آریهانت ؛ وقتی یک سوتی پروژه مخفیانه هند را ۱۰ ماه غیرفعال کرد! (+عکس)

آی ان اس آریهانت اولین زیردریایی از پنج زیردریایی برنامه ریزی شده برای کلاس آریهانت و به عنوان بخشی از پروژه مخفیانه شناور فناوری پیشرفته نیروی دریایی هند طراحی و ساخته شده است.

موبناآی ان اس آریهانت (INS Arihant) یک زیردریایی هسته ای ساخت کشور هند و زیردریایی پیشرو کلاس آریهانت است. این کلاس شامل زیردریایