کایی؛ برند جدید و تغییر نام یافته خودروسازی چری چه محصولاتی دارد؟ (+عکس)

کایی؛ برند جدید و تغییر نام یافته خودروسازی چری چه محصولاتی دارد؟ (+عکس)

برنامه های شرکت کایی حتی برای استانداردهای چینی نیز بسیار جاه طلبانه هستند. اما طراحی این خودروها جالب توجه است و فناوری های بکار گرفته شده در آنها نیز بسیار خوب به نظر می رسند.

موبنا کایی (Kaiyi) که قبلا به نام کووین (Cowin) شناخته می شد، یکی از زیرمجموعه های شرکت چری (Chery) چین است. کووین با معرفی محصولاتی مبتنی بر پلتفرم های قدیمی‌تر چری عمدتا محصولاتی ارزان و رده پایین را عرضه می کرد.

اما با معرفی برند کایی به نظر می رسد همه چیز در حال تغییر است و محصولاتی که به تازگی توسط این شرکت معرفی شده اند، طراحی جذاب‌تر و امکانات بیشتر برای جلب نظر طیف گسترده‌تری از مخاطبان حتی خارج از مرزهای چین را هدف قرار داده اند.

کایی/ Kaiyi

خودرو کایی

نخستین خودرو جدید برند کایی یک شاسی بلند هفت نفره است. این خودرو با اسم رمز i-FA 01 شناخته می شود و نام اصلی آن Xuanyue است. مدل Xuanyue در فصل دوم سال 2023 وارد بازار خواهد شد. ابعاد این خودرو برابر با 4738/1968/1708 میلیمتر و فاصله بین دو محور آن نیز 2820 میلیمتر است.

خودرو کایی

خودرو شاسی بلند Xuanyue با دو سامانه پیشران پلاگین هیبرید در دسترس خواهد بود که شامل مدل 1.6 لیتری توربو و مدل 2 لیتری توربو می شوند که هر دو با یک جعبه دنده دو کلاچه هفت سرعته جفت می شوند.

خودرو کایی

دومین خودرو معرفی شده توسط کایی یک مدل مفهومی با اسم رمز i-XA 01 است. این خودرو پیش نمایشی از یک مدل شاسی بلند-کوپه تمام الکتریکی ارائه می کند که در فصل دوم سال 2024 روانه بازار خواهد شد. خودرو i-XA 01 از یک طراحی اسپرت و تهاجمی سود می برد.

خودرو کایی

ابعاد این خودرو توسط کایی اعلام شده است که برابر با 4850/1998/1566 میلیمتر و فاصله بین دو محور آن نیز 2900 میلیمتر است. بر همین اساس می توان گفت که طراحی نهایی این خودرو توسط کایی شکل گرفته و تایید شده است.

خودرو کایی

همانطور که در عکس ها مشخص است خودرو i-XA 01 دارای چهار لوله اگزوز است. این در شرایطی است که به گفته شرکت کایی این یک مدل تمام الکتریکی محسوب می شود. شاید از این چهار لوله اگزوز به عنوان گزینه ای برای خنک کردن خودرو استفاده می شود. مدل i-XA 01 دارای یک سامانه پیشران موتور الکتریکی دوقلو با مجموع نیروی خروجی 448 اسب بخار و گشتاور 600 نیوتن متر است. بنابر ادعای شرکت، این خودرو در 5.3 ثانیه سرعت خود را از صفر به 100 کیلومتر در ساعت می رساند.

خودرو کایی

ساختار عجیب به شکل لب در اسپویلر خودرو i-XA 01 در واقع یک چراغ ترمز است.

خودرو کایی

مدل i-EA 01 دیگر خودرویی است که توسط شرکت کایی معرفی شده و یک مینی خودرو 2+2 الکتریکی جذاب است که در فصل اول سال 2023 روانه بازار خواهد شد. مدل i-EA 01 دارای یک موتور الکتریکی با توان خروجی 47 اسب بخار است. به گفته کایی، این خودرو به یک پنل ابزار دیجیتال 7 اینچی و یک نمایشگر لمسی 10.25 اینچی مجهز خواهد شد.

خودرو کایی

مدل i-EA 01 بالاتر از خودروهایی مانند وولینگ مینی ئی‌وی و چری کیوکیو آیس‌کریم قرار خواهد گرفت. ابعاد این خودرو برابر با 3080/1660/1550 میلیمتر اعلام شده و فاصله بین دو محور آن برابر با 1990 میلیمتر است. سه گزینه بسته باتری برای بردهای حرکتی 155/210/301 کیلومتر قابل انتخاب خواهند بود. کایی مدعی شتاب اولیه 6 ثانیه ای برای سریع‌ترین نسخه مدل i-EA 01 است.

خودرو کایی

خودرو i-EA 02 مدل دیگر معرفی شده توسط کایی است که اساسا نسخه پنج درب مدل i-EA 01 محسوب می شود. این خودرو در فصل دوم سال 2023 روانه بازار خواهد شد و به یک موتور الکتریکی 68 اسب بخاری مجهز است. دو نوع سامانه پیشران شامل الکتریکی خالص (pure EV) و الکتریکی با برد گسترده (E-REV) در دسترس خواهند بود. برد مدل i-EA 02 در نسخه الکتریکی خالص با توجه به بسته باتری انتخابی برابر با 210/301/401 کیلومتر خواهد بود.

خودرو کایی

طراحی قسمت جلو مدل i-EA 02 نسبت به مدل i-EA 01 متفاوت است.

خودرو کایی

مینی خودرو i-EA 03 یکی دیگر از مدل های الکتریکی معرفی شده توسط برند کایی است که خودرویی دو نفره با طراحی اسپرت‌تر است.

خودرو کایی

مدل شواندو ئی‌وی (Xuandu EV) آخرین خودروی جدید به نمایش گذاشته شده توسط شرکت کایی بوده است که نسخه الکتریکی از سدان بنزینی شواندو محسوب می شود. طراحی جلو این خودرو تغییراتی را تجربه کرده و نشان جدید کایی بالای جلو پنجره نصب شده است. دو بسته باتری برای این خودرو قابل انتخاب است که برد حرکتی 350 و 410 کیلومتر را ارائه می کنند و همچنین امکان جایگزینی باتری نیز وجود دارد. مدل شواندو ئی‌وی در فصل اول سال 2023 روانه بازار خواهد شد.

خودرو کایی

اما این همه داستان نبوده است. شرکت کایی همکاری راهبردی با شرکت باتری سازی CATL و شرکت الکترونیکی/مخابراتی هواوی را اعلام کرده است که شامل توسعه مشترک باتری ها با شرکت CATL و سامانه های الکترونیکی و ADAS با هواوی می شود. همچنین، شرکت کایی کارخانه ای جدید را در شهر ییبین واقع در استان سیچوان افتتاح کرده و از برنامه های خود برای صادرات محصولات برند کایی در سال 2026 رونمایی کرده است.

افزون بر این، شرکت کایی در پس زمینه مدل های جدید بیشتر شامل شاسی بلند i-XA 01، مینی ون i-XA 11 ، کراس اوور i-XA 12، و یک خودرو در حال توسعه که با پارچه پوشیده شده و شبیه یک مدل سدان به نظر می رسد را نشان داده است.

برنامه های شرکت کایی حتی برای استانداردهای چینی نیز بسیار جاه طلبانه هستند. اما طراحی این خودروها جالب توجه به نظر می رسند و فناوری های بکار گرفته شده در آنها نیز بسیار خوب به نظر می رسند. حال باید منتظر ماند و دید این خودروها در دنیای واقعی چه عملکردی خواهند داشت.

 منبع: عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال کنید @ اینستاگرام