چین اسلحه ویرانگر برای ماهواره های اینترنتی می سازد

محققان ارتش چین در یک شبیه سازی از یک اسلحه ضدماهواره ای هسته ای برای نابود کردن ماهواره های موجود در مدار پایین زمین مانند استارلینک استفاده کرده اند.

موبنا – به گزارش اوراسین تایمز، محققان به این نتیجه رسیدند که یک انفجار هسته ای در فضای نزدیک زمین ابری رادیواکتیو در منطقه ای به بزرگی ایالت نیویورک ایجاد می کند که قادر به نابود کردن یا زمین گیر کردن ماهواره های مدار زمین را دارد.

محققان انستیتو فناوری هسته ای شمال غرب در شیان ادعا می کنند یک مدل ابداع کرده اند که قادر به تخمین طیف و مقیاس خسارات ایجاد شده ناشی از اسلحه هسته ای ضد ماهواره ای است.

چنین اسلحه ای را می توان در ارتفاعات مختلف زمین به کار برد. یافته های محققان حاکی از آن است که یک کلاهک ۱۰مگاتنی می تواند تهدیدی بزرگ برای ماهواره هایی باشد که در ارتفاع ۸۰ کیلومتری زمین قرار دارند.

این در حالی است که در همین زمینه پژوهشگران تحقیقی در ماه می انجام دادند و توجهات را به احتمال استفاده نظامی از استارلینک و نیاز چین به توسعه اقدامات مقابله ای جهت نظارت، از کار انداختن یا حتی ویران کردن خوشه ماهواره های اینترنتی در حال گسترش ابراز کرده اند.

محققان ارتش چین خواسته اند در صورتیکه سیستم اینترنت ماهواره ای استارلینک امنیت ملی این کشور را تحت تاثیر قرار دهد، یک اسلحه مخصوص ویران کردن آن توسعه یابد.

محققان چینی به خصوص نگران پتانسیل قابلیت های نظامی این خوشه ماهواره ها هستند که ادعا می شود از آنها برای ردیابی موشک های مافوق صوت استفاده می شود. علاوه بر آن ماهواره های مذکور سرعت انتقاد داده های پهپادها و جت های جنگنده آمریکایی را به شدت ارتقا می دهد یا حتی ممکن است ماهواره های چینی را نابود کنند.

تاکنون ماهواره های چینی چند بار از فاصله نزدیک استارلینک ها گذر کرده اند. این کشور سال گذشته میلادی نامه ای به سازمان ملل نوشت و گلایه کرد که ایستگاه فضایی آن در ماه های جولای و اکتبر ۲۰۲۱ میلادی مجبور به انجام مانورهای اضطراری شده تا از برخورد با ماهواره های استارلینک اجتناب کند.

محققان به رهبری رن یوانژن (پژوهشگر انستیتو ردیابی و ارتباطات پکن) در این باره نوشته اند: ترکیبی از روش های نرم و سخت از بین بردن ماهواره ها باید به کار گرفته شود تا برخی ابزارهای استارلینک قدرت عملکرد خود را از دست بدهند و سیستم راهبرد خوشه ای آن نابود شود.

البته چین هم اکنون روش هایی برای غیرفعال سازی ماهواره ها در اختیار دارد اما محققان معتقدند این اقدامات فقط درباره ماهواره ها به طور جداگانه کارآمد هستند و برای از کار انداختن شبکه استارلینک کافی نیست.

استارلینک یک شبکه اینترنت ماهواره ای است که توسط شرکت اسپیس ایکس متعلق به ایلان ماسک توسعه یافته و ادعا می شود هدف آن فراهم کردن اینترنت برای تمام نقاط جهان است.

نخستین ماهواره استارلینک در سال ۲۰۱۹ میلادی به فضا رفت و از آن زمان تاکنون بیش از ۲۳۰۰ دستگاه به فضا فرستاده شده است.

 منبع: مهر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا