لبخند دوشن ؛ از الگویی برای لبخند واقعی تا تحقیقاتی که روی سرهای بریده انجام می شد! (+عکس)

لبخند دوشن همان لبخندی است که به چشمان ما می‌ رسد و باعث ایجاد خطوط پنجه کلاغی در اطراف آنها می شود. این لبخندی است که بسیاری از ما آن را به عنوان اصیل ترین روش بیان شادی می شناسیم.

 لبخند هر انسان ابزاری خارق العاده و قدرتمند در زندگی وی به شمار می رود. برای بالا بردن خلق و خو، القای همدلی یا آرام کردن قلبی که تند تند می تپد، نیازی به یک ردیف درخشان از دندان های سفید مرواریدی بدون نقص ندارید! صرفا ویدیوی خنده یک کودک در فضای مجازی کافی است تا نشان دهد که حتی لبخندی عاری از دندان هم شگفتی آفرین خواهد شد.

پس لبخند زیبا فقط شبیه تصاویر تبلیغاتی با دندان هایی سفید نیست!

محققانی که اثرات لبخند انسان را مورد مطالعه قرار داده اند، به خوبی می‌ دانند که لبخند دوشن یکی از تاثیرگذارترین حالت‌ های انسانی است.

لبخند دوشن همان لبخندی است که به چشمان ما می‌ رسد و باعث ایجاد خطوط پنجه کلاغی در اطراف آنها می شود. این لبخندی است که بسیاری از ما آن را به عنوان اصیل ترین روش بیان شادی می شناسیم.

در لبخند دوشن تصویر زیر، به خط افتادن کنار چشم ها، بالا آمدن گونه ها و خطوط روی صورت دقت کنید

لبخند دوشن ؛ از الگویی برای لبخند واقعی تا تحقیقاتی که روی سرهای بریده انجام می شد! (+عکس)

با این حال، لبخندهای غیردوشنی لزوما نباید «جعلی و مصنوعی» تلقی شوند. در واقع به منظور توصیف دقیق تر آنها می توان از واژه “مودب” استفاده کرد.

لبخندهای مودبانه می توانند حالات خوشایند اجتماعی را به اشتراک بگذارند و حتی نشان دهنده رعایت فاصله روانی به صورت محتاطانه با فرد مقابل باشند. از این رو چنین لبخندی ممکن است در بسیاری از مواقع پاسخ مناسبی برای شرایط موجود باشد. لازم به ذکر است که علاقه مندان با مراجعه به وب سایت کتابخانه ملی پزشکی آمریکا، می توانند به اطلاعات معتبر مرتبط با لبخند دوشن دسترسی یابند.

ماهیچه های درگیر

لبخند دوشن با عمل مشترک دو ماهیچه صورت ایجاد می شود. ماهیچه گونه ای بزرگ گوشه های دهان را به طرف بالا می کشد، در حالی که ماهیچه حلقوی چشم  نیز بر گونه ها تاثیر گذاشته و به همراه ماهیچه دیگر باعث ایجاد خطوط خنده در گوشه های بیرونی چشم می شود.

منشا انتخاب نام

این نوع لبخند به افتخار دانشمند فرانسوی قرن نوزدهم؛ گیوم دوشن، تحت عنوان لبخند دوشن نامگذاری شده است. وی یک متخصص مغز و اعصاب سرشناس بود و در زمینه نقشه‌ برداری از عضلات بدن انسان، از جمله ماهیچه‌ هایی که حالت چهره را کنترل می‌ کنند، کمک شایانی به جوامع علمی کرد.

در این میان چارلز داروین نیز لبخند دوشن را مورد بحث قرار داد و خاطرنشان کرد: همانطور که بسیاری از محققان تایید کرده‌ اند، این انقباض چشم ‌هاست که لبخند توام با لذت واقعی را به تصویر می کشد.

گیوم دوشن دو بولونیه (۱۸۰۶ تا ۱۸۷۵ میلادی)

لبخند دوشن ؛ از الگویی برای لبخند واقعی تا تحقیقاتی که روی سرهای بریده انجام می شد! (+عکس)

جنجال دوشن

دوشن یک دستگاه بیوپسی اولیه طراحی کرد و آن را “هارپون بافت شناسی” نامید. وی همچنین یک دستگاه الکتریکی ساخت که به کمک آن انقباضات ماهیچه ها را تحریک می کرد تا بتواند حرکات آنها را مطالعه کند.

