بمب افکن بی-۳۶ ؛ بزرگترین هواپیمای جنگی ساخت آمریکا (+فیلم و عکس)

بمب افکن بی-۳۶ پیس‌میکر در اواخر دهه ۱۹۴۰ و با هدف سفر رفت و برگشت از نیوانگلند در آمریکا به لنینگراد در شوروی سابق بی نیاز از سوخت گیری طراحی شد.

موبنا کانویر بی-۳۶ پیسمیکر (Convair B-36 Peacemaker)، یک بمب افکن دوران جنگ سرد، همچنان به عنوان بزرگترین هواپیمای جنگی ساخت آمریکا رکوردار است. این در شرایطی است که از آخرین روز خدمت بی-۳۶ بیش از هفت دهه می گذرد.

 

 

بمب افکن بی-۳۶ پیس‌میکر در اواخر دهه ۱۹۴۰ و با هدف سفر رفت و برگشت از نیوانگلند در آمریکا به لنینگراد در شوروی سابق بی نیاز از سوخت گیری طراحی شد.

در شرایطی که تنش های جنگ سرد رو به افزایش بود، توانایی مقابله با تهدیدات موشکی شوروی برای آمریکا از اهمیت ویژه ای برخوردار شده بود. بمب افکن بی-۳۶ پس از ورود به نیروی هوایی آمریکا به عنوان یک عامل بازدارنده قدرتمند عمل کرد، اما این هواپیما در هیچ عملیات رزمی حضور پیدا نکرد.

بمب افکن بی-36

تاریخچه کوتاه از شکل گیری کانویر بی-۳۶ پیسمیکر

نیاز به یک بمب افکن راهبردی که توانایی پیمودن هزاران کیلومتر بی نیاز از سوخت گیری را داشته باشد، طی جنگ جهانی دوم برای آمریکا آشکار شد.

در شرایطی که بریتانیا به واسطه عملیات بلیتس نیروی هوایی آلمان با خسارات جانی و مالی گسترده ای مواجه شد، توانایی های محدود بمباران هوایی آمریکا به این معنی بود که حمله از آسمان علیه آلمان توسط نیروی هوایی آمریکا غیرممکن است. بر همین اساس، مقامات آمریکایی به این نتیجه رسیدند که توسعه یک بمب افکن با برد حداقل ۵۷۰۰ مایل (۹۱۷۳ کیلومتر) ضروری است.

بمب افکن بی-36

با پیشرفت جنگ اقیانوس آرام، نیاز به بمب افکنی که بتواند از پایگاه های موجود در هاوایی به ژاپن برسد، توسعه بمب افکن بی-۳۶ پیس‌میکر را تسریع کرد. در همین زمان، آمریکا تولید اولیه ۱۰۰ فروند بی-۳۶ را به شرکت کانویر سفارش داد. در سال ۱۹۴۶، این بمب افکن عظیم الجثه نخستین پرواز خود را انجام داد.

مشخصات و قابلیت ها

در شرایطی که مقامات آمریکایی در ابتدا خواهان بمب افکنی بودند که بتواند بی نیاز از سوخت گیری مسافت کمتر از ۶۰۰۰ مایلی (۹۶۵۶ کیلومتر) را طی کند، بی-۳۶ بسیار فراتر از این انتظار رفت. برد فرابری این هواپیما ۱۶ هزار کیلومتر بود. با طول دو سر بال ۷۰.۱۰ متر، بی-۳۶ همچنان عنوان طولانی ترین طول بال ها را در میان هواپیماهای جنگی حفظ کرده است.

بمب افکن بی-36

از نظر مهمات، بمب افکن بی-۳۶ تا بن دندان مسلح بود. این هواپیما می توانست در بیشترین حالت تا ۳۹ هزار کیلوگرم بمب های هسته ای یا متعارف را حمل کند. این ظرفیت حمل سلاح بیش از ۶۸۰۴ کیلوگرم بیشتر از بمب افکن بی-۵۲ فعلی نیروی هوایی آمریکا است. در حالت عادی، بی-۳۶ با ۳۳ هزار کیلوگرم بمب مسلح می شد.

شش پیشرانه پیستونی شعاعی آر ۴۳۶۰-۵۳ ساخت شرکت پرت اند ویتنی هر کدام با قدرت ۳۸۰۰ اسب بخار، همراه با چهار پیشرانه توربوجت جی۴۷-۱۹ جنرال الکتریک نیروی مورد نیاز برای حرکت این هواپیمای غول پیکر را تامین می کردند.

بمب افکن بی-36

بی-۳۶ توانایی دستیابی به بیشینه سرعت ۷۰۰ کیلومتر بر ساعت را داشت. سرعت کروز این بمب افکن نیز ۳۷۰ کیلومتر بر ساعت بود و می توانست تا ۴۳۶۰۰ پا (۱۳۳۰۰ متر) اوج بگیرد.

برد رزمی بی-۳۶ برابر با ۶۴۱۳ کیلومتر بود که امکان حمله به ژاپن از جزایر آلیوتی را فراهم نمی کرد، اما می توانست از ایسلند به برلین حمله کند.

تمام بمب افکن های بی-۳۶ تولید شده به غیر از پنج فروند برای نمایش در موزه، اسقاط شدند.

بمب افکن بی-36

بمب افکن بی-36

 

 

 

 منبع: مجله تصویری سلاح

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا