اولین واکنش آمریکا به انتقال کامیونی دلار از عراق به ایران

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به گزارش ها درباره ارسال پیام آمریکا به ایران از طریق نماینده سازمان ملل در عراق که به تهران سفر کرده است، اعلام کرد که واشنگتن هر زمان به نفعش باشد، توانایی ارسال پیام به ایران را دارد.

موبنا– متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در واشنگتن در پاسخ به سوالی در خصوص ارسال پیام آمریکا به ایران از طریق «جنین هنیس پلاسخارت» نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور عراق که به تهران سفر کرده است، گفت: من هیچوقت در خصوص ارتباطات خاص توضیح نمی دهم اما همانطور که در گذشته اعلام کرده ایم، ما این توانایی را داریم که هر زمانی که به نفع ما باشد، به ایران پیام هایی ارسال کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا معتقد است برای ثبات سیاسی در عراق باید با ایران صحبت کرد و واکنش واشنگتن به سفر «جنین هنیس پلاسخارت» نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور عراق به ایران افزود: من در خصوص سفر نماینده سازمان ملل به ایران صحبت نمی کنم.

میلر در عین حال گفت: عراق مسلما دارای روابط دوجانبه با ایران است. ما اعلام کرده ایم که می خواهیم این روابط عادی باشند به شکلی که به حاکمیت عراق احترام بگذارند. در گذشته همیشه اینگونه نبوده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اذعان کرد که واشنگتن سیاست هایی اجرا کرده است که برتری یافتن ایران بر عراق را محدود کند.

وی تصریح کرد: شما مشاهده کرده اید که ما سیاست‌هایی را برای جلوگیری یا محدود کردن روش‌هایی که ایران تلاش می‌کند تا اهرم هایی علیه عراق به دست آورد، اجرا می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوال دیگری درباره ادعای یک عضو پارلمان عراق مبنی بر اینکه ایران دینار عراق را به آرژانتین ارسال کرده و پس از بازگرداندن آنها به بغداد، این دینار را به دلار تبدیل کرده و با خودرو به داخل مرزهای خود منتقل کرده و اینکه آیا آمریکا از این اقدام آگاه است؟ گفت که باید این مورد را بررسی کنم.

میلر سپس با خنده گفت: من به صورت شخصی از این موضوع آگاهی ندارم اما ممکن است آمریکا از آن مطلع باشد.

ایرنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا