زیکر 009 جیلی دنیای خودرو را به چالش کشید (+عکس)
ایمن ترین در جهان، تند و سریع، پیشرفته و باکیفیت؛

زیکر 009 جیلی دنیای خودرو را به چالش کشید (+عکس)

در طراحی زیکر 009 اصول متعارف، ایجاد حجم و زوایای آشنا رعایت نشده تا یک ون خاص مطابق با راهبردهای Zeekr شکل بگیرد...

موبنا – برند Zeekr (زیکر) مجموعه ای در گروه خودروسازی جیلی را تشکیل داده که راهبرد آن تولید محصولات باکیفیت، برتر و البته فناورانه است. پیش از این مدل 001 را از برند Zeekr در گروه خودروی عصر ایران معرفی کرده ایم که جزئیاتش اینجا در دسترس قرار دارد.

اکنون اخبار و تصاویر مربوط به محصول جدید Zeekr با نام 009 مدل 2023 در رسانه های خودرویی مورد توجه قرار گرفته است. ظاهر متفاوت این خودرو آنقدر جذاب بوده که بتواند میان اخبار برتر هفته این حوزه جای بگیرد.

009 در کلاس مینی ون معرفی شده و از منظر ابعاد برابر با 5209 میلیمتر در طول، 2024 میلیمتر در عرض و 1867 میلیمتر در ارتفاع توسعه یافته است. فاصله بین محورها نیز عدد چشمگیر 3205 میلیمتر را نشان می دهد که از فضای مناسب کابین برای تجهیزات و سرنشینان حکایت دارد.

در طراحی بدنه زیکر نیز مشاهده می کنید که اصول متعارف، ایجاد حجم و زوایای آشنا رعایت نشده تا یک ون خاص مطابق با راهبردهای Zeekr شکل بگیرد. جلوپنجره کرومی بسیار بزرگ که البته کاملا جنبه تزئینی دارد زیرا 009 الکتریکی نیازی به این عمارت کرومی باشکوه ندارد.

زیکر 009 جیلی دنیای خودرو را به چالش کشید/ ایمن ترین در جهان، تند و سریع، پیشرفته و باکیفیت(+عکس)

چراغ های اصلی جلو نیز دو نوار عمودی در هر سمت هستند که در نوع خود جدید و جذاب به نظر می رسند. 009 نه تنها یک الگوی مینیمال را نمایش می دهد بلکه توجه خاصی نیز به ویژگی های طراحی خودروهای جعبه ای داشته است.

وزن خالص خودرو 2830 کیلوگرم است تا 009 یکی از سنگین ترین خودروهای الکتریکی بازار جهانی لقب بگیرد.

در بخش پیشرانه زیکر 009 قلب الکتریکی قدرتمند متشکل از دو موتور حضور دارد که مجموعا 573 اسب بخار خروجی دارند. ون جدید جیلی طی 4 ثانیه از حالت توقف به سرعت 100 کیلومتر برساعت می رسد که این آمار برای یک ون با طراحی جعبه ای که چندان آئروداینامیک هم نیست بسیار قابل تحسین خواهد بود.

در توسعه پیشرانه زیکر 009 از پلتفرمی ماژولار مشابه خودروهای پولستار 4، اسمارت #1 و شاسی بلند لوتوس الترا استفاده شده است.

زیکر 009 و یک رکورد برترین

انرژی مورد نیاز باتری برای زیکر 009 که مجهز به سامانه تمام چرخ محرک است از بسته باتری 140 کیلووات ساعت تامین می شود. این باتری لیتیم-نیکل-منگنز-کبالت برد حرکتی 822 کیلومتر را فراهم می کند. از دیگر ویژگی‌های زیکر 009 باید به سیستم تعلیق بادی برای رسیدن به سواری نرم و همچنین ساختار آلومینیومی یک تکه دایکست(ریخته گری تحت فشار) آن اشاره کرد. این قطعه عظیم 1400 میلی‌متر طول و 1600 میلی‌تر عرض دارد و زیکر 009 را تبدیل به برترین جهان در این زمینه کرده است.

همانطور که ابتدای مطلب اشاره شد، فاصله بین محورهای طولانی شرایط ایده الی را برای توسعه امکانات کابین فراهم کرده است. اینجا از بهترین مواد اولیه استفاده شده تا ون جدید جیلی کاملا سطح بالا و لوکس باشد.

استفاده از یک نمایشگر 15.6 اینچی با تراکم پیکسلی بالا که به سقف متصل شده از دیگر ویژگی های کابین است. امکان دریافت و شناسایی فرمان های صوتی برای هر 6 صندلی خودرو، میز بزرگ، سیستم تهویه حرفه ای در تمامی قسمت های کابین، پوشش چرم ناپا برای صندلی ها و… جذابیت های کابین ون را افزایش داده اند.

زیکر 009 ایمن ترین ون جهان

مقامات زیکر این خودرو را ایمن ترین ون جهان می دانند و به عنوان سند ادعای خود به حضور 30 دستیار ایمنی به عنوان آپشن استاندارد در 009 اشاره دارند. از جمله می توان به 12 رادار اولتراسونیک برد کوتاه و یک رادار اولتراسونیک برد بلند اشاره کرد که نقش مهمی در بهبود عملکرد ایمن خودرو هنگام رانندگی دارند. همچنین 4 دوربین 2 مگاپیکسلی و 7 دوربین 8 مگاپیکسلی اچ دی در جلو، عقب و قسمت های جانبی قرار گرفته است.

زیکر 009 سال آینده در چین روانه بازار می شود. در رابطه با قیمت آن اطلاعاتی ارائه نشده است.

 منبع: عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دنبال کنید @ اینستاگرام