محاکم ترامپ در دادگاه پرونده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا: بی‌گناهم

ترامپ به‌عنوان یکی از نامزدهای جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ با اتهاماتی مانند توطئه برای فریب ملت، تلاش برای ممانعت از اقدام کنگره در تایید پیروزی جو بایدن و سلب حقوق رای‌ دهندگان روبرو است. این سومین پرونده قضایی است که علیه ترامپ در سالجاری تشکیل شده است اما نخستین پرونده‌ای است که تلاش می‌کند او را به‌دلیل تکاپو برای ماندن در قدرت در هفته‌های بین شکست انتخاباتی و حمله به کنگره مسئول بداند.

موبنا-  قاضی دادگاه فدرال واشنگتن چهار مورد اتهامی در پرونده جدید علیه دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در موضوع «تلاش برای باطل کردن نتیجه انتخابات ۲۰۲۰» ریاست جمهوری آمریکا را به او تفهیم کرد.

به گزارش یورونیوز، دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا بعد ظهر امروز به وقت محلی وارد دادگاه فدرال در واشنگتن شد.

ترامپ به‌عنوان یکی از نامزدهای جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ با اتهاماتی مانند توطئه برای فریب ملت، تلاش برای ممانعت از اقدام کنگره در تایید پیروزی جو بایدن و سلب حقوق رای‌ دهندگان روبرو است.

ساختمان دادگاه مقابل ساختمان کنگره ایالات متحده قرار دارد جایی که حامیان وی در شش ژانویه ۲۰۲۱ به آن حمله کردند تا مانع برگزاری جلسه کنگره در تایید پیروزی جو بایدن دموکرات در انتخابات شوند.

این سومین پرونده قضایی است که علیه ترامپ در سالجاری تشکیل شده است اما نخستین پرونده‌ای است که تلاش می‌کند او را به‌دلیل تکاپو برای ماندن در قدرت در هفته‌های بین شکست انتخاباتی و حمله به کنگره مسئول بداند.

ترامپ گفته است که هیچ اشتباهی مرتکب نشده است و جک اسمیت، بازپرس ویژه را متهم کرد که در تلاش برای خنثی کردن شانس او برای بازگشت به کاخ سفید در سال ۲۰۲۴ است.

او مقابل قاضی فدرال ادعای بی‌گناهی کرد. تیم حقوقی وی، این پرونده را حمله به حق آزادی بیان او توصیف کرده‌اند.

دادستان‌ها با شرایط آزادی رئیس جمهوری سابق آمریکا تا زمان برگزاری دادگاه موافقت کردند.

ترامپ نمی‌تواند قوانین فدرال را نقض کند و باید در صورت لزوم در دادگاه حاضر شود و ضمانت نامه حضور را امضا کند. او همچنین مجاز نیست به غیر از وکلای دادگستری جزییات پرونده را به افرادی که می‌شناسد به‌عنوان شاهد در میان بگذارد.

ترامپ حدود ساعت سه بعد از ظهر به وقت محلی از نیوجرسی با هواپیمای شخصی‌اش وارد واشنگتن شد.

رئیس جمهوری سابق تنها فردی است که در این پرونده متهم شده است اگرچه دادستان‌ها به شش نفر از همدستان ناشناس اشاره کرده‌اند که اغلب وکیل هستند. دادستان‌ها می‌گویند که ترامپ با آن‌ها توطئه کرده است.

این کیفرخواست بیان می‌کند که چگونه ترامپ و متحدان جمهوری‌خواه او در طی دو ماه پس از شکست در انتخابات بارها درباره نتایج دروغ گفته و مایک پنس معاون خود را تحت فشار قرار دادند.

رئيس جمهوری آمریکا به طور جداگانه با پرونده‌های جداگانه دیگری هم مواجه است که از آن جمله می‌توان به پرداخت مبالغی برای روابط غیراخلاقی خود به یک بازیگر فیلم‌های پورن و جعل اسناد مربوط به آن و همچنین خروج اسناد طبقه‌بندی شده از کاخ سفید و انتقال آن به اقامتگاه خود در فلوریدا اشاره کرد.

کیفرخواست ۴۵ صفحه‌ای منتشر شده در روز سه‌شنبه ترامپ را متهم به تضعیف پایه‌های دموکراسی آمریکایی با تلاش برای تغییر روند شمارش آرای بیش از ۱۵۰ میلیون آمریکایی کرده است.

جک اسمیت، بازپرس ویژه پس از انتشار کیفرخواست گفت که حمله به کنگره با دروغ‌هایی درباره ادعای تقلب در انتخابات تحریک شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا