همه چیز درباره گروه واگنر (+عکس)

دکتر ساموئل رامانی، از اندیشکده موسسه رویال یونایتد سرویسز: گروه واگنر به طور آشکار در شهرهای روسیه عضوگیری می کند، تبلیغات آن روی بیلبوردها دیده می شود و در رسانه های روسی از آن به عنوان یک سازمان میهن‌پرست نام برده می شود.

موبنا – گفته می شود که ده ها هزار مزدور برای روسیه در اوکراین می جنگند. بیشتر این افراد زیر نظر سازمانی به نام “گروه واگنر” فعالیت می کنند که به نوعی ارتش پنهان روسیه در عملیات نظامی در بسیاری از کشورهای جهان محسوب می شود.

افراد گروه واگنر چه کسانی هستند؟

به گفته وزارت دفاع بریتانیا، گروه واگنر در حال حاضر فرماندهی ۵۰۰۰۰ جنگجو در اوکراین را بر عهده دارد و به یکی از بخش های کلیدی جنگ در اوکراین تبدیل شده است.

این وزارتخانه می گوید که گروه واگنر از سال ۲۰۲۲ استخدام تعداد زیادی نیرو را آغاز کرد زیرا روسیه برخلاف پیش بینی های اولیه در تصرف کامل اوکراین ناموفق بود و با طولانی شدن جنگ، در جمع‌آوری نیرو برای ارتش خود نیز با دشواری مواجه شده است.

به گفته شورای امنیت ملی آمریکا، بخش قابل توجهی از نیروهای روسیه در اوکراین افرادی هستند که از زندان های روسیه روانه میدان جنگ شده اند.

پیش از حمله ارتش روسیه به اوکراین، تصور بر این بود که گروه واگنر حدود ۵۰۰۰ نیرو در اختیار دارد. آنها عمدتا سربازان باتجربه سابق به ویژه از هنگ های نخبه و نیروهای ویژه روسیه بودند.

گروه واگنر

اگرچه نیروهای مزدور در روسیه غیرقانونی هستند، گروه واگنر در سال ۲۰۲۲ به عنوان یک شرکت ثبت شد و دفتر مرکزی جدید خود را در سن پترزبورگ افتتاح کرد.

به گفته دکتر ساموئل رامانی، از اندیشکده موسسه رویال یونایتد سرویسز (Royal United Services Institute)، گروه واگنر به طور آشکار در شهرهای روسیه عضوگیری می کند، تبلیغات آن روی بیلبوردها دیده می شود و در رسانه های روسی از آن به عنوان یک سازمان میهن‌پرست نام برده می شود.

گروه واگنر در اوکراین چه می کند؟

اخیرا، گروه واگنر در تلاش های روسیه برای تصرف شهر باخموت در شرق اوکراین مشارکت چشمگیری داشته است.

پس از این که روسیه مدعی شد که شهر سولدار در نزدیکی باخموت را تصرف کرده است، بر سر این که چه کسی باید اعتبار این پیروزی را کسب کند بین وزارت دفاع روسیه و گروه واگنر بحث در گرفت.

در ابتدا، وزارت دفاع روسیه اشاره ای به حضور گروه واگنر در جنگ با اوکراین نداشت. اما سپس پذیرفت که نیروهای این گروه نقشی شجاعانه و فداکارانه در این جنگ ایفا کرده اند.

The Wagner Group/ چگونه شکل گرفت؟

بر اساس پژوهش های بی‌بی‌سی در مورد گروه واگنر، نقش یک افسر سابق ارتش روسیه به نام دیمیتری اوتکین (Dmitri Utkin) در شکل‌گیری این گروه برجسته می شود.

گروه واگنر

دیمیتری اوتکین یک کهنه سرباز جنگ روسیه در چچن است. گمان می رود که وی نخستین فرمانده میدانی گروه واگنر بوده و نام این گروه را از شناسه تماس رادیویی سابق خود گرفته است.

یوگنی پریگوژین (Yevgeny Prigozhin) مدیر گروه واگنر، یک الیگارش روس است که به دلیل فعالیت در زمینه رستوران‌داری و تامین غذای کاخ کرملین با نام مستعار “سرآشپز پوتین” شناخته می شود.

گروه واگنر

به گفته تریسی جرمن، استاد درگیری و امنیت در کینگز کالج لندن، نخستین عملیات گروه واگنر به سال ۲۰۱۴ و در جریان کمک به روسیه برای الحاق منطقه کریمه به خاک این کشور انجام شد.

پروفسور جرمن با اشاره به سربازانی با یونیفورم هایی بدون هیچ نشان مشخص که در خیابان های کریمه ظاهر شدند، می گوید، گمان می رود نیروهای این گروه برخی از مردان سبز کوچک بودند که منطقه را اشغال کردند.

گمان می رود که گروه واگنر در هفته های پیش از تهاجم اخیر روسیه به اوکراین نیز حملاتی را با پرچم دروغین انجام داد تا بهانه برای حمله به این کشور در اختیار کرملین قرار بگیرد.

گروه واگنر

گروه واگنر چه جاهای دیگری فعالیت می کند؟

از سال ۲۰۱۵، گروه واگنر در سوریه حضور داشته و در کنار نیروهای طرفدار دولت این کشور جنگیده و از میدان های نفتی محافظت می کند.

گروه واگنر

همچنین، نیروهای این گروه در لیبی حضور داشته و از نیروهای نظامی وفادار به خلیفه حفتر پشتیبانی می کنند.

جمهوری آفریقای مرکزی از گروه واگنر برای محافظت از معادن الماس دعوت کرده است و گمان می رود که نیروهای این گروه از معادن طلا در سودان نیز محافظت می کنند.

دولت مالی در غرب آفریقا از نیروهای گروه واگنر علیه گروه های شبه نظامی اسلامی استفاده می کند.

گمان می رود که یوگنی پریگوژین از فعالیت های گروه واگنر در خارج از مرزهای روسیه کسب درآمد می کند.

به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا، وی از حضورش برای تقویت شرکت های معدنی که مالک آنهاست، استفاده می کند و بر همین اساس این شرکت ها توسط آمریکا تحریم شده اند.

یکی از مقامات کاخ سفید که نامش فاش نشده است در گفتگو با خبرگزاری رویترز اشاره داشته که تصرف باخموت ممکن است به درخواست یوگنی پریگوژین از گروه واگنر و با هدف تسلط بر معادن نمک و سنگ گچ موجود در این منطقه برنامه‌ریزی شده باشد.

گروه واگنر

گروه واگنر چه جنایاتی را مرتکب شده است؟

در ماه ژانویه، یک فرمانده سابق گروه واگنر پس از جدایی از آن در نروژ درخواست پناهندگی ارائه کرد. او مدعی است که شاهد جنایات جنگی در اوکراین بوده است.

سه مزدور گروه واگنر در کنار سربازان اسیر شده ارتش روسیه توسط دادستان های اوکراینی به شکنجه و کشتن افراد غیرنظامی در نزدیکی کیف در ماه آوریل ۲۰۲۲ متهم شده اند.

به گفته مقام های اطلاعاتی آلمان، مزدوران گروه واگنر ممکن است در کشتار غیرنظامیان شهر بوچا در مارس ۲۰۲۲ نقش داشته باشند.

سازمان ملل و دولت فرانسه نیز مزدوران واگنر را به تجاوز و سرقت از غیرنظامیان در جمهوری آفریقای مرکزی متهم کرده اند.

در سال ۲۰۲۰، ارتش آمریکا مزدوران واگنر را به کار گذاشتن مین های زمینی و دیگر بمب های دست‌ساز در طرابلس، پایتخت لیبی، متهم کرد.

گروه واگنر

از اعدام با پتک تا هدیه آغشته به خون برای اروپایی ها!

انتشار ویدئویی از اعدام صحرایی یک «سرباز فراری» توسط شبه‌نظامیان گروه واگنر، جنگ اوکراین واکنش‌های فراوانی را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است.

در این فیلم که با عنوان «ویدئویی از محاکمه برای خیانت» منتشر شده، مردی به نام دیمیتری یاکوشنکو دیده می‌شود در حالی که سرش با نوار چسب به بلوکی روی دیوار آجری چسبانده شده است. در پشت سر وی نیز مردی که صورت خود را پوشانده با پتکی در دست حضور دارد.

مرد اسیر رو به دوربین نام خود را می‌خواند و با بیان اینکه متولد ۱۹۷۸ است می‌گوید وی را از خیابانی در شهر دنیپرو اوکراین ربوده‌اند. صدای او در ویدئو به گوش می‌رسد که می‌گوید: «من در حال برنامه‌ریزی بودم که راهی پیدا کنم تا همان‌طور که آن‌ها می‌گویند فقط فرار کنم. به این خاطر که این جنگ من نبود.»

سپس فردی که پشت سر او قرار دارد پتک را بالا برده و می‌چرخاند و (در حالی که از اینجا ویدئو تار می‌شود) یک ضربه به ناحیه سر قربانی زده و وی با صدای بلندی از عقب روی زمین می‌افتد. ضارب سپس دو بار دیگر با پتک روی مکانی که به نظر می‌رسد سر قربانی قرار دارد می‌کوبد.

همه چیز درباره گروه واگنر/ از اسم رمز یک کهنه سرباز تا اتهام جنایت جنگی در مناطق مختلف جهان! (+عکس)

مدتی پیش؛ با توجه به نقض قوانین بین‌المللی با حمله به حاکمیت اوکراین، و همچنین به دلیل افزایش شواهد جنایات جنگی روسیه، پارلمان اروپا روسیه را به عنوان یک کشور تروریستی معرفی کرد.

در پاسخ به این نامگذاری، نماینده “گروه واگنر” ظاهراً یک جعبه ویولن را به پارلمان اروپا تحویل داده که حاوی یک پتک با دسته آغشته به خون بود که این گروه از آن برای اعدام و مجازات استفاده می کند!

کارشناسان این حرکت را یک پیام تهدید برای اروپا می دانند.

همه چیز درباره گروه واگنر/ از اسم رمز یک کهنه سرباز تا اتهام جنایت جنگی در مناطق مختلف جهان! (+عکس)

 منبع: مجله تصویری سلاح

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا