10 واقعیت‌ شگفت‌ انگیز از طبیعت! (+تصاویر)

طبیعت سرشار از شگفتی و اعجاب است. هزاران واقعیت پنهان در هر گوشه طبیعت منتظر است تا توسط نگاه کنجکاو انسان کشف و شناسایی شود.

مجله آنلاین موبنا؛ مریم عباسی – در ادامه با ده واقعیت شگفت‌آور در طبیعت آشنا می‌شوید.

 

موش شعبده‌باز

واقعیت عجیب: موشها می‌توانند از سوراخی به کوچکی 6 میلیمتر عبور کنند.

موشها طی فصل تابستان در فضای آزاد بیرون از خانه زندگی می‌کنند، اما به محض شروع فصل سرما به مکان‌های گرم پناه می‌آورند. جمجمه نرم و توانایی جویدن اشیای مختلف به موشها امکان می‌دهد از سوراخی به کوچکی 6 میلیمتر عبور کنند.

موشها تقریبا هر چیزی را از بتن، پلاستیک و دیگر مواد سخت می‌جوند. جویدن به آنها کمک می‌کند از رشد بیش از اندازه طول دندان‌های خود جلوگیری کنند.

این جاندار جونده می‌تواند تا ارتفاع 46 سانتیمتر پرش کند، می‌تواند شنا کند و از دیوار راست بالا برود یا پایین بیاید.


گوزن‌ چشم مستطیلی

واقعیت عجیب: مردمک چشم گوزن‌ها مستطیلی شکل است.

برخلاف اکثر جانداران کره زمین، گوزن‌ها (و بسیاری دیگر از جانوران سُم‌دار) مردمک مستطیلی شکل دارند. به کمک این ویژگی، میدان بینایی گوزن‌ها به 320 تا 340 درجه می‌رسد و این یعنی گوزن‌ها می‌توانند بدون چرخاندن سرشان، تمام اطراف خود را ببینند.

جاندارانی با مردمک مستطیلی شکل قدرت دید شبانه بهتری دارند. مردمک چشم اختاپوس‌ها نیز مستطیلی شکل است.


اسب نابینا

واقعیت عجیب: اسب‌ها جلوی خود را نمی‌بینند.

اسب‌ها گستره دید وسیعی دارند و بزرگترین چشم‌ها را در میان پستانداران دارند. میدان بینایی اسب‌ها 350 درجه است.

البته اسب‌ها دو نقطه کور دارند، یکی درست روبروی‌شان و دیگری درست پشت سرشان. آنها رنگ قرمز را نمی‌بینند و دیدشان 33/20 است (در مقایسه با دید انسان که 20/20 است).


موش بیمار

واقعیت عجیب: موش‌ها هیچ وقت حالت تهوع ندارند.

به دلیل وجود دیواره‌ای در شکم موش‌ها و همچنین عدم کنترل روی دیافراگم، این جانداران آروغ نمی‌زنند و غذای خورده‌شده را بالا نمی‌آورند و همین موضوع احتمال مرگ آنها بر اثر خوردن خوراکی سمی را افزایش می‌دهد. این واقعیت در مورد خرگوش و خوکچه هندی هم صدق می‌کند.

به همین دلیل، این جانداران قبل از خوردن هر چیزی و برای جلوگیری از مسمومیت، غذای خود را مزه مزه می‌کنند.


گوریلا گوریلا گوریلا

واقعیت عجیب: نام علمی نوعی گوریل، “گوریلا گوریلا گوریلا” است.

“گوریلا گوریلا گوریلا” نام علمی گونه خاصی از خانواده گوریل‌ها به نام “گوریل غربی سرزمین‌های پست” است. خانواده گوریل‌ها علاوه بر “گوریلا گوریلا گوریلا”، سه عضو دیگر نیز دارند.


قوهای قاتل

واقعیت عجیب: قو می‌تواند دست انسان را بشکند.

قوها بسیار نسبت به جوجه‌های خود حساس هستند و از بالهای قدرتمند خود برای دفع جانداران و محافظت از آنها استفاده می‌کنند.

طول دو بال آنها به 2.75 متر می‌رسد. در سال 2001، دی ایرلند پای مردی بر اثر ضربه یک قو شکست و در سال 2002 نیز دستهای شخص دیگری توسط یکی از این پرنده‌های زیبا شکست.


رتیل شکننده

واقعیت عجیب: اگر رتیل به زمین بیفتد، می‎‌شکند.

رتیل‌ها معمولا آسیبی برای انسان ندارند، مگر اینکه کسی به سم آنها حساسیت داشته باشد. با این وجود، گازهای دردناکی دارند. برخی از آنها نیز موهای روی پای خود را پرتاب می‌کنند که می‌تواند وارد پوست انسان شده و بسیار دردآور باشد.

درست مثل خرچنگ‌ها، رتیل‌ها نیز استخوان‌بندی خارجی دارند به این معنا که استخوان‌هایشان خارج از بدنشان است و چون این استخوان‌بندی بسیار شکننده است، اگر رتیل‌ها از ارتفاعی (هر چند کوتاه) به زمین بیفتند، می‌شکنند و می‌میرند.


چاشنی هولناک

واقعیت عجیب: جوز هندی مسمومیت‌زا است.

جوزهندی که اغلب به عنوان ادویه و چاشنی در برخی از غذاها استفاده می‌شود، یک ماده سمی است. مصرف 2 گرم از این ماده منجر به بروز عوارضی مثل حالت تهوع، تب و سردرد می‌شود. خوردن یک جوزهندی کامل باعث بیماری “جنون جوزهندی” می‌شود که گیجی و بی‌قراری از علائم آن است. دو مورد مرگ بر اثر مصرف این ماده در سال 1908 و 2001 گزارش شده است.


گیاه رقصنده

واقعیت عجیب: گیاه تلگراف حتی بدون وزش باد هم می‌تواند خود را تکان دهد.

گیاه تلگراف یا گیاه رقص، یک گیاه گرمسیری است که برگهای خود را در نور به سمت بالا و پایین حرکت می‌دهد. برگهای این گیاه طی شب به سمت پایین افتاده می‌شوند. تعداد بسیار اندکی از گیاهان قادر به تکان دادن برگهای خود بدون وزش باد هستند.


سوسک بمب‌افکن

واقعیت عجیب: سوسک بمب‌افکن با پرتاب مایع جوشان از خود دفاع می‌کند.

سوسک بمب‌افکن وقتی احساس خطر کند، از خود نوعی ماده شیمیایی جوشان و داغ پرتاب می‌کند. این ماده داغ ترکیبی از پروکسید هیدروژن و هیدروکینون است که در بدن این سوسک با هم ترکیب می‌شوند و ماده‌ای شیمیایی تولید می‌کنند. این ماده شیمیایی برای حشرات و جانداران کوچک، کشنده و برای انسان دردناک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − پنج =

دنبال کنید @ اینستاگرام