اتمام ساخت واحد 2 نیروگاه هسته‌ای هند

بنابر اعلام ستاد نظارت بر انرژی اتمی هند؛ علاوه بر صدور مجوز ایمنی و امنیتی لازم برای واحد 1 نیروگاه کودانکولام، ساخت راکتور 2 این نیروگاه هسته‌ای در هند به پایان رسیده است.

هم‌چنین بنابر اعلام ستاد نظارت بر انرژی اتمی هند (AERB) راکتور هسته‌ای واحد 1 این نیروگاه از 31 دسامبر فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

هم‌چنین بازرسان ایمنی در حال انجام آخرین بازرسی‌های ایمنی و امنیتی تا پیش از آغاز به فعالیت راکتور هسته‌ای واحد 1 نیروگاه کودانکولام هستند.

این ستاد هم‌چنین اعلام کرده است که مجوز اولیه ساخت پروژه نیروگاه هسته‌ای (GHAVP) را که شامل 4 راکتور هسته‌ای 700 مگاواتی است و در منطقه گوراچنور هند واقع است را صادر کرده است. این 4 راکتور، نسل جدیدی از راکتورهای آب سنگین تحت فشار (PHWR) است.

بنابر اعلام ستاد نظارت بر انرژی اتمی هند همه اصول طراحی و ساخت پروژه‌ نیروگاه هسته‌ای (GHAVP) در واقع تکرار پروژه‌های نیروگاه‌های هسته‌ای کاکراپار و راجاستان است که هر دوی این نیروگاه‌های هسته‌ای در مراحل پایانی ساخت خود قرار دارند؛ اما 4 راکتور هسته‌ای 700 مگاواتی نیروگاه (GHAVP) که از نوع راکتورهای آب سنگین تحت فشار هستند به ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید ایمنی و امنیتی مجهز خواهند بود.

هند هم اکنون دارای برنامه هسته‌ای گسترده‌ای است که انتظار می‌رود تا پایان 2020 ظرفیت تولید انرژی نیروگاه‌های هسته‌ای خود را به 14600 مگاوات برساند و درنظر دارد تا سال 2050 بتواند میزان 25 درصد از برق مورد نیاز خود را از طریق استفاده از انرژی هسته‌ای تولید کند.

دنبال کنید @ اینستاگرام