بونس ؛ مهمات خوشه ای ۴۵ کیلویی که کارش را دقیق انجام می دهد! (+عکس و فیلم)

مهمات بونس با بیشتر سامانه های توپخانه موجود سازگار است و مانند یک گلوله معمولی توپخانه استفاده می شود اما از نوع شلیک کن و فراموش کن است…

 گلوله ۱۵۵ میلیمتری بونس (BONUS) یک مهمات توپخانه دقیق از نوع شلیک کن و فراموش کن است که با همکاری دو شرکت بوفورس سوئد (در حال حاضر بخشی از شرکت بی ای ئی سیستمز) و نکستر فرانسه توسعه یافته است. مهمات بونس برای حمله دقیق از راه دور علیه وسایل نقلیه زرهی مانند نفربرها، خودروهای جنگی و تانک ها طراحی شده است.

شلیک کن فراموش کن به موشک‌هایی گفته می‌شود که بعد از شلیک، در هدف یابی، دیگر نیازی به راهنمایی شخص یا دستگاهی دیگر (مثلا از طریق هدایت سیمی یا روشن‌سازی هدف) نداشته و لازم نیست تا پرتاب‌کننده آن‌ ها خود را در یک خط مستقیم با هدف نگه دارد، بلکه تمام مراحل هدف‌ یابی پس از شلیک توسط خود موشک انجام می‌شود.

آشنایی با مهمات توپخانه خوشه ای بونس

هر گلوله بونس ۴۵ کیلوگرم وزن دارد و قطر آن ۱۵۵ میلیمتر است. برد آن با شلیک از سلاح ال۵۲ ناتو حدود ۳۵ کیلومتر است.  

مهمات بونس با بیشتر سامانه های توپخانه موجود سازگار است و مانند یک گلوله معمولی توپخانه استفاده می شود. پس از شلیک از یک سامانه توپخانه ۱۵۵ میلیمتری، فیوز تایمر سلاح یک راکت بیرون انداز در دماغه را فعال کرده و دو گلوله فرعی موجود در پوسته بونس بیرون کشیده می شوند. این دو گلوله سپس هدف خود را جستجو می کنند.

بونس ؛ مهمات خوشه ای 45 کیلویی که کارش را دقیق انجام می دهد! (+عکس و فیلم)

بونس؛ گلوله ای که می تواند دو هدف زره پوش را خنثی کند

مهمات توپخانه بونس حاوی دو گلوله فرعی است که پس از رها شدن از پوسته اصلی با کمک بالچه های خود به سمت هدف حرکت می کنند. این گلوله های فرعی به صورت چرخشی حرکت کرده و با استفاده از حسگرهای فروسرخ چند فرکانس خود ناحیه زیرین را برای مطابقت وسایل نقلیه شناسایی شده با پایگاه داده هدف قابل برنامه ریزی پایش می کنند.

بونس ؛ مهمات خوشه ای 45 کیلویی که کارش را دقیق انجام می دهد! (+عکس و فیلم)

پس از شناسایی و رسیدن به فاصله مورد نظر، سر جنگی نفوذگر به سمت هدف زره پوش شلیک می شود. هر مهمات فرعی حاوی یک سر جنگی ئی اف پی با قدرت نفوذ بالا است که امکان از کار انداختن تانک ها را نیز فراهم می کند. هر یک از گلوله ها می توانند به طور مستقل هدف خود را جستجو و خنثی کنند.

از جمله کشورهایی که از مهمات توپخانه بونس استفاده می کنند می توان به فنلاند، فرانسه، نروژ، سوئد و آمریکا اشاره کرد.

بونس ؛ مهمات خوشه ای 45 کیلویی که کارش را دقیق انجام می دهد! (+عکس و فیلم)
بونس ؛ مهمات خوشه ای 45 کیلویی که کارش را دقیق انجام می دهد! (+عکس و فیلم)

منبع
مجله تصویری سلاح
دکمه بازگشت به بالا