داد.

مرکز آزادی مطبوعات غزه از سازمان ملل، شورای حقوق بشر و نهادهای حقوقی خواست تا برای بر ملا کردن اقداماتی که اسرائیل در حق خبرنگاران فلسطینی انجام داده و محاکمه جنایتکاران جنگی اسرائیل در مقابل دادگاه‌های بین المللی دست به کار شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =

دنبال کنید @ اینستاگرام