از «آسمان نمای» مونترآل تا فضای تجاری دوار! (+عکس)

معماران فعال در این پروژه نه تنها فضایی را خلق کردند که جنبش کیهانی را به تصویر بکشد، بلکه پویایی کافی برای استفاده تجاری را نیز داشته باشد.

موبنا؛ رکسانا دانیالی – تیم معماری ام اس دی ال طی پروژه ای متمایز و دیدنی، آسمان نمای مونترآل را تبدیل به یک فضای تجاری دوار کرده است (آسمان نما یا اخترسرا تالاری است که از آن برای آموزش اختر شناسی و یا ناوبری فلکی استفاده می شود. مونترآل نیز بزرگترین شهر استان کبک در کانادا محسوب می شود). تیم معماری مذکور در این پروژه ضمن ایجاد تغییر اساسی در کاربری ساختمان، با استفاده از ظاهر دایره ای شکل نمادین آن اتمسفری پویا و در عین حال مدرن برای ایده پردازی و کمک به توسعه اختراعات جدید فراهم کرده است.

این مکان که در سال 2011 با قدمتی 45 ساله بسته شد، توسط تیم معماری ام اس دی ال روند تغییر و تجهیز به امکانات متنوع را تجربه کرد. از جمله مهم ترین امکانات آن می توان به طراحی حرفه ای فضاهای مختلف برای تشویق افراد حاضر به برقراری ارتباط، فرصت استفاده از تکنولوژی های پیشرفته و همچنین اتمسفری بهینه برای شکوفایی خلاقیت اشاره کرد. با توجه به کاربری قبلی ساختمان که ظاهری مات و غیر شفاف دارد، بزرگترین چالش تیم معماری ام اس دی ال کشف راهی برای ورود نور به قلب مجموعه بدون آسیب به طبیعت و خاطرات نهفته در دل آسمان نمای مونترآل بود.

معماران فعال در این پروژه نه تنها فضایی را خلق کردند که جنبش کیهانی را به تصویر بکشد، بلکه پویایی کافی برای استفاده تجاری را نیز داشته باشد. انتخاب صحیح مواد به کار رفته در اجرای تغییرات مورد نظر، توانسته است به خوبی حال و هوای گذشته این مجموعه را حفظ کند.

یک فضای دایره ای باز که از تمامی زوایای اطراف دسترسی آزاد دارد، در مرکز ساختمان طراحی شده است. این فضا منحصرا به ایجاد فرصت برای برقراری ارتباط و به ویژه ملاقات های برنامه ریزی نشده می پردازد، همان ملاقات ها و گفت و گوهایی که منشا بسیاری از اکتشافات بزرگ هستند. مابقی ساختمان نیز در اطراف این فضای مرکزی توسعه یافته است. مسیرهای دایره ای هم مرکز به کافه، سالن جلسه و اتاق ایده پردازی منتهی می شوند. فضاهای مخصوص کسب و کار و تجارت نیز در امتداد محور اصلی این ساختار واقع شده اند.

 منبع: پول نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + چهارده =

دنبال کنید @ اینستاگرام