مرسدس بنز ویژن جی اس تی؛ ۲۰ سال پیشی که هنوز خیلی ها به آن نرسیده اند! (+عکس)

در واقع مرسدس با معرفی ویژن جی اس تی به دنبال ایجاد یک سگمنت جدید از منظر کلاس بدنه در بازار جهانی خودرو بود…

موبنا – به گزارش موبنا به نقل از عصرایران، مرسدس بنز در ژانویه سال ۲۰۰۲ و طی نمایشگاه بین المللی خودروی آمریکای شمالی در دیترویت، خودرویی را معرفی کرد که ویژن جی اس تی(GST) نام داشت. حضور نام جی اس تی در واقع کوتاه شده عبارت گرند اسپرتس تورر بود و عملا ترکیبی فعال از یک خودروی اسپرت و خانوادگی را ارائه داد.

کابین مرسدس ویژن GST

فضای کابین بسیار جادار با ۶ صندلی برای سرنشین ها در نوع خود طراحی خلاقانه ایی برای آن سال ها داشت. حتی به ام پی وی نیز می توان آنرا نزدیک دانست اما بسیار چابک تر و در سطح یک واگن تند و سریع. در واقع مرسدس با معرفی جی اس تی به دنبال ایجاد یک سگمنت جدید از منظر کلاس بدنه در بازار جهانی خودرو بود.

خودرو  از منظر ابعاد برابر با ۵۱۵۰ میلیمتر در طول توسعه یافته و فاصله بین محورهای آن نیز ۳۲۲۰ میلیمتر است.

ویژن جی اس تی و ایده ای برای دیگران!

طراحی شیشه ای سقف و همچنین چراغ های اصلی عقب برای آن دوران بسیار جذاب و شاخص بود. جالب آنکه با مشاهده چنین محصولات مفهومی از سال های گذشته می توانیم اثرگذاری آنها را در صنعت خودروی امروز کاملا درک کنیم و این بحث در حالت فرا برندی مطرح می شود و لزوما مختص به کمپانی ارائه دهنده آن محصول مفهومی نمی شود. برای نمونه اینجا می توانید شباهت چراغ های عقب محصولات جدید جنسیس مثلا شاسی بلند جی وی ۸۰ را با این طراحی مرسدس بنز مشاهده کنید.

رینگ های آلومینیومی حجیم در اندازه ۲۲ اینچی زیر نمونه اولیه مرسدس بنز ویژن جی اس تی قرار گرفت. لاسیک های جلو در اندازه ۲۷۵ و عقب ۲۹۵ انتخاب شدند.

فضای داخل کابین برای سال ۲۰۰۲ یک رویکرد کاملا لوکس و انقلابی بود. همه چیز در بهترین کیفیت ممکن کنار یکدیگر قرار گرفتند مخصوصا صندلی ها که کابین را تبدیل به یک سوئیت لوکس ۵ ستاره کرده اند.

در رابطه با فناورانه و بخش نمایشگر سیستم سرگرمی قطعا در دوران کنونی هیچ چیز خاصی به چشم نمی آید اما در زمان سفر کرده و به ۲۰۰۲ بروید تا این بخش هم در نوع خود عالی و کامل، جلوه کند.

پخش دیسک فشرده استریو، رادیو، دکمه های تنظیمی، نمایشگر تنظیمات سرگرمی با افکت های ۳ بعدی، نمایشگرهای سیستم سرگرمی با پخش دی وی دی  و بازی ویدئویی برای ردیف عقب و … از ویژگی های کابین محسوب می شوند.

با توجه به حذف ستون وسط(B)، درب ها در حالت خودکشی تا ۹۰ درجه باز می شوند و فضای سالن را در اختیار سرنشینان قرار می دهد.

پیشرانه مرسدس بنز آ ام گ

در بخش پیشرانه از نمونه ۵.۵ لیتری ۸ سیلندر آ ام گ با ۳۶۰ اسب بخار خروجی و گشتاور ۵۳۰ نیوتن متر استفاده شد. این مجموعه با جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک همانگ بوده و سامانه تمام چرخ محرک با کنترل الکتریکی نیز در وضعیت فعال قرار دارد.

خودرو طی ۷ ثانیه از حالت توقف به سرعت ۹۶ کیلومتر برساعت می رسد.

سیستم تعلیق ایرماتیک تطبیقی و همچنین سیستم ترمز جدید فشار-بالا SBC با دیسک های بزرگ کربن-سرامیک از دیگر فناوری های حاضر در این خودرو بودند.

در بخش ایمنی نیز آخرین دستاوردهای مرسدس در آن زمان مانند سنسورهای هشدار برخورد مورد استفاده قرار گرفتند.

 منبع: عصرایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا