استقبال بانک مرکزی ازتصمیم گروه ویژه اقدام مالی

بانک مرکزی از تصمیم جدید گروه ویژه اقدام مالی (اف.اِی.تی.اف) درباره ایران مبنی بر تمدید تعلیق اقدامات تقابلی تا خرداد آینده استقبال کرد.

موبنا – «گروه ویژه اقدام مالی» (اف.اِی.تی.اف) روز سوم اسفندماه ضمن تعلیق اقدامات تقابلی علیه ایران، تا ماه ژوئن (خردادماه) به کشور ما فرصت داد قوانین مربوط به مبارزه با پولشویی را تقویت کند.
بانک مرکزی در پی تصمیم جدید کارگروه ویژه اقدام مالی اطلاعیه‌ای صادر کرد.
به گزارش شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران، بانک مرکزی با قدردانی از نهادهای تصمیم گیر کشور که با تصویب ۲ لایحه اصلاح قوانین مربوط به مبارزه با پولشویی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم، زمینه تمدید دوباره تعلیق اقدام تقابلی علیه ایران را موجب شدند، از تصمیم گروه ویژه اقدام مالی استقبال کرد.
بانک مرکزی در این اطلاعیه ابراز امیدواری کرد تکلیف ۲ لایحه باقیمانده نیز هرچه زودتر تعیین شود.
همچنین اعلام شد: ابزار اعلام شده از طرف سه کشور اروپایی برای تجارت و کانال مالی با ایران بسیار کمتر از تعهد اروپایی‌ها برای جلوگیری از شکست برجام است، لیکن برای نشان دادن تعامل، بزودی شرکت متناظر با آن که در حال تأسیس است، برای آغاز همکاری با اروپا معرفی می‌شود.
به گزارش ایرنا، گروه ویژه اقدام مالی در مورد مبارزه با پولشویی ۴۰ توصیه و در مورد تأمین مالی تروریسم ۹ توصیه دارد که بر اساس آنها کشورهای مختلف را بررسی و رده بندی می‌کند.
توصیه‌های این نهاد می‌تواند از طریق وضع قوانین داخلی توسط کشورها، به اجرا در بیاید و زمینه‌های پولشویی و تأمین مالی تروریسم را کاهش دهد.
گروه ویژه اقدام مالی، در گزارش‌های سالانه خود یک فهرست سیاه از کشورهایی که با معیار این نهاد، پرخطرترین کشورها برای سرمایه گذاری به شمار می‌روند، قرار داده است.
در سال ۲۰۰۹ برای نخستین بار، نام ایران در فهرست سیاه این سازمان وارد شد.
این گروه که در پاریس مستقر است، ماه اکتبر گذشته به ایران تا ماه فوریه فرصت داده بود که اصلاحات لازم را اعمال کند.

 منبع: ایرنا 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا