آمار وحشتناک در رابطه با گوشی هوشمند و زباله الکترونیک (+فیلم و عکس)
سنگین تر از اهرام مصر، 3 بار گردش دور ماه!

آمار وحشتناک در رابطه با گوشی هوشمند و زباله الکترونیک (+فیلم و عکس)

بیش از پنج میلیارد گوشی هوشمند طی سال جاری میلادی راهی محل های دفن زباله می شوند که مجموع ارتفاع آنها 120 برابر بالاتر از ایستگاه فضایی بین المللی است.

موبنا – به گفته کارشناسان انجمن زباله های الکتریکی و تجهیزات الکترونیکی (WEEE)، اگر مردم گوشی های هوشمند خود را به درستی بازیافت نکنند، امسال تعداد 5.3 میلیارد از این دستگاه ها روانه محل های دفن زباله می شوند. بنابر ارزیابی صورت گرفته، مجموع ارتفاع این تعداد تلفن همراه اگر روی هم قرار بگیرند حدود 5000 کیلومتر خواهد بود که 120 برابر بالاتر از ایستگاه فضایی بین المللی است.

 

 

به نظر می رسد بیشتر این دستگاه های هوشمند در کشوها، کمدها، قفسه ها و گاراژها به حال خود رها شده یا برای دفن زباله یا سوزاندن در سطل زباله انداخته می شوند. بنابر پژوهش انجمن WEEE، تلفن های همراه بین محصولات الکترونیکی کوچک که اغلب مصرف کنندگان پیش خود نگه می دارند، رتبه چهارم را به خود اختصاص داده اند. جمع آوری بسیاری از انواع محصولات کوچک، به حال خود رها شده، خراب یا شکسته که با برق و باتری کار می کنند، در کانون توجه روز جهانی زباله الکترونیکی امسال است.

نظرسنجی انجمن WEEE از 8775 خانوار اروپایی در شش کشور انگلیس، پرتغال، هلند، ایتالیا، رومانی و اسلوونی در بازه زمانی ژوئن تا سپتامبر 2022 نشان می دهد که هر خانوار به طور میانگین دارای 74 محصول الکترونیکی مانند تلفن همراه، تبلت، لپ تاپ، ابزارهای الکترونیکی، سشوار، توستر و وسایل خانگی دیگر (به استثنای لامپ) بوده است. از مجموع میانگین 74 محصول الکترونیکی، 13 دستگاه انبار شده، 9 دستگاه کنار گذاشته شده اما سالم بوده و 4 دستگاه شکسته بوده است.

تلفن همراه

موارد زیر از جمله رایج‌ترین دلایل افراد برای نگهداری محصولات الکترونیکی قدیمی بوده اند:

– امکان دارد در آینده دوباره از آن استفاده کنم (46 درصد)

– قصد فروش آن را دارم (15 درصد)

– ارزش عاطفی دارد (13 درصد)

– امکان دارد در آینده ارزش بیشتری داشته باشد (9 درصد)

– نمی دانم چگونه از شر آن خلاص شوم (7 درصد)

راه حل چیست؟

انجمن WEEE به مردم یادآوری و آگاهی می دهد که باید گوشی های هوشمند از رده خارج و محصولات الکترونیکی خود را برای بازیافت به روش درست در اختیار مراکز بازیافت قرار دهند. انداختن آنها در سطل زباله یا خیابان ها کافی نیست زیرا در این شرایط به حمل و نقل درست محصولات الکترونیکی توجهی نمی شود.

در صورت ارائه تلفن های همراه و دستگاه های الکترونیکی دیگر به مراکز بازیافت، کارکنان این مراکز می توانند آنها را بر اساس نوع محصول دسته بندی کرده، مواد مضر و خطرناک را از آنها جدا کرده، این اقلام دور ریخته شده را خرد کرده، قسمت های مختلف را از هم جدا کرده، و فلز، پلاستیک و مواد خام دسته دوم دیگر تولید کنند. بسیاری از مواد می توانند از زباله های الکترونیکی بازیافت شده و زندگی جدیدی را در قالب بردهای مدار چاپ شده در بسیاری دستگاه های الکتروینی کوچک آغاز کنند.

تلفن همراه

این پژوهش نشان داده است که تنها در سال 2022، دستگاه های الکترونیکی کوچک مانند تلفن های همراه، مسواک های برقی، توسترها و دوربین های تولید شده در سراسر جهان حدود 24.5 میلیون تن وزن دارند که چهار برابر وزن هرم بزرگ جیزه در کشور مصر است.

تلفن همراه

همچنین، تا سال 2026 حدود 750 میلیون ایرباد (هدفون بی سیم تو گوشی) در سراسر جهان از دور خارج می شوند. با قرار گرفتن این تعداد هدفون در کنار هم می توان سه بار به دور کره ماه گردش کرد.

این در شرایطی است که مزیت بازیافت تلفن‌ های همراه و دیگر وسایل الکترونیکی این است که به تولیدکنندگان اجازه می‌دهد به منابع طبیعی تجدیدناپذیر مانند طلا، مس، نقره و پالادیوم و همچنین سایر قطعاتی که می‌توانند در محصولات جدید دوباره استفاده شوند، دسترسی داشته باشند.

 منبع: عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دنبال کنید @ اینستاگرام