نوکیا از روسیه خارج می‌شود

شرکت سازنده تجهیزات مخابراتی نوکیا از رقیبش اریکسون پا را فراتر گذاشت و اعلام کرد از بازار روسیه خارج می‌شود.

موبنا – صدها شرکت خارجی در واکنش به حمله نظامی روسیه به اوکراین و پس از اعمال تحریم‌های غربی علیه مسکو، ارتباطاتشان با این کشور را قطع کرده‌اند. در حالی که بخشهای متعددی شامل مخابرات به دلایل انسان دوستانه یا دلایل مرتبط از بعضی از تحریم‌ها معاف شده‌اند اما نوکیا اعلام کرد تصمیم گرفته است که خروج از روسیه تنها گزینه مورد انتخابش باشد.

پکا لاندمارک، مدیرعامل شرکت نوکیا در مصاحبه‌ای گفت: ما هیچ امکانی را برای ادامه فعالیت در روسیه تحت شرایط فعلی نمی‌بینیم. وی افزود: نوکیا به پشتیبانی از مشتریانش در روسیه در جریان خروجش از این کشور ادامه می دهد و در این مرحله نمی‌توان گفت خروجش چه مدت طول خواهد کشید.

نوکیا برای پشتیبانی از مشتریانش بر اساس مجوزهای مربوط و مطابق با تحریمهای جاری عمل می‌کند.

شرکت سازنده تجهیزات مخابراتی سوئدی اریکسون روز دوشنبه اعلام کرده بود در پی رویدادهای اخیر و تحریم‌های اتحادیه اروپا، این شرکت کسب و کارش در روسیه را به مدت نامعلوم معلق خواهد کرد.

فروش هر دو شرکت نوکیا و اریکسون در روسیه تک رقمی است در حالی که شرکتهای چینی نظیر هواوی و ZTE سهم بزرگتری دارند.

نوکیا انتظار ندارد این تصمیم روی دورنمای سال ۲۰۲۲ این شرکت تاثیر بگذارد اما اعلام کرد حدود ۱۰۰ میلیون یورو (۱۰۹ میلیون دلار) ضرر و زیان برای سه ماهه نخست سال ۲۰۲۲ پیش بینی کرده است.

روسیه با فنلاند و سوئد که کشورهای زادگاه شرکتهای نوکیا و اریکسون هستند بر سر تمایل آنها برای پیوستن به پیمان نظامی ناتو، اختلاف دارد.

روسیه هم شرکت‌ها را واداشته است ساخت شبکه‌هایی را آغاز کنند که در آنها تنها از تجهیزات روسی استفاده می‌شود و به دنبال آن بوده است که نوکیا و اریکسون را متقاعد کند کارخانه‌هایی در این کشور احداث کنند.

مدیرعامل نوکیا اعلام کرد این شرکت برنامه‌ای که در نوامبر برای تشکیل یک جوینت ونچر با شرکت YADRO روسیه برای ساخت بیس استیشنهای نسل چهارم و نسل پنجم اعلام کرده بود را اجرا نخواهد کرد.

وی همچنین خاطرنشان کرد تصمیم نوکیا برای خروج از روسیه روی حدود ۲۰۰۰ کارمند این شرکت تاثیر می گذارد و ممکن است نوکیا به بعضی از آنها کار در نقاط دیگر دنیا را پیشنهاد کند.

نوکیا حدود ۹۰ هزار کارمند در سراسر جهان دارد.

بر اساس گزارش رویترز، لاندمارک گفت: تغییرات زیادی باید اتفاق بیافتد تا نوکیا بخواهد دوباره انجام کسب و کار در روسیه را بررسی کند.

 منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا