داستان‌های خوفناک اقیانوسی /قسمت دوم (+تصاویر)

حدود 71درصد سطح زمین از آب پوشیده شده و ما هنوز در ابتدای مسیر طولانی شناخت دنیای آن و موجودات خارق‌العاده‌اش هستیم.

مجله آنلاین موبنا؛ مریم عباسی – دنیای زیر آب پر از شگفتی و تازگی است، پر از ماهی‌های کوچک و بزرگ رنگارنگ و پر از موجودات ترسناک و عجیب؛ و صد البته پر از ناشناخته‌ها. شاید جالب باشد بدانید تا سال 2013 انسان هنوز موفق به ثبت تصویر “مرکب‌ماهی غول‌پیکر” زنده نشده بود و “ماهی تُهی‌خار” که گمان می‌رفت میلیونها سال پیش منقرض شده باشد، به یکباره در سال 1938 زنده و سالم مشاهده شد.
پیش‌تر با بیست مورد اول از ترسناک‌ترین موجودات اقیانوسی آشنا شدیم و امروز با بیست مورد بعدی از آنها آشنا خواهیم شد.

ماهی تُهی‌خار

درحالیکه “ماهی تُهی‌خار” سالها در رده جانوران منقرض شده طبقه‌بندی می‌شد، در سال 1938 در سواحل آفریقای جنوبی زنده و سالم مشاهده و کشف شد. این ماهی کمیاب، یکی از گونه‌های در خطر جانوری محسوب می‌شود.

خرس آبی

 

 

خرس آبی با طول تنها یک میلیمتر بادوام‌ترین موجود کره زمین است و دمای صفر مطلق تا 180 درجه سانتیگراد (357 درجه فارنهایت) را تحمل می‌کند. 1000 برابر بیشتر از دیگر جانداران در برابر تشعشعات مقاومت دارد، 10 سال پس از مرگ می‌تواند دوباره به زندگی برگردد و حتی در فضا و در خلا زنده می‌ماند.

کرم بابیت

اندازه کرم بابیت گاهی به 3 متر هم می‌رسد. این کرم می‌تواند با یک حمله یک ماهی را به دو نیم تقسیم کند و قادر به تولید سم توکسین نیز هست.

کرم پامپِی

کرم پامپِی یکی از مقاوم‌ترین موجودات در برابر گرماست و در روزنه‌های گرمابی فوق‌العاده داغ در اقیانوسها زندگی می‌کند.

خفاش‌ماهی لب‌قرمز

خفاش‌ماهی لب‌قرمز چون شناگر ماهری نیست، با باله‌های جلویی و عقبی خود در کف اقیانوس راه می‌رود. این ماهی از قرمزی لبهایش برای جذب طعمه‌ها استفاده می‌کند.

سفره‌ماهی کمانچه شرقی

سفره‌ماهی کمانچه شرقی بر روی دیواره مرجانی در سواحل استرالیا زندگی می‌کند و منبع اصلی تغذیه او را حلزون صدف‌دار تشکیل می‌دهد. به دلیل طرح مثلثی پشت چشمهایش با نام کوسه بانجو نیز شناخته می‌شود.

قلم دریایی

قلم دریایی درواقع نوعی مرجان دریایی نورافشان با شاخکهای حساس و ظاهر شاخه مانند است که در کف دریا دیده می‌شود. اینکه قلم دریایی از خاصیت نورافشانی خود چگونه و چه استفاده‌ای می‌کند، هنوز مشخص نیست.

حباب‌ماهی

حباب‌ماهی در کف اقیانوس زندگی می‌کند، فاقد شکل معین است و به نظر به‌راحتی قادر به شنا و حرکت در کف اقیانوس نیست. حباب‌ماهی یک موجود کم تحرک است و اغلب در یک نقطه ثابت می‌نشیند.

سالپ

سالپ‌ها موجودات خمره‌ای شکل با بدن شفاف و شیشه‌ای مانند، با ظاهری شبیه به عروس دریایی هستند که نقش مهمی در چرخه کربنی اقیانوس دارند. سالپ‌ها در زدودن دی‌اکسیدکربن از سطح اقیانوس نقش اساسی دارند.

کرم درخت کریسمس

کرم درخت کریسمس برای اولین بار بر روی دیواره عظیم مرجانی در جزیره لیزارد مشاهده و کشف شد. این کرم با زائده‌های سیخ سیخی و شاخه‌ای شکل خود هم عمل تنفس را انجام می‌دهد و هم غذا می‌خورد. این کرم‌ها ناجنبا و غیرمتحرک هستند.

راس ناپلئون

راس ناپلئون نوعی زمردماهی غول‌پیکر به رنگ سبز-آبی است. این ماهی در صورت لزوم می‌تواند جنسیت خود را از نر به ماده یا بالعکس تغییر دهد.

خفاش‌ماهی باله‌بلند

این ماهی در میان چمن‌های دریایی زندگی می‌کند. خفاش‌ماهی باله‌بلند تازه متولد شده برای نجات خود از دست شکارچیان، خود را به شکل یک برگ بی‌جان شناور در آب درمی‌آورد و به این ترتیب، کمتر توجه شکارچیان را به خود جلب کرده و شانس زنده ماندن خود را افزایش می‌دهد.

اژدهای دریایی علفی

اژدهای دریایی علفی در میان جلبک‎‌ها و خزه‌های دریایی زندگی می‌کند و استاد استتار در میان آنهاست. این جاندار از قدرت استتار خود برای در امان ماندن از شکارچیان و گمراه کردن آنها استفاده می‌کند.

سفره‌ماهی دیو

خرامیدن و شنای سفره‌ماهی دیو یکی از زیبایی‌های اقیانوس است که به باور دانشمندان برای عمل هضم و گوارش غذا انجام می‌شود.

لرزانک شانه‌ای (شانه‌دار)

 

 

شانه‌دارها شبیه به یوفوهای زیرآبی با نورهای رقصان و خیره‌کننده هستند. گرچه در ظاهر زیبا و معصوم به نظر می‌رسند اما درواقع شکارچیان سیزی‌ناپذیر دریاها به شمار می‌روند.

اختاپوس دامبو

دو باله‌ بلند روی بدن این اختاپوس، او را شبیه به دامبو در کارتون شرکت دیزنی کرده است. این اختاپوس از باله‌های گوش-مانند خود برای شنا استفاده می‌کند.

قورباغه‌ماهی

قورباغه‌ماهی بر روی دیواره مرجانی دریاها زندگی می‌کند و از خاصیت تغییر رنگ خود برای همرنگ شدن با محیط اطراف خود بهره می‌برد. روی سطح بدن این ماهی مملو از پستی و بلندی، خال و نوارهایی است که به او در استتار کمک می‌کنند.

حلزون زره‌پوش

حلزون زره‌پوش در روزنه‌های گرمابی در کف اقیانوس هند دیده می‌شود. به گفته دانشمندان تحقیقات روی این موجود “می‌تواند الهام‌بخش ساخت مواد جدید برای استفاده‌ در موارد متعدد از زره بدن تا رنگهای ضدخش باشد”.

ایزوپاد Munnopsis

ایزوپادها یکی از اعضای خانواده خرخاکی‌های ساکن خشکی هستند. دانشمندان هنوز شناخت کافی نسبت به این موجود ندارند.

کرم لوله‌ای غول‌پیکر

کرم لوله‌ای غول‌پیکر ساکن بدترین شرایط محیطی در اعماق آبهاست، جایی که نور خورشید به آنجا مطلقا نمی‌رسد و دمای آب فوق‌العاده سرد است. این موجودات در نزدیکی روزنه‌های گرمابی که آبهای بسیار داغ حاوی مواد شیمیایی سمی ساطع می‌کنند، ساکن هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + دو =

دنبال کنید @ اینستاگرام