چرا ابتلا به انواع سرطان در بزرگسالان جوان در حال افزایش است؟ / کدام رده سنی بالاترین آمار را دارند؟ / کدام سرطان ها سریع ترین رشد را میان جوانان دارند؟

طی چند دهه گذشته، شاخص های رشد سرطان مسیر جدیدی را پیش گرفته اند…

موبنا – شاید متعجب شوید اما سرطان کولورکتال بیش از هر زمان دیگری افراد زیر ۵۰ سال را به کام مرگ می کشاند و به گفته محققان در این موضوع با علل پیچیده ای رو به رو هستیم.

سرطان بیشتر در افراد مسن ایجاد می شود. با این حال، طی چند دهه گذشته، بزرگسالان جوان ‌تر با تشخیص‌ های مکرر و اغلب تهاجمی ‌تر سرطان کولورکتال، سرطان پانکراس و سایر انواع سرطان ‌هایی که معمولا تا اواخر زندگی دیده نمی‌ شوند، مواجه شده اند. تشخیص سرطان ممکن است روند زندگی این رده سنی را طی برخی از اساسی ترین سال های شکل گیری شخصیت، تحصیل و شغل آنها مختل کند.

با استناد به گزارش موسسه ملی سرطان آمریکا، بین سال‌ های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۹، سرطان‌ های زودرس؛ آنهایی که در افراد کمتر از ۵۰ سال تشخیص داده می‌ شوند، تقریبا ۱۵ درصد افزایش داشتند. این در حالی است که نرخ شیوع سرطان در افراد مسن کاهش یافته بود.

دکتر کیمی نگ، انکولوژیست فعال در انستیتو سرطان دانا فاربر توضیح می دهد: “واقعا با یک «نسل ساندویچی» مواجه هستیم. بسیاری از این افراد والدینی هستند که از والدین مسن خود نیز مراقبت می کنند.”

بر اساس مطالعه ای که توسط مجله انجمن پزشکی آمریکا (جاما) منتشر شده، بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹، زنان و افراد ۳۰ ساله با شیوع نامتناسب و بالایی از سرطان مواجه شدند.

دکتر نگ اضافه می کند: “جوانی یک بازه زمانی بسیار شلوغ از زندگی است و تشخیص نهایی سرطان در این دوران می تواند به شدت چالش برانگیز باشد. بسیاری در تلاش برای تشکیل خانواده هستند و عده ای دیگر هنوز فرزندان خود را به دنیا نیاورده اند. بنابراین ملاحظات باروری و سلامت جنسی به راستی از جمله نگرانی های اصلی در این افراد محسوب می‌ شوند. شمار زیادی از این بیماران هنگام مواجهه با چنین تشخیصی در مرحله جوانی دچار مشکلات مالی و اختلالات روانی اجتماعی متعدد نیز می شوند.”

افراد ۳۰ ساله با بیشترین نرخ رشد سالانه بروز سرطان رو به‌ رو شده اند

چرا ابتلا به انواع سرطان در بزرگسالان جوان در حال افزایش است؟ / کدام رده سنی بالاترین آمار را دارند؟ / کدام سرطان ها سریع ترین رشد را میان جوانان دارند؟

درصد تغییر سالانه بروز سرطان از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ دچار تغییرات فزاینده و چشمگیری شده است. 

مطالعه جاما نشان داد که بیشترین تعداد تشخیص سرطان در افراد زیر ۵۰ سال در  ارتباط با سرطان های پستان، تیروئید و کولون یا رکتوم بوده است.

سرطان‌ هایی که سریع‌ ترین رشد را میان بزرگسالان جوان دارند، سرطان‌ های آپاندیس و مجاری صفراوی داخل کبدی هستند؛ لوله‌ های نازکی که کبد، کیسه صفرا و روده کوچک را به هم متصل می‌ کنند. سرطان های دستگاه گوارش مانند موارد مذکور طی دوره ۱۰ ساله این مطالعه ۱۵ درصد افزایش داشته اند.

محققان پیش تر طی یکی از تحقیقات انجام شده دریافتند که سرطان کولورکتال در افراد کمتر از ۵۰ سال از اواسط دهه ۱۹۹۰ حدود ۲ درصد در سال افزایش یافته است. برای مثال افرادی که در سال ۱۹۹۰ متولد شده اند، در مقایسه با افرادی که در سال ۱۹۵۰ به دنیا آمده اند، چهار برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان کولورکتال در یک سن خاص قرار دارند.

عوامل خطر ابتلا به سرطان با شروع زودرس

چرا ابتلا به انواع سرطان در بزرگسالان جوان در حال افزایش است؟ / کدام رده سنی بالاترین آمار را دارند؟ / کدام سرطان ها سریع ترین رشد را میان جوانان دارند؟

نظرات محققان مختلف تا حد زیادی با یکدیگر همسو است که تغییر در سبک زندگی در کشوری مانند آمریکا، از جمله محرک های اصلی افزایش خطر ابتلا به سرطان به شمار می رود. به نظر می رسد مصرف غذاهای فوق فرآوری شده و مقدار زیادی گوشت قرمز، نوشیدنی های شیرین شده با قند، عدم ورزش به میزان کافی و بدخوابی، همگی از جمله فاکتورهای اساسی مستعد کننده فرد برای ابتلا به سرطان هستند.

از طرفی دیگر مشاهده شده است که روند رو به رشد سرطان زودرس به شدت با افزایش نرخ چاقی در ارتباط است. مطالعه ‌ای که در سال ۲۰۱۹ به وسیله هفته نامه مشهور پزشکی لنست نمایه شد، نشان داد که نیمی از سرطان‌ های مرتبط با چاقی در بزرگسالان جوان شایع ‌تر از گذشته شده‌ اند، در مقایسه با ۱ مورد از مورد ۹ سرطان غیر مرتبط با چاقی. بدین ترتیب می توان گفت که دانشمندان به تازگی شروع به درک این موضوع کرده اند که چرا برخی از این عوامل در افزایش خطر ابتلا به سرطان نقش دارند.

زمانی که اطلاعات زیادی در مورد عوامل خطر نداشته باشیم، ایجاد راهبردهای پیشگیری موثر بسیار دشوار است. به گفته محققان، به مطالعات بیشتری نیاز است تا بتوان تمام فاکتورهای خطرساز مادام‌ العمر را بررسی کرد. طبیعی است که نتایج حاصل باید بتوانند نحوه پیشگیری و تشخیص انواع زودرس سرطان‌ را به روز رسانی کنند.

البته آمریکا تنها کشوری نیست که با این بحران رو به رو است. در سال ۲۰۱۹، سرطان چهارمین علت شایع مرگ و میر در افراد ۱۵ تا ۳۹ ساله بود و کشورهایی که بیشترین توسعه اجتماعی و اقتصادی را داشتند، بالاترین افزایش را در تشخیص زودهنگام سرطان نشان دادند.

نگ می گوید که سرطان در افراد جوان به طور معمول در مراحل پایانی تری نسبت به اکثر افراد مسن تشخیص داده می شود که این امر احتمال زنده ماندن آنها را کاهش می دهد. وی می افزاید: همچنین ممکن است فاکتوری بیولوژیک تومورها را در برخی از جوانان دستخوش تغییر کرده، آنها را تهاجمی ‌تر کند و در نتیجه منجر به افزایش نرخ مرگ شود.

منبع
عصرایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا