زلزله ماهی ؛ مواجهه بسیار نادر با یک ماهی ۹ متری! (+فیلم و عکس)

مشاهده یک زلزله ماهی یا پاروماهی در طبیعت بسیار نادر است زیرا این حیوان ترجیح می دهد در آب هایی با عمق بین ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ متر زندگی کند. در موارد بسیار نادر، پاروماهی به سمت سطح آب می آید و در این زمان ها امکان مواجهه با آنها وجود دارد.

موبنا – یک غواص به تازگی از مواجهه بسیار نادر با یک زلزله ماهی (Earthquake Fish) در نزدیکی سواحل تایوان فیلمبرداری کرده است.

فیلمبرداری از این ماهی توسط مربی غواصی وانگ چنگ رو در نزدیکی منطقه ریوفانگ تایپه جدید صورت گرفته است.

 

 

پاروماهی با نام مستعار زلزله ماهی

زلزله ماهی در واقع نام مستعاری برای پاروماهی (Oarfish) است که در آب های بسیار عمیق زندگی می کند. بنابر برخی افسانه ها و روایت های محلی، این جانور آبزی تنها پیش یا پس از یک زلزله از اعماق به سمت سطح آب بالا می آید.

مشاهده یک پاروماهی در طبیعت بسیار نادر است زیرا این حیوان ترجیح می دهد در آب هایی با عمق بین ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ متر زندگی کند. در موارد بسیار نادر، پاروماهی به سمت سطح آب می آید و در این زمان ها امکان مواجهه با آنها وجود دارد.

مواجهه بسیار نادر با یک ماهی نادر

در فیلمی که وانگ از پاروماهی ضبط کرده است به نظر می رسد که این حیوان زخمی شده است و در آب های آبی شفاف شناور است. در واقع یک سوراخ بزرگ در میانه بدن این ماهی دیده می شود.

به گفته وانگ که سابقه ۱۵ سال غواصی دارد، این زخم ها که روی بدن پاروماهی بزرگ دیده می شود ممکن است در نتیجه حمله یک کوسه کلوچه‌بُر که به نام کوسه سیگاری نیز شناخته می شود، شکل گرفته باشد.

به رغم آنچه افسانه ها می گویند، وانگ فکر نمی کند که این پاروماهی به دلیل فعالیت های ناشی از زلزله به سطح آب نزدیک شده باشد و بیشتر یک حیوان در حال مرگ به نظر می رسید.

مواجهه بسیار نادر با یک ماهی نادر

اندازه دقیق پاروماهی ها مشخص نیست، اما آنها می توانند تا ۹ متر رشد کنند. گزارش های غیررسمی به اندازه های بزرگتر با طول ۱۵ متر نیز اشاره دارند.

پاروماهی با نام علمی Regalecus glesne یک ماهی بزرگ و نواری از خانواده Regalecidae است که در مناطق استوایی و نیمه گرمسیری در آب های عمیق یافت می شود. بدن این ماهی شکلی شبیه به روبان داشته و به رغم نازک بودن ممکن است تا ۳۰۰ کیلوگرم وزن داشته باشد.

پاروماهی به رنگ نقره ای با باله های شکمی بلند، قرمز و پارویی شکل و باله پشتی بلند و قرمز است که می تواند به صورت تاج در بالای سر بالا رود.

مواجهه بسیار نادر با یک ماهی نادر

به دلیل ظاهر غیرمعمول و اندازه بزرگ، پاروماهی احتمالا منشا بسیاری از افسانه های هیولاهای دریایی است.

بیشتر موارد مواجهه با این ماهی غیرمعمول زمانی رخ می دهد که لاشه آنها وارد ساحل شده یا به طور تصادفی صید می شوند. موارد مشاهده پاروماهی هنگام شنا در آب های عمیق زیستگاه طبیعی خود به ندرت رخ می دهند.

مواجهه بسیار نادر با یک ماهی نادر

 

 منبع: عصرایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا