قاچاق 90 درصد پوشاک بازار

قاچاق پوشاک در ایران پدیده تازه‌ای نیست. پوشاک هندی، پاکستانی، اندونزیایی و ترک در حجم‌های بزرگ به داخل ایران قاچاق می‌شوند.

این روند چنان گسترده شده که نه‌تنها به صنعت نساجی داخلی ضربه زده، بلکه به نظر می‌رسد اکنون راه‌های معمول برای جلوگیری از آن نیز دیگر تأثیرگذار نیست. به گفته گلناز نصراللهی، مدیرکل صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال حاضر حدود ٩٠‌درصد پوشاک از طریق مبادی غیررسمی وارد می‌شود.

او دراینباره می‌گوید: متاسفانه کنترل و نظارتی روی کیفیت و نوع پوشاک قاچاق به کشور وجود ندارد و همین امر نیز می‌تواند به صنعت پوشاک کشور لطمات زیادی بزند.او در ادامه درباره کاهش سقف تعرفه‌ای کالاهای وارداتی برای‌ سال آینده به ٥٥‌درصد افزود: وقتی صنعتی با چنین حجم واردات غیررسمی روبروست، بيش از اين باید تلاش شود که این واردات غیررسمی به سمت مبادی رسمی سوق پیدا کند.

نصراللهی با بیان این‌که تمامی صنایع مستحق این هستند که با ‌درصدی حقوق ورودی منطقی حمایت شوند، گفت: مسئولان مبارزه با قاچاق کالا همیشه معتقدند تعرفه واردات پوشاک بالاست. در همین راستا امیدواریم با توجه به کاهش سقف تعرفه‌ها اقدامات شدیدتری برای جلوگیری از قاچاق انجام شود؛ چراکه کاهش تعرفه‌ها تنها در کنار افزایش هزینه‌های قاچاق مثمرثمر است.

176/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =

دنبال کنید @ اینستاگرام