داستان BMW؛ از تولید ماهی‌تابه تا برند باشخصیت جهانی! (+فیلم و عکس)

ب ام و یعنی نمادی از نظم و دقت آلمانی در شکل گیری یک موفقیت بزرگ که در ادامه بطور خلاصه نگاهی به داستان آن خواهیم داشت.

موبنا؛ مازیار دانیالی ب ام و (BMW) از نمونه هایی است که در دانش اقتصاد و آموزه های برندسازی به عنوان یک شاخص مورد بررسی قرار می گیرد. برندی که اکنون در قله اعتبار و شخصیت ایستاده اما داستانی دارد که 105 سال قدمت داشته و چالش ها و ماجراهای بسیاری را شامل می شود. ب ام و یعنی نمادی از نظم و دقت آلمانی در شکل گیری یک موفقیت بزرگ که در ادامه بطور خلاصه نگاهی به داستان آن خواهیم داشت.

تولید روباتیک خودرو در کارخانه BMW

 

 

فهرست این مطلب:

  • ب ام و(BMW)؛ کدنویسی آلمانی در باواریا
  • ب ام و و یک لوگوی ساده اما محبوب
  • “ب ام و” از 1916 تا کنون/ از جنگ جهانی و موتور هواپیما تا ماهیتابه و معرفی یک “کلاس جدید”
  • درباره تمامی محصولات تولیدی ب‌ام ‌و
  • الگوی نامگذاری محصولات
  • تعدادی از موتورسیکلت های مطرح ب ام و
  • مسیری روشن به آینده

ب ام و(BMW)؛ کدنویسی آلمانی در باواریا

شاید برایتان سوال باشد که BMW چه اطلاعاتی را همراه خود دارد. در پاسخ باید گفت: بایرشه موتورِن وِرکه آگ (Bayerische Motoren Werke AG) کدی است که اگر حرف اول هر کلمه از آنرا جدا کنیم آنگاه ب ام و شکل می گیرد. ترجمه این نام نیز می شود: خودروسازی باواریا یا بایرن.

ساعت تغییر شیفت کاری در کارخانه ب ام و- مونیخ، آلمان

ساعت تغییر شیفت کاری در کارخانه ب ام و- مونیخ، آلمان

براساس اطلاعات موجود؛ ب ام و در 7 مارس سال 1916 فعالیت خود را آغاز کرد و علاوه بر وسایل نقلیه موتوری، تا سال 1945 در زمینه تولید موتورهای هواگرد نیز فعالیت داشت.

ب ام و و یک لوگوی ساده اما محبوب

برخی لوگوی ب ام و را به خاطر محیط، الگوی دایره ای و البته سابقه حضور کمپانی مذکور در صنعت هوانوردی به ملخ هواپیما ربط می دهند در حالیکه اینگونه نیست. رنگ آبی و سفید لوگو به پرچم باواریا مربوط می شود و شکل دایره ای نیز هیچ مفهوم خاص و پنهانی ندارد.

اما به هر ترتیب لوگوی ب ام و در لیست برترین لوگوهای طراحی شده در تاریخ قرار دارد زیرا در بررسی های کارشناسی بالاترین امتیازهای ممکن در زمینه شناسایی توسط مخاطب طی کوتاه ترین زمان مشاهده را همراه دارد.

نمایشگاه ب ام و در برلین سال 1929

نمایشگاه ب ام و در برلین سال 1929

“ب ام و” از 1916 تا کنون/ از جنگ جهانی و موتور هواپیما تا ماهیتابه و معرفی یک “کلاس جدید”

1916 تا 1923؛ موتور هواپیما

گروه خودروسازی ب ‌ام‌ و پس از ادغام سه شرکت تولیدکننده‌ موتورهای هواپیما رپ موتورن ‌وِرکه (Rapp Motorenwerke) و بایرشه فلوگزوگ ورکه (Bayerische Flugzeugwerke) باواریا و خودروساز فرزاگ فِبریک آیزناخ (Fahrzeugfabrik Eise) تورینگن در سال 1916 شکل گرفت.

نخستین محصول کارخانه، موتور هواپیمای ب‌ ا م‌و ۳آ بود. این موتور به مصرف کم سوخت و کارکرد مناسب در ارتفاعات بالا معروف بود. در نتیجهٔ سفارش‌های بسیاری که ارتش آلمان برای موتور ب ‌ام ‌و ۳آ داشت، شرکت به سرعت توسعه یافت.

در سال 1918 و با پایان جنگ جهانی اول، کارخانه به دلیل پیمان ورسای مجبور شد، تولید موتور هواپیما را متوقف کند. برای ادامه فعالیت، شرکت به ساخت موتور برای اتوبوس، کامیون، تجهیزات کشاورزی، لوازم خانگی و ترمز قطار روی آورد.

موتور ب ‌ام ‌و ۳آ

موتور ب ‌ام ‌و ۳آ

1923 تا 1939؛ زمانی برای آغاز تولید موتورسیکلت و خودرو

با کمرنگ شدن محدودیت‌های قطع‌نامه ورسای، در سال 1923 ب ‌ام ‌و شروع به تولید موتورسیکلت مدل R32 کرد. ب ‌ام ‌و در سال 1928 با خرید کارخانه Automobilwerk Eisenach وارد عرصه خودروسازی شد.

مدل R32 نخستین موتور ساخته شده توسط ب‌ ام‌ و

 مدل R32 نخستین موتور ساخته شده توسط ب‌ ام‌ و

شرکت مذکور از سال 1927 خودروی دیکسی 15/3 را تحت لیسانس شرکت انگلیسی آستین تولید می کرد. بدین ترتیب دیکسی3/15 نخستین خودروی تولیدی ب‌ ام ‌و لقب گرفت.

دیکسی 3/15 نخستین خودروی تولیدی ب‌ ام ‌و

دیکسی 3/15 نخستین خودروی تولیدی ب‌ ام ‌و

در سال 1932 ب‌ام‌و مدل 3/20 را تولید کرد که نخستین خودرویی بود که توسط خود ب ‌ام ‌و طراحی شد. موتور چهار سیلندر این خودرو بر اساس موتور آستین 7 توسعه یافته بود.

نخستین موتور شش سیلندر خطی ب ‌ام ‌و در سال 1933 با مدل 303 به بازار عرضه شد. در دهه 1930 ب ‌ام ‌و مدل‌های مختلف سدان، کوپه و کانورتیبل تولید می‌کرد.

ب ام و دیکسی 3/20

ب ام و دیکسی 3/20

1939 تا 1945؛ فعالیت ب ام و تحت اثر جنگ قرار می گیرد

با شروع جنگ جهانی دوم، ب ‌ام‌ و دوباره به تولید موتور هواپیما و تجهیزات جنگی برای لوفت وافه (نیروی هوایی آلمان) روی آورد. در این دوران، کارخانه از نیروی کار اجباری نظیر اسیران جنگی و زندانیان اردوگاه داخائو نیز استفاده می‌کرد.

اسرای جنگی در خط تولید تجهیزات جنگی ب ام و

اسرای جنگی در خط تولید تجهیزات جنگی ب ام و

1945 تا 1959؛ از تولید ماهیتابه تا تلاش برای بازسازی

در دوران جنگ اکثر تأسیسات ب ‌ام ‌و بمباران و نابود شده بود، همچنین تأسیسات شرکت در آلمان شرقی نیز به تصرف شوروی درآمده بود و متفقین شرکت را از تولید موتور هواپیما و موتورسیکلت بازداشتند. در این دوران پرچالش، کارخانه با استفاده از تجهیزات باقی‌مانده به تولید پاتیل و ماهیتابه پرداخت و سپس دیگر تجهیزات آشپرخانه و همچنین دوچرخه نیز تولید کرد.

در سال 1947 ب ‌ام ‌و تولید موتور سیکلت را مجددا آغاز کرد. نخستین موتورسیکلت پس از جنگ ب‌ ام ‌و با نام R24 در سال 1948 به بازار عرضه شد. در حالی که هنوز تولید خودرو برای ب ام‌ و ممنوع بود، بخش خودروسازی مجموعه انگلیسی BAC با استفاده از نقشه‌های به دست آمده از دفاتر ب‌ ام ‌و در حین جنگ، خودروهای پیش از جنگ ب ‌ام‌ و را در انگلستان تولید می‌کرد.

ب ام و آر24

ب ام و آر24

تولید خودرو در سال 1952 با معرفی سدان بزرگ 501 سرانجام آغاز شد. در دهه 50 میلادی ب ‌ام ‌و مدل‌های سدان، کوپه و کانورتیبل در خط تولید داشت.

سدان 501

سدان 501

در سال 1955 با هدف نفوذ به بازار خودروهای ارزان قیمت، خودروی کوچک Isetta را به بازار عرضه کرد. این محصول تبدیل به پرفروش ترین خودروی تک سیلندر تمام دوران شد.

1959 تا 1968؛ معرفی کلاس جدید، ب ام و را از یک بحران نجات می دهد

در سال 1959 ب‌ ام ‌شرایط مالی مناسبی نداشت؛ به شدت مقروض بود و روز به روز نیز زیان بیشتری را متحمل می شد. گرچه فروش مدل Isetta قابل قبول بود ولی سود بسیار کمی برای شرکت داشت. مدل 501 نیز به دلیل فروش کم، زیان آور بود. همچنین در میانه دهه 50 آلمانی‌ها از خرید موتورسیکلت به سمت خودرو روی آوردند که باعث افت شدید فروش موتورسیکلت‌های ب ‌ام ‌و شد. در این شرایط امریکن موتورز و گروه روتس به دنبال خرید ب‌ ام ‌و بودند.

در مجمع عمومی سالانه ب‌ ام ‌و که در دسامبر 1959 برگزار شد، هاینس فیت (ریاست هیئت ناظر بر مدیریت شرکت) پیشنهاد ادغام با دایملر-بنز را مطرح کرد. سهامداران با این پیشنهاد مخالفت کرده و با سرپرستی فردریک ماترن به دنبال تأمین سرمایه کافی برای جلوگیری از ادغام گشتند. در همان زمان برداران کواندت (هربرت و هرالد) با خرید بخش عمده ای از سهام شرکت به سهامداران اصلی تبدیل شدند و سرمایه لازم برای توسعه مدل‌های جدید را فراهم آوردند.

در سال 1960 پروژه ای با نام کلاس جدید Neue Klasse معرفی شد، که هدفش توسعه چند خودرو در کلاس سدان چهاردرب بود. محصولات این پروژه در سال 1962 به بازار عرضه شدند و ب‌ ام ‌و به عنوان یکی از برترین سازندگان خودروهای سدان اسپرت مطرح و شرکت را از بحران مالی نجات یافت.

پروژه کلاس جدید: 

BMW 1600

BMW 1600

BMW 1500

BMW 1500

BMW 1800

BMW 1800

BMW 2000 tii

BMW 2000 tii

BMW 2000 CS

BMW 2000 CS

BMW E9

BMW E9

BMW 2002

BMW 2002

مطالعه لینک زیر را پیشنهاد می کنیم:

*اسپید کور و رونمایی از “ب ام و” E9 کوپه کلاسیک/ بروز رسانی هایی برای یک دهه هفتادی! (+تصاویر)

1968 تا 1978؛ دوران شکل گیری نسل های جاودان

در سال 1968 ب ‌ام ‌و نخستین موتور شش سیلندر خطی خود را پس از جنگ جهانی دوم توسعه داد. این موتور روی مدل‌های سدان «سری شش جدید» (که سپس سری 7 نام گرفت) و کوپه «سری شش جدید» (که سپس سری 6 خوانده شد) نصب شد.

در سال 1972 نخستین سری 5 به بازار عرضه شد تا جایگزین «کلاس جدید» شود. در سال 1976 با استفاده از همین پلتفرم، سری 6 به بازار عرضه شد. سری 3 که سدان کوچک ب ‌ام ‌و بود نیز در سال 1975 معرفی شد. با معرفی سدان بزرگ سری 7 در سال 1978 محصولات ب ‌ام ‌و کامل شد.

سری5 سال 1972

سری5 سال 1972

1978 تا 1989؛ ام پاور(M POWER) وارد می شود…

در سال 1978 ب ‌ام ‌و ام1 با همکاری لامبورگینی به عنوان نخستین خودروی موتور وسط ب ‌ام‌ و توسعه یافت. این نخستین خودروی تولید شده توسط بخش ام شرکت بود. در سال 1980 بخش ام با تولید ب‌ ام ‌و 535 براساس اتاق E12 سری پنج، نخستین مدل خود را که براساس یک خودروی عادی توسعه یافته بود، روانه بازار کرد.

مطالعه لینک زیر را پیشنهاد می کنیم:

*ب ام و M1؛ محصول کمیاب آلمانی با ریشه های ایتالیایی/ حراج خودروی هنرپیشه ای که قربانی سرعت شد! (+عکس)

ب‌ ام‌ و ام5 نیز که بر اساس اتاق E28 ساخته شده بود، در سال 1985 به بازار عرضه شد. در همین سال ب ‌ام ‌و ام3 نیز معرفی شد.

در این دوران نخستین موتور دیزل ب ‌ام ‌و با نام M21، نخستین خودروی چهارچرخ محرک ب ‌ام ‌و با نام E30 325iX و نخستین استیشن واگن ب ام و نیز به بازار عرضه شدند. همچنین در سال 1986 اولین موتور 12 سیلندر خود را در سری 7 معرفی کرد.

1990 تا کنون

ساختمان مرکزی ب‌ ام‌ و در مونیخ، که به شکل موتور چهارسیلندر طراحی شده‌است

ساختمان مرکزی ب‌ ام‌ و در مونیخ، که به شکل موتور چهارسیلندر طراحی شده‌است

در سال 1994 ب ام و شرکت روور انگلستان را خریداری کرد. هر چند این خریداری از نظر مالی شکست خورد و ب ام و زیان مالی هنگفتی را متحمل شد به‌طوریکه تا سال 2000 قسمت‌های اعظم روور به شرکت‌های مختلف فروخته شدند و تنها مینی در مالکیت ب ‌ام‌ و باقی ماند. همچنین در سال 1998 ب‌ ام‌ و شرکت صاحب‌نام رولز-رویس موتور کارز را خریداری کرد که همچنان آن را نیز در اختیار دارد.

از سال 2010 تا امروز، ب ‌ام ‌و سرمایه‌گذاری چشمگیری بر خودروهای الکتریکی کامل، هیبرید، سرویس اشتراک خودرو و فناوری خودران کرده است. سری i ب ‌ام‌ و بخشی از این سرمایه‌گذاری است که مدل‌های i3 و i8 آن در حال حاضر تولید می‌شوند.

علاوه بر تولید خودرو، بخش موتورسیکلت ب ‌ام ‌و نیز همچنان موفق عمل می‌کند؛ نمونه‌های مدرن سری K، R، G، HP2 و مدل معروف S1000RR از مهم‌ترین محصولات این برند هستند. امروز انواع محصولات دیگر با برند ب ‌ام‌ و مانند لوازم جانبی، دوچرخه و پوشاک نیز به ‌فروش می‌رسد.

درباره تمامی سری های تولیدی ب‌ام ‌و

گفتنی است علاوه بر تصاویر و محصولات مورد اشاره، در تمامی سری ها و نسل های مختلف نسخه های ویژه شامل نمونه های تولید محدود، ویژه بازار هدف و … نیز حضور داشته اند.

ب ‌ام‌ و سری 1

سری 1 کوچکترین خودروی تولیدی ب‌ ام‌ و است که در سه نوع مختلف هاچ بک، کوپه و کانورتیبل با 11 نوع مختلف موتور بنزینی و دیزلی عرضه می‌شود. نسل اول ب ‌ام ‌و سری 1 در سال 2004 برای نخستین بار به بازار عرضه شد. از سال 2011 نسل دوم این سری معرفی شد. نسل سوم نیز از سال 2019 روی خط تولید قرار گرفته است.

سری 1 هاچ بک

سری 1 هاچ بک

سری 1 کوپه

سری 1 کوپه

سری 1 ام کوپه

سری 1 ام کوپه

سری 1 کابریولت

سری 1 کابریولت

سری 1 سدان ویژه بازار چین

سری 1 سدان ویژه بازار چین

ب‌ ام‌ و سری 2

سری 2 شامل مدل های اسپرت ب ام و هستند که به نوهی از سری 1 جدا شده اند. در این خانواده کلاس های بدنه کوپه، کانورتیبل، اکتیو تورر، گرن تورر و کوپه فست بک مشاهده می شود. نسل اول سری 2 از سال 2014 روی خط تولید رفت. نسل دوم نیز به سال 2019 مربوط می شود.

سری 2 کوپه

سری 2 کوپه

سری 2 کانورتیبل

سری 2 کانورتیبل

سری 2 ام کامپتیشن یا ام2 کامپتیشن

سری 2 ام کامپتیشن یا ام2 کامپتیشن

سری 2 اکیتو تورر

سری 2 اکیتو تورر

سری 2 گرن تورر

سری 2 گرن تورر

سری 2 گرن کوپه(فست بک)

سری 2 گرن کوپه(فست بک)

از محصولات سری 2 در عصر ایران بخوانید(این بخش پیوسته بروزرسانی می شود)

*باواریایی کوچک اما پر ادعا/ خودرویی که پورشه و ماستنگ را به چالش می کشاند! (+فیلم و تصاویر)

ب‌ ام‌ و سری 3

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و هواداران این برند آلمانی، معروفترین و محبوبترین سری ب‌ ام‌ و محسوب می‌شود که ساخت آن از سال 1975 بی‌وقفه ادامه دارد. تاکنون هفت نسل از ب‌ ام ‌و سری 3 به بازار عرضه شده‌است که همگی از بهترین سدان‌های کوچک موجود در بازار بوده‌اند.

سری 3 به تعادل خیره‌کننده و سامانه بی‌نظیر تعلیقش مشهور است که باعث شده بتواند بهتر از هر خودروی دیگری در این کلاس، از هر پیچی عبور کند. سری 3 در کلاس های سدان، کوپه، هاچ بک، واگن، کانورتیبل، استیشن واگن و… عرضه شده است که از این منظر نیز جز متنوع ترین خطوط تولید ب ام و محسوب می شود.

سری 3 سدان

سری 3 سدان

سری 3 کوپه

سری 3 کوپه

سری 3 ام پاور کانورتیبل(ام 3 کانورتیبل)

سری 3 ام پاور کانورتیبل(ام 3 کانورتیبل)

سری 3 گرن توریزمو

سری 3 گرن توریزمو

سری 3 اسپرت واگن

سری 3 اسپرت واگن

از محصولات سری 3 در عصر ایران بخوانید(این بخش پیوسته بروزرسانی می شود)

*ب ام و M3 مدل 2021 با چهره ای متفاوت تر از همیشه/ نسخه کامپتیشن و استانداردهایی برای یک مرحله بالاتر (+عکس)

*ب ام و M340i تورینگ؛ واگن قدرتمند و تولید محدود آلمانی (+تصاویر)

*رونمایی رسمی از وانت “ب ام و” (+تصاویر)

ب‌ ام‌ و سری 4

ب ام و  در دسامبر 2012 طی اخباری اعلام کرد: قصد دارد جایگزین کوپه سری 3 را با نام جدید سری 4 تولید کند تا محصولات خانوادگی و اسپرت خود را از هم متمایز کند. از این رو سری 4 شامل کلاس های بدنه کوپه 2 درب، کانورتیبل 2 درب و گرن کوپه 5 درب لیفت بک می شود.

سری 4 کوپه

سری 4 کوپه

سری 4 کانورتیبل

سری 4 کانورتیبل

سری 4 گرن کوپه

سری 4 گرن کوپه

سری 4 کوپه جی22

سری 4 کوپه جی22

از محصولات سری 4 در عصر ایران بخوانید(این بخش پیوسته بروزرسانی می شود)

*ب ام و M440i مدل 2021؛ چهره جدید سری4 با پیشرانه 382 اسب بخاری(+عکس)

*M4 نسخه Kith؛ تولید محدود ب ام و فقط 150 دستگاه از خانواده کامپتیشن (+عکس)

ب‌ ام‌ و سری 5

سدان میان سایز ب ‌ام ‌و از سال 1972 و طی هفت نسل به بازار عرضه شده‌ است. ورود نسل هفتم به سال 2016 باز می گردد. سری 5 در کلاس های 4 درب سدان، 5 درب واگن، تورینگ و 5 درب فست بک ارائه می شود. همچنین لوگوی ام پاور نیز روی بدنه مدل های مختلف این خانواده قرار گرفته است.

سری 5 سدان

سری 5 سدان

سری 5 واگن

سری 5 واگن

سری 5 تورینگ

سری 5 تورینگ

از محصولات سری 5 در عصر ایران بخوانید(این بخش پیوسته بروزرسانی می شود)

*M5 کامپتیشن 2021؛ ابرخودرویی در لباس سدان!/ چالش هیولای باورایایی برای پورشه، فراری و مک لارن (+عکس)

*Mپاور و معرفی بسته های جدید برای ب ام و سری5 (+تصاویر)

*قهرمان سنگین وزن 2019 از “ب ام و” (+تصاویر و فیلم)

ب‌ ام‌ و سری 6

مدل اسپرت بزرگ ب ‌ام‌ و محسوب می‌شود. این مدل در ابتدا به صورت دو درب کوپه در سال 1976 به بازار معرفی شد اما تولید آن در سال 1989 متوقف شد. در سال 2003 شرکت تصمیم گرفت این مدل را بر پایه ب‌ ام‌ و سری 5 بازسازی کند.

از سال 2010 نیز نسل سوم این خودرو در سه مدل کوپه، کانورتیبل و گرن کوپه (تلفیقی از کوپه و سدان به صورت کوپهٔ چهار در) و با سه موتور بنزینی و دو موتور دیزلی به بازار عرضه می‌شود. ب ‌ام ‌و سری 6 با اینکه از فروش مطلوبی برخوردار بوده همواره هدف انتقادات گروهی از صاحب نظران و دوستداران ب‌ام‌و در زمینه طراحی خارجی قرار داشته است.

سری 6 کوپه

سری 6 کوپه

سری 6 گرن کوپه

سری 6 گرن کوپه

سری 6 جی تی

سری 6 جی تی

سری 6 اکس درایو کوپه

سری 6 اکس درایو کوپه

سری 6 کانورتیبل

سری 6 کانورتیبل

ب‌ ام‌ و سری 7

بزرگترین و مجلل‌ترین خودروی سدان (چهار درب صندوق دار) ب‌ ام ‌و است که از سال 1977 تاکنون طی پنج نسل ساخته روی خط تولید قرار داشته است.

این خودرو در حال حاضر به دو صورت عادی و کشیده(فاصله بین محورهای بیشتر)، با موتورهای بنزینی و دیزل 6، 8 و 12 سیلندر تولید شده است. ب‌ ام ‌و به صورت تحقیقاتی این مدل را با موتور هیدروژنی نیز ساخته‌است.

نسل اول

نسل اول

نمای عقب

نمای عقب

نسل دوم

نسل دوم

نسل سوم

نسل سوم

نسل چهارم

نسل چهارم

نسل پنجم

نسل پنجم

نسل ششم

نسل ششم

از محصولات سری 7 در عصر ایران بخوانید(این بخش پیوسته بروزرسانی می شود)

*خاص ترین “ب ام و” سری7 در جهان! (+تصاویر)

*هتل لوکس سری 7 “ب ام و” در آفریقای جنوبی! (+عکس)

ب‌ ام‌ و سری 8

یک سری خودرو است که بار اول از 1990 تا 1999 روی خط تولید رفت و سپس تولید آن متوقف شد اما از سال 2018 باردیگر مدیران ب ام و آنرا وارد خط تولید کرده اند. این خودرو در کلاس 2 درب کوپه و 2 درب کانورتیبل تولید می شود.

کوپه های سری8

کوپه های سری8

از محصولات سری 8 در عصر ایران بخوانید(این بخش پیوسته بروزرسانی می شود)

*ب ام و 840i؛ فرمول آلمانی در ترکیب سدان و کوپه! (+فیلم و تصاویر)

*M8 کابریولت کامپتیشن؛ باواریایی قدرتمند در لباس سبز سیگنال! (+تصاویر)

*منهارت پرفورمنس و معرفی یک هیولای سیاه از باواریا! (+فیلم و تصاویر)

خانواده Z

این خانواده میزبان خودروهای اسپرت رودستر و کوپه است که ظاهری جمع و جور و البته بسیار متفاوت دارند. سری زد نخستین بار 1989 تا 1992 روی خط تولید رفت. سپس 3 سال تولید آن متوقف شد و باردیگر از 1995 تا 2016 در کاتالوگ فروش ب ام و قرار گرفت.

مجددا 2 سال تولید این محصول متوقف و از سال 2018 تا کنون برای بار دیگر به خط تولید کمپانی آلمانی بازگشته است.

جدیدترین مدل زد4

جدیدترین مدل زد4

نمای عقب زد4 جدید

نمای عقب زد4 جدید

اولین محصول این خانواده با نام زد1

اولین محصول این خانواده با نام زد1

زد3 رودستر مدل 2001

زد3 رودستر مدل 2001

زد 4 کوپه مدل 2006

زد 4 کوپه مدل 2006

زد4 مدل 2010

زد4 مدل 2010

از محصولات خانواده Z در عصر ایران بخوانید(این بخش پیوسته بروزرسانی می شود)

*ب ام و Z1 با درب عجیب/ خودرویی که رانندگی با آن در برخی کشورها ممنوع است!(+تصاویر)

*“ب ام و زد4” با امضای منهارت پرفورمنس!(+تصاویر)

سری اکس

اینجا محل عضویت کراس اوورهای ب ام و محسوب می شود. تا کنون در مدل های اکس1، اکس2، اکس3، اکس4، اکس5، اکس6 و اکس7 روانه بازار شده اند. خانواده اکس ارتباط طراحی با سری های هم شماره خود در محصولات دیگر ب ام و را نیز همراه دارند.

اکس1

اکس1

اکس2

اکس2

اکس3

اکس3

اکس4

اکس4

اکس5

اکس5

اکس6

اکس6

اکس7

اکس7

از محصولات سری X در عصر ایران بخوانید(این بخش پیوسته بروزرسانی می شود)

*دارک شَدو؛ خاص ترین شاسی بلند 2021 کمپانی ب ام و (+تصاویر)

*لوما دیزاین و معرفی شاسی بلند CLR X7 از ب ام و (+تصاویر)

*وقتی ب ام و X5 تبدیل به یک هیولای خیابانی سیاه پوش می شود!/ منهارت پرفورمنس و اشتراک سطح بالای تیونینگ با عاشقان سرعت(+عکس)

*اکس5 ام کامپتیشن 2020؛ شاسی بلند باسابقه “ب ام و” همچنان زنده است! (+تصاویر)

*مدل 2020 “ب ام و” اکس 6 معرفی شد / سطح آلمانی در تولید کراس اوور لوکس/ 64 هزار دلار برای نهایت کیفیت و امکانات!(+تصاویر)

ب ام و  i

برند زیر مجموعه ب ام و است که در سال 2011 با هدف توسعه خودروهای الکتریکی راه اندازی شد. از محصولات این بخش می توان به آی3، آی8، آی اکس3، آی اکس و آی4 اشاره کرد.

آی3

آی3

آی8

آی8

آی اکس3

آی اکس3

آی اکس

آی اکس

آی4 مفهومی

آی4 مفهومی

از محصولات ب ام و i در عصر ایران بخوانید(این بخش پیوسته بروزرسانی می شود)

*ب ام و آی4؛ سدان قدرتمند الکتریکی مدل 2022 برای رقابت وارد میدان می شود(+عکس)

*ب ام و از نسخه الکتریکی شاسی بلند محبوب X3 رونمایی کرد (+عکس)

*Taraschi Berardo؛ دوخت ایتالیایی برای “ب ام و” آی8 (+عکس)

الگوی نامگذاری محصولات

ب ‌ام ‌و در نامگذاری محصولات خود شامل خودروها و موتورسیکلت‌ها به‌طور معمول از قواعدی ثابت پیروی می‌کند. خودروهای ب ‌ام ‌و معمولاً با یک عدد سه رقمی که در ادامه یک یا دو حرف نیز آن را دنبال می‌کند نامگذاری می‌شوند. بدین‌صورت که رقم اول مشخص‌کنندهٔ سری (که در فارسی اتاق هم خوانده می‌شود) خودرو است و دو رقم بعدی نشانگر حجم تقریبی موتور آن.

از مجموعه حروفی که در ادامهٔ عدد به کار می‌روند می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

i: بنزینی بودن موتور

d:موتور دیزل

L: کمی طولانی‌تر بودن فاصله|بین دو محور (استفاده از آن در سری 7 بیشتر است)

x: چهارچرخ متحرک

c:دارا بودن قابلیت تبدیل به حالت کابریولت

به عنوان نمونه 520i یک خودرو ب‌ ام‌ و سری 5 با موتوری بنزینی به حجم تقریبی 2 لیتر است. البته این نامگذاری استثناهایی دارد به عنوان مثال می‌توان به ردهٔ محصولات الکتریکی هیبریدی ب‌ ام‌ و اشاره نمود که با یک حرف i در ابتدای نامشان مشخص می شوند: مانند i8 یا i3. همچنین محصولات تیونینگ شدهٔ ب ‌ام و با حرف M در ابتدای نام متمایز می شوند: مانند M3 یا M5.

تعدادی از موتورسیکلت های مطرح ب ام و

ب ام و K1600GTL

ب ام و K1600GTL

ب ام و K1200S

ب ام و K1200S

ب ام و S1000R

ب ام و S1000R

ب ام و M1000RR

ب ام و M1000RR

ب ام و S1000XR

ب ام و S1000XR

ب ام و G310GS

ب ام و G310GS

ب ام و G650GS

ب ام و G650GS

 

مسیری روشن به آینده

پس از گذشت بیش از 100 سال، بی‌ام‌و امروز یکی از پرطرفداترین برندهای خودرو موتورسیکلت‌سازی لوکس جهان است. بیش از 14 کشور میزبان کارخانه‌های بزرگ بی‌ام‌و هستند و در نقاط مختلف زمین، خط تولید و مونتاژ محصولات باواریا راه‌اندازی شده است. دفتر مرکزی ب ‌ام ‌و در مونیخ آلمان قرار دارد و هرالد کروگر، مدیرعامل و ریاست هیئت مدیره برعهده دارد. ارزش برند ب ‌ام ‌و در سال 2020 بیش از 20 میلیارد دلار بوده و پس از تویوتا و مرسدس‌بنز، در جایگاه سوم ارزشمندترین برندهای خودروساز قرار دارد.

 منبع: عصرایران

دنبال کنید @ اینستاگرام