پسیلیوم ؛ دارویی گیاهی برای سلامت دستگاه گوارش

پوسته پسیلیوم حاوی فیبر محلول است که می تواند از عملکرد صحیح دستگاه گوارش و سلامت قلب حمایت کند. این ماده همچنین قابلیت کاهش ریسک ابتلا به برخی بیماری ها و ناخوشی ها را نیز در اختیار دارد.

موبنا پسیلیوم نوعی فیبر است که از پوسته های دانه گیاه Plantago ovata تهیه می شود و به آن موسیلیوم، اسفرزه، بارهنگ تخم مرغی یا پلانتاژل هم می گویند.

ترکیب مذکور بیشتر به عنوان ملین کاربرد دارد. با این حال، تحقیقات نشان می دهند که مصرف پسیلیوم برای بسیاری از قسمت های بدن انسان از جمله قلب و پانکراس نیز مفید است.

تمامی فواید و نکاتی که در خصوص این گیاه مورد بررسی قرار می گیرند، با استناد به مقالات نمایه شده توسط مجله معتبر نیچر جمع آوری شده اند.

پسیلیوم ؛ دارویی گیاهی برای سلامت دستگاه گوارش

سلامت دستگاه گوارش

پسیلیوم یک ملین بالک است. بدین معنی که آب را در روده جذب و حرکات روده ای را تسهیل می کند. در نتیجه می تواند بدون افزایش نفخ به منظم تر شدن فعالیت روده کمک کند. علاقه مندان می توانند از این ترکیب به عنوان یک دارو برای کاهش یبوست استفاده یا آن را به رژیم غذایی خود اضافه کنند تا از این طریق به نظم حرکات روده و سلامت کلی دستگاه گوارش یاری برسانند.

افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و بیماری کرون به خوبی با بی نظمی در فعالیت روده آشنا هستند. نتایج مطالعات مختلف در مورد اثربخشی پسیلیوم در درمان چنین اختلالی مثبت بوده است.

از طرفی دیگر پسیلیوم یک پری بیوتیک است؛ ماده ای که برای رشد کلنی های سالم پروبیوتیک ها در روده لازم است. یک کلنی سالم از باکتری های مفید در سیستم گوارش برای عملکرد بهینه دستگاه ایمنی ضروری است. بدین ترتیب بدن بهتر می تواند با عفونت مبارزه کند، التهاب را کاهش دهد و بافت ها و سلول های سالم را حفظ کند.

علاوه بر منظم نگه داشتن حرکات روده و مدیریت امراض مزمن، پسیلیوم این توانایی را دارد که مدفوع را به شرط نوشیدن آب کافی نرم کند. این عملکرد می تواند برای بیماری های کوتاه مدت و گذرا مانند یبوست مفید باشد. استفاده از این مزیت از عوارض یبوست مانند هموروئید و شقاق مقعدی جلوگیری می کند.

تحقیقات اولیه نشان می دهند که پسیلیوم ممکن است به علائم دردناک مرتبط با این شرایط نیز کمک کند. اما از آنجایی که شواهد علمی مشخصی در این زمینه وجود ندارد بهتر است پیش از هرگونه اقدامی با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

پسیلیوم ؛ دارویی گیاهی برای سلامت دستگاه گوارش

سلامت قلب

تحقیقات نشان داده اند که مصرف فیبر محلول می تواند به افراد در مدیریت سطح کلسترول کمک کند. هرچند تنظیم سطح کلسترول برای همه رده های سنی مهم است، اما افراد بالای ۵۰ سال بیش از دیگران از مزایای منحصر به فرد آن بهره مند خواهند شد.

با استناد به یافته های پژوهشی معتبر، مصرف روزانه پسیلیوم به مدت حداقل شش هفته روشی موثر برای افراد چاق یا دارای اضافه وزن به منظور کاهش کلسترول با عوارض جانبی بسیار کم است.

در نتیجه اگر شما نیز باید مراقب سطح کلسترول خود باشید، از پزشکتان درباره افزودن پسیلیوم به یک رژیم غذایی کم چرب و کم کلسترول سوال کنید.

مطالعات متعدد نشان داده اند که فیبرها مانند پسیلیوم که به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم مصرف می شوند، به کاهش خطر بیماری های قلبی در مصرف کنندگان کمک می کنند. پسیلیوم می تواند با کاهش فشار خون، بهبود پروفایل لیپیدی و تقویت عضله قلب بر سلامت سیستم قلبی عروقی تاثیر مثبت بگذارد.

کمک به کاهش وزن

حفظ وزن در محدوده سالم برای بسیاری از افراد، به ویژه آنهایی که به بیماری های مزمن مانند دیابت مبتلا هستند، یک نگرانی و چالش بزرگ است. پسیلیوم علاوه بر اینکه برای قلب و سطح قند خون مفید است، ممکن است به کاهش وزن نیز کمک کند.

از آنجایی که پسیلیوم مایعات بدن را جذب می کند، می تواند به ایجاد احساس سیری یاری برساند. این موضوع به فرد در کنترل مقدار غذایی که می خورد کمک خواهد کرد. از این رو اگر در تلاش برای کاهش وزن خود هستید، در مورد احتمال مصرف پسیلیوم با پزشک معالج یا داروساز صحبت کنید.

پسیلیوم ؛ دارویی گیاهی برای سلامت دستگاه گوارش

کمک به درمان دیابت

افراد مبتلا به دیابت برای حفظ تعادل سالم میان انسولین و قند خون (گلوکز) باید بسیار مراقب رژیم غذایی خود باشند. برخی تحقیقات نشان داده اند که فیبرهایی مانند پسیلیوم می توانند به افراد در حفظ تعادل گلیسمی کمک کنند.

دوز مصرفی پسیلیوم

دوز دقیق پسیلیوم به محصولی که استفاده می کنیم و همچنین هدف ما از مصرف بستگی دارد. به طور معمول می توان محصولات حاوی پسیلیوم را یک تا سه بار در روز همراه با یک لیوان آب مصرف کرد.

برخی تحقیقات نشان داده اند که مصرف ۷.۹ گرم پسیلیوم در روز (به اضافه یا منهای ۳.۶ گرم) در کنار پروبیوتیک ها روشی ایمن و موثر برای درمان بیماری کرون است. با این حال، یافته های دیگر حاکی از آن هستند که فیبر محلول مانند پسیلیوم می تواند علائم بیماری را در برخی از افراد تشدید کند.

در پژوهشی مشخص شد که مصرف ۵ گرم پسیلیوم به صورت دو بار در روز می تواند به افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند تا قند خون خود را کنترل کنند. مطالعه دیگری روی افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ نیز با نتایج مشابهی همراه بود، اما تاکید شده است که درمان با پسیلیوم باید متناسب با شرایط خاص هر فرد باشد.

در مجموع توصیه می شود که تمام دستورالعمل های درج شده در بروشور محصول به دقت مطالعه شوند. این گیاه به هیچ عنوان نباید بیش از دوز توصیه شده مصرف شود مگر به دستور پزشک.

 منبع: عصرایران

دکمه بازگشت به بالا