گفته می شود که او برخی از آزمایشات خود را روی بیماران اعصاب و روان و همینطور سرهای بریده مجرمانی که اعدام شده بودند، انجام می داد.

چرا لبخند دوشن مهم است

– روحیه ما را بالا برده و تقویت می کند

مشخص شده که لبخند زدن احساس حقیقی ما در لحظه را تغییر می دهد. علاوه بر این مطالعات انجام شده در زمینه بازخورد چهره نشان می دهند که اطلاعات دریافتی از عضلات صورت می توانند بر وضعیت عاطفی فرد تاثیر بگذارند.

اسکن ‌های ام‌آر‌آی در عین حال نشان می‌ دهند که درگیر کردن ماهیچه‌ هایی که برای لبخند زدن استفاده می‌ کنیم، بخش‌ هایی از مغز را تحریک می‌ کند که در واقع مسئولیت کنترل پاسخ‌ های احساسی را بر عهده دارند.

اما لبخند دوشن چطور؟ آیا این لبخند به راستی قدرت خاصی در ارتباط با احساسات دارد؟

مطالعه ای مربوط به سال ۲۰۱۹ نشان داده که حقیقتا چنین قدرتی وجود دارد. محققان تاثیر لبخند دوشن را میان جوانانی که از نظر اجتماعی احساس طرد شدن می‌ کردند اندازه‌ گیری کرده و به این نتیجه رسیدند که آنها می توانند از این طریق «به‌ طور خود به خود تجربه عاطفی خود را تنظیم کنند» و بدین ترتیب از دشواری برخوردهای اجتماعی خود در جامعه بکاهند.

– به تسهیل ارتباط کمک می کند

طی بررسی های انجام گرفته روی لبخندهای مختلف و به خصوص لبخند دوشن، مشخص شده که این حالات چهره می‌ توانند بسیار مسری باشند. آنها یکی از انواع متعدد حالات چهره هستند که وقتی به اشتراک گذاشته می شوند، نوعی “انسجام اجتماعی” ایجاد می کنند و به ما این امکان را می دهند تا احساس همدلی بیشتری کنیم.

وقتی یک نفر در اتاق خانه، در یک کلاس ورزشی و یا در جلسه ای مجازی بین همکارانی که از راه دور با یکدیگر کار می کنند، به دیگری نگاه کرده و لبخند می زند، پیوند ناخودآگاه کوتاهی ایجاد می شود. در دنیایی که تعاملات اجتماعی دیجیتال ممکن است به معنای تنهایی بیشتر باشند، این ارتباط انسانی ساده در زندگی واقعی و زمان واقعی قدرتی جادویی خواهد داشت.

– پاسخ استرس بدن را تغییر می دهد

گروهی از محققان در سال ۲۰۱۲ به شرکت کنندگان یک مطالعه دو مجموعه از وظایف استرس زا دادند و به برخی از گروه ها دستور داده شد تا لبخند خود را در تمام مراحل آزمایش استرس زا حفظ کنند. آنها حتی به گروه های لبخند تکه های چوب دادند تا در دهان و بین دندان هایشان قرار دهند و از این طریق پاسخ های عضلانی شبه لبخند را شبیه سازی کنند.

محققان دریافتند که ضربان قلب گروه خندان طی روند بازیابی از استرس در کمترین حد خود باقی ماند. در این میان آرام ترین قلب ها متعلق به شرکت کنندگانی بود که لبخند دوشن داشتند.

نویسندگان این مطالعه به این نتیجه رسیدند که “حفظ حالات مثبت صورت حتی هنگام تجربه استرس، فواید فیزیولوژیکی و روانی ارزشمندی دارد.”

– به نحوه دید دیگران شکل می دهد

مطالعات متعدد نشان داده‌ اند که لبخند زدن با چشم‌ ها و در عین حال با دهان می‌ تواند به فرد کمک کند تا به عنوان شخصی محترم در نظر گرفته شود.

مطالعات همچنین نشان می دهند که لبخند دوشن کاملا قانع کننده است. در واقع، لبخند دوشن اغلب با تجارب مثبت خدمات مشتری نیز مرتبط است و حتی ممکن است تجربه بهتری در مشاغلی که با صنعت خدمات در ارتباط هستند، خلق کند.

منبع
عصرایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا