ابراز ندامت دوباره سوئد برای هتک حرمت قرآن

سلوان مومیکا، یک پناهجوی ۳۷ ساله عراقی در سوئد اخیراً به قرآن بی‌احترامی کرد و پیش از آن هم نسخه‌ای از آن را در مقابل مسجدی در استکهلم آتش زده بود.

موبنا-وزیر خارجه سوئد هتک حرمت قرآن کریم در این کشور را «منزجر کننده» دانست و وعده داد که دولت سوئد در حال تدوین قانونی برای ممنوع اعلام کردن اقداماتی از این قبیل است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، توبیاس بیلستروم، وزیر خارجه سوئد در گفت‌وگو تلفنی با احمد عطاف، همتای الجزایری خود ضمن ابراز “تأسف شدید” برای اهانت به قرآن در کشورش، اظهار داشت که در قانون اساسی سوئد محدودیت‌هایی قانونی وجود دارد که دست دولت را در مقابله با چنین اقداماتی بسته است.
او ادامه داد: ما در تلاش هستیم که تضمین کنیم بی‌احترامی به قرآن دیگر تکرار نخواهد شد.
بیلستروم همچنین به همتای الجزایری خود اعلام کرد که وزارت دادگستری سوئد در حال بررسی احتمال تصویب قانونی است که هتک حرمت قرآن را برهم‌ زننده نظم عمومی تلقی کند.
سلوان مومیکا، یک پناهجوی ۳۷ ساله عراقی در سوئد اخیراً به قرآن بی‌احترامی کرد و پیش از آن هم نسخه‌ای از آن را در مقابل مسجدی در استکهلم آتش زده بود.
چندی پیش هم راسموس پالودان، راست‌گرای افراطی سوئدی-دانمارکی در تظاهراتی که در مقابل سفارت ترکیه در استکهلم در اعتراض به موضع آنکارا در قبال پیوستن سوئد به ناتو ترتیب داده بود، قرآن را مورد اهانت قرار داد.
به دنبال حمله روسیه به اوکراین، فنلاند و سوئد درخواست عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را ارائه کردند که به تأیید تمامی اعضای آن بستگی داشت. اما ترکیه به عنوان یکی از اعضای ناتو، شرط‌هایی اعلام کرد؛ از جمله اینکه این دو کشور منطقه نوردیک از فعالان کُرد و حامیان پ‌ک‌ک حمایت نکرده و افراد مظنون را به ترکیه بازگردانند. در ۳۱ مارس ۲۰۲۳ درخواست فنلاند به تأیید تمام اعضای این اتحاد نظامی رسید؛ اما در زمان هتک حرمت قرآن توسط راسموس پالودن، سوئد هنوز منتظر موافقت مجارستان و ترکیه بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا