چطور از هوش مصنوعی گوگل استفاده کنیم؟

هوش مصنوعی گوگل قابلیت‌های قدرتمندی دارد که آن را در برخی از عملکردها نسبت به سایر رقبا، به گزینه‌ی بهتری تبدیل می‌کند.

اکنون که بازار هوش مصنوعی در زمینه‌های مختلف داغ است، هر شرکت و استارتاپی سعی می‌کند با استفاده از هوش مصنوعی، عملکردهای خود را در بخش مربوطه افزایش دهد. از هوش مصنوعی ChatGPT شرکت OpenAI گرفته تا هوش مصنوعی ارتقایافته‌ی Bing، همه و همه سعی می‌کنند تا زندگی پیچیده افراد را ساده‌تر کنند.

در بازار پرهیاهوی هوش‌های مصنوعی، گوگل نیز هوش مصنوعی قدرتمندی را معرفی کرده است که قابلیت‌های زیادی در زمینه تولید تصاویر، گفت‌وگو با کاربران و جست‌وجوهای دقیق دارد. گوگل چندی پیش از تغییر نام بارد به جمنای خبر داد و ما اکنون شما را با تمام قابلیت‌های آن آشنا خواهیم کرد.

هوش مصنوعی گوگل چیست؟

گوگل جمنای (Google Gemini) درست مانند GPT شرکت OpenAI، خانواده‌ای از مدل‌های هوش مصنوعی مولد به‌شمار می‌آید که در محصولات و سرویس‌های جدید گوگل از آن استفاده شده است. جمنای از تکنیک‌های آموزشی AlphaGo مانند جست‌وجوی درختی و یادگیری تقویتی بهره می‌برد؛ از‌این‌رو می‌تواند سؤالات و متن‌های ما را درک و در پاسخ متن‌های منحصربه‌فرد تولید کند.

هوش مصنوعی گوگل نوعی هوش مصنوعی چندوجهی است که قابلیت درک اطلاعات زیادی از جمله تصاویر، صداها و کدها را نیز دارد؛ به‌عنوان مثال می‌توانید تصویری با متن «در این عکس چه چیزهایی وجود دارد؟» را به جمنای بدهید و در پاسخ این هوش مصنوعی، تصویر ارسالی را توصیف می‌کند و به درخواست‌های پیچیده‌تر شما برای کسب اطلاعات پاسخ می‌دهد.

با این حال مانند جی‌پی‌تی، جمنای گوگل نیز ممکن است همیشه وظایف خاصی را به‌طور قابل‌ اعتماد یا دقیق انجام ندهد. جمنای می‌تواند پاسخ‌های خود را با توجه به گفته‌های کاربران اصلاح کند و در آینده اشتباهات مشابهی را تکرار نکند. چنین ویژگی‌ای هوش‌های مصنوعی را قادر می‌سازد تا علاوه‌بر منابع بی‌شمار برای یادگیری، اطلاعات زیادی را از کاربران حقیقی دریافت کنند.

گوگل از روش‌های آموزش جمنای روی تراشه‌های هوش مصنوعی و پردازنده‌ی تنسور خود استفاده کرده که یکی از منعطف‌ترین و کارآمدترین مدل‌های موجود در بازار است. در جایی که سایر فرایندهای چندوجهی به مقدار زیادی نیرو نیاز دارند، Gemini می‌تواند روی همه‌چیز از مراکز داده گرفته تا دستگاه‌های تلفن همراه، اجرا شود.

ثبت نام هوش مصنوعی گوگل

برای استفاده از هوش مصنوعی گوگل تنها به اکانت جیمیل نیاز دارید تا در هر دستگاه و سیستم‌عاملی بتوانید با جمنای چت کنید. در ادامه آموزش دسترسی به جمنای آورده شده است که تنها باید یک‌بار آن را انجام دهید و بعد از آن در هر دستگاهی به چت‌های خود دسترسی خواهید داشت.

استفاده از هوش مصنوعی گوگل

اگر برای اولین بار می‌خواهید از جمنای استفاده کنید، چند مرحله‌ی ساده را در مرورگر گوشی یا دسکتاپ انجام دهید و بعد از آن دسترسی به جمنای همیشگی خواهد بود.

به‌دلیل تحریم‌ها، برای استفاده از هوش مصنوعی گوگل نیاز دارید تا IP خود را به کشوری غیر از ایران تغییر دهید.

استفاده از جمینای (بارد) در کامپوتر

  • مرورگر (بهتر است از کروم استفاده کنید) خود را باز کنید و وارد سایت gemini.google.com شوید.
  • اگر قبلاً با مرورگر مورد نظر وارد اکانت گوگل خود نشده‌اید، روی گزینه‌ی Sign in کلیک و مراحل وارد شدن به اکانت را طی کنید.
چطور از هوش مصنوعی گوگل استفاده کنیم؟
  • سپس روی گزینه‌ی Chat with Gemini کلیک کنید. یادتان باشد که سن واردشده در اکانت گوگلتان باید بالای ۱۸ سال باشد.
چطور از هوش مصنوعی گوگل استفاده کنیم؟
  • روی گزینه‌های More و I agree کلیک کنید.
چطور از هوش مصنوعی گوگل استفاده کنیم؟
  • در نهایت روی گزینه‌ی Continue کلیک کنید.
چطور از هوش مصنوعی گوگل استفاده کنیم؟

اکنون باید صفحه‌ای مشابه با صفحه زیر برایتان باز شده باشد که درواقع صفحه اصلی چت با جمنای است. حال می‌توانید هرچیزی را که در ذهنتان وجود دارد، از جمنای بپرسید و پاسخ‌های خلاقانه هوش مصنوعی گوگل را دریافت کنید.

چطور از هوش مصنوعی گوگل استفاده کنیم؟

استفاده از جمنای (بارد) در گوشی

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، تنها کافی است یک‌بار اجازه‌ی دسترسی اکانت گوگل را به جمنای بدهید و پس از آن در هر دستگاهی که حساب گوگل خود را در آن وارد کرده باشید، می‌توانید با جمنای چت کنید. همچنین اگر برای اولین بار می‌خواهید از جمنای در گوشی استفاده کنید، باید با مرورگر گوشی دقیقاً همان مراحلی را که برای مرورگر دسکتاپ گفتیم، اجرا کنید.

در گوشی‌های اندرویدی با نصب برنامه جمنای که لینک آن در زیر قرار گرفته است، می‌توانید گوگل جمنای را جایگزین گوگل اسیستنت کنید؛ بنابراین از این پس با گفتن «هی گوگل»، جمنای پاسخ شما را خواهد داد. البته ویژگی یادشده درحال‌حاضر، برای همه‌ی مناطق و دستگاه‌ها در دسترس نیست و فقط با IP آمریکا می‌توانید از آن استفاده کنید.

برای فعال کردن و استفاده از گوگل جمنای بعد از نصب آن در گوشی مراحل زیر را دنبال کنید:

  • برنامه را باز کنید و روی گزینه‌ی Switch ضربه بزنید تا جمنای جانشین گوگل اسیستنت در گوشی شود.
  • در مراحل بعدی روی گزینه‌های I agree و Got it ضربه بزنید تا وارد صفحه‌ی چت با جمنای شوید.

بعد از انجام مراحل فوق می‌توانید با نگه داشتن دکمه‌ی هوم یا باز کردن خود برنامه جمنای، به آسانی با هوش مصنوعی گوگل چت کنید.

اگر در گوشی های آيفون از برنامه گوگل استفاده می‌کنید، آن را به آخرین نسخه آپدیت کنید تا اگر گوگل جمنای برای منطقه گوشی شما در دسترس است، گزینه‌ی آن در نرم‌افزار گوگل نمایان شود. سپس می‌توانید در برنامه‌ی گوگل بین جست‌وجو و چت با جمنای، یکی را انتخاب کنید.

استفاده از نسخه رایگان و پولی هوش مصنوعی گوگل

گوگل در کنار هوش مصنوعی جمنای، سرویس Gemini Advanced را نیز معرفی کرده است که با ارائه برخی قابلیت‌های ویژه، نیاز طیف وسیع‌تری از کاربران را برطرف می‌کند.

جمنای (رایگان) بیشتر برای افراد عادی، دانش‌آموزان یا متخصصانی ایدئال است که دنبال کشف قابلیت‌های هوش مصنوعی بدون تعهد مالی هستند. هوش مصنوعی گوگل می‌تواند متون را خلاصه کند، یادداشت‌های مطالعاتی ایجاد کند، به نویسندگان و برنامه‌نویسان کمک کند و تصاویر را پردازش کند.

چطور از هوش مصنوعی گوگل استفاده کنیم؟

Gemini Advanced یا جمنای پیشرفته ابزار قدرتمندی است که مناسب توسعه‌دهندگان، تحلیلگران داده، سازندگان محتوا و حرفه‌‌هایی است که به ویژگی‌های پیشرفته هوش مصنوعی نیاز دارند. مدل هوش مصنوعی Gemini Ultra (Ultra 1.0) می‌تواند استدلال‌های پیچیده و کارهای خلاقانه‌ای انجام دهد و از پس چالش‌های سخت برنامه‌نویسی برآید.

ویژگی‌های مختلف جمنای رایگان مانند پردازش تصاویر و تولید متن در Gemini Advanced پیشرفته‌تر و جامع‌تر می‌شوند و تجربه‌ی استفاده از هوش مصنوعی چندوجهی با قابلیت‌های پیشرفته را به کاربر منتقل می‌کنند.

برای استفاده از Gemini Advanced باید اشتراک Google One AI Premium را به‌ازای هر ماه ۱۹٫۹۹ دلار تهیه کنید که اکنون تنها در زبان انگلیسی در دسترس است. در ادامه در جدولی می‌توانید ویژگی‌های جمنای رایگان و پولی را با یکدیگر مقایسه کنید.

جمنای پریمیومجمنای رایگان
ماهانه ۱۹٫۹۹ دلارقیمت
Gemini Ultra (Ultra 1.0)Gemini Proمدل هوش مصنوعی
توانایی نوشتن کدها و برنامه‌های پیشرفتهکدنویسی پایهقابلیت کدنویسی
دارای قابلیت‌های هوش مصنوعی در تمام برنامه‌های Google Workspaceهوش مصنوعی استاندارد در Docs و Sheetsهماهنگی با Google Workspace
قابلیت یادگیری عمیق و تدریس خصوصیآموزش‌های پایه و اصلیقابلیت‌های آموزشی
پردازش پیشرفته عکس، متن و احتمالاً ویدیوپردازش اولیه متن و تصاویرقابلیت‌های چندوجهی
دسترسی انحصاری به پیشرفت‌ها و ویژگی‌های جدید هوش مصنوعیمحدود به آپدیت‌های استاندارددسترسی به نوآوری‌های جدید هوش مصنوعی
۲ ترابایت حافظه گوگل وان، اشتراک VPN و سایر مزیت‌های Google Oneمزایای اشتراک ویژه
اندروید، iOS، وب (همگام با Google Workspace)اندروید، iOS، وبسازگاری با سیستم‌عامل
بررسی‌های امنیتی پیشرفتهبررسی‌های امنیتی استانداردامنیت

ساخت عکس با هوش مصنوعی گوگل

علاوه‌بر قابلیت‌هایی که پیش‌تر در مورد آن‌ها حرف زدیم، هوش مصنوعی گوگل مانند بسیاری از سرویس‌های پیشرفته ساخت تصاویر از متن مانند میدجرنی، می‌تواند عکس‌های خلاقانه‌ای از دستورات شما تولید کند.

منبع
زومیت

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا