درباره بیضه‌های دردناک پس از ضربه

بیضه ها حاوی تعداد زیادی پایانه های عصبی هستند. این تراکم بالای اعصاب، آنها را نسبت به درد بسیار حساس و مستعد می سازد.

موبنا؛ محمدمهدی حیدرپور – بیضه ها دو اندام کوچک هستند که درون کیسه بیضه قرار دارند. آنها وظیفه تولید اسپرم و ترشح تستوسترون را بر عهده دارند. بیضه ها دارای پایانه های عصبی بسیاری هستند که آنها را به نسبت به درد بسیار حساس و مستعد می سازد.

به گزارش “مدیکال نیوز تودی“، بیضه ها اندام های خارجی هستند که درون کیسه بیضه قرار گرفته اند. این وضعیت به آنها اجازه می دهد تا نسبت به دیگر قسمت های بدن خنک‌تر باقی بمانند که برای تولید اسپرم اهمیت دارد. اما این شرایط آنها را نسبت به صدمه ناشی از ضربه آسیب پذیر می کند.

یک ضربه ساده به بیضه ها ممکن است به درد، کبودی، و تورم منجر شود. در موارد شدید، ضربه به بیضه ممکن است موجب بروز پارگی شود و به هماتوسل، انباشت خون در کیسه بیضه، منجر شود. فردی که پس از وارد شدن ضربه به بیضه ها درد مزمن و تورم را تجربه می کند باید به پزشک مراجعه کند.

چرا تا این اندازه دردناک است؟

درد را زمانی تجربه می کنیم که آسیب بافتی توسط اعصاب تشخیص داده شده و اطلاعات درباره آن را به مغز منتقل می کنند. بیضه ها حاوی تعداد زیادی پایانه های عصبی هستند. این تراکم بالای اعصاب، آنها را نسبت به درد بسیار حساس و مستعد می سازد.

برخلاف اندام های دیگر که ممکن است توسط عضلات و استخوان ها محافظت شوند، بیضه ها اندام هایی خارجی و نسبت به صدمه آسیب پذیر هستند.

بیضه ها به واسطه عوامل مختلفی مانند تحرک، واکنش و لایه ای از بافت فیبری به نام Tunica Albuginea محافظت می شوند. اگرچه این موارد سطحی از محافظت را ارائه کرده و ممکن است به پیشگیری از آسیب جدی کمک کنند، اما به طور کامل از درد جلوگیری نمی کنند.

چرا درد را در قسمت های دیگر بدن نیز احساس می کنم؟

پس از وارد آمدن ضربه به بیضه ها، افراد ممکن است متوجه درد در دیگر قسمت های بدن، از جمله شکم شوند. پزشکان به این شرایط درد ارجاعی می گویند.

افراد ممکن است این شرایط را به دلیل تکامل بیضه ها در حفره شکم که به معنای اشتراک گذاری اعصاب در این قسمت، پیش از آن که به سمت کشاله ران پایین بیایند، تجربه کنند.

این ارتباط ممکن است موجب احساس درد در معده شود زیرا همپوشانی و در هم آمیختگی مسیرهای عصبی می تواند به معنای ناتوانی مغز در تشخیص این باشد که درد از بیضه ها سرچشمه گرفته است. همچنین، این می تواند دلیل تجربه حالت تهوع در برخی افراد پس از ضربه خوردن بیضه ها را توضیح دهد.

چگونه می توانم بر درد غلبه کنم؟

اگر ضربه وارده به بیضه ها جزئی باشد، درد باید طی مدت کوتاهی تسکین یابد. اما افراد می توانند روش های زیر را برای تسکین درد امتحان کنند:

– دراز کشیدن و پرهیز از هر گونه فعالیت سنگین

– مصرف یک داروی مسکن بدون نسخه

– استفاده از کمپرس سرد روی ناحیه

– پوشیدن یک زیرپوش حمایتی برای محدود کردن حرکت

اگر از درد لذت ببرم چطور؟

احساس درد به طور معمول از برخی رفتارها جلوگیری می کند. با این وجود، برخی افراد ممکن است از درد مانند آنچه از ضربه جزئی به بیضه حاصل می شود لذت ببرند. این افراد ممکن است لذت جنسی یا تحریک شدن پس از ضربه جزئی به بیضه ها را تجربه کنند.

توجه به این نکته اهمیت دارد که اگرچه ضربه زدن به بیضه ها یا اقدامات مشابه ممکن است برای برخی افراد لذت بخش باشد، اما همچنان خطر کبودی، تورم، و آسیب های شدیدتر مانند پارگی را به همراه دارد.

آیا خطر آسیبی دائمی وجود دارد؟

ضربه به بیضه ها یا کیسه بیضه می تواند به محتوای آن آسیب رسانده و موجب عوارض شود. بدون درمان، تروما ممکن است به ناباروری یا از دست دادن بیضه منجر شود. از جمله عوارض احتمالی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پارگی بیضه

پارگی بیضه زمانی رخ می دهد که صدمه وارده موجب پارگی در لایه محافظ Tunica Albuginea شده و به آسیب دیدگی بیضه منجر شود.

پیچ خوردگی بیضه

پیچ خوردگی بیضه زمانی رخ می دهد که در طناب اسپرماتیک که خونرسانی به بیضه را بر عهده دارد پیچ خوردگی ایجاد شود. بروز این شرایط می تواند جریان خون به بیضه را متوقف کند. گاهی اوقات، یک آسیب دیدگی می تواند به پیچ خوردگی بیضه منجر شود.

اپیدیمیت

اپیدیمیت زمانی رخ می دهد که لوله انتقال دهنده و ذخیره کننده اسپرم به نام اپیدیدیم ملتهب شده باشد.

نکته های پیشگیری

اگرچه ممکن است پیشگیری از آسیب دیدگی های بیضه همواره ممکن نباشد، اما فرد می تواند اقدامات احتیاطی را در مواردی که احتمال وقوع آسیب دیدگی وجود دارد یا بیشتر است، انجام دهد. به عنوان مثال، می توان موارد زیر را مد نظر قرار داد:

– پوشیدن بیضه‌بند هنگام انجام ورزش

– بستن کمربند ایمنی هنگام استفاده از خودرو

– مراقبت از خود هنگام دوچرخه سواری، موتورسواری، چهارچرخه سواری یا وسایل نقلیه مشابه

– حفظ تمرکز هنگام کار با ماشین آلاتی که ممکن است لباس، به ویژه لباس های گشاد و شل در آنها گیر کند

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در شرایطی که فرد ممکن است درد شدید پس از وارد آمدن ضربه به بیضه را تجربه کند، اما درد به طور معمول سریع فروکش می کند. با این وجود، اگر فرد متوجه درد مزمن بیضه یا علائم غیرعادی دیگر شده است، این می تواند نگران کننده باشد.

در موارد زیر توصیه می شود کمک پزشکی فوری دریافت شود:

– کبودی

– ورم

– دشواری در دفع ادرار

خون در ادرار

– زخم های ناشی از سوراخ شدگی

– تب

این احتمال وجود دارد که بروز یک آسیب دیدگی افراد را از وجود توده ای در بیضه آگاه کند. اگرچه بعید است که با آسیب دیدگی مرتبط باشد، اما باید برای ارزیابی دقیق شرایط بلافاصله به پزشک مراجعه شود.

خودآزمایی منظم بیضه ها برای شناسایی هرگونه شرایط غیرعادی اهمیت دارد.

 منبع: عصرایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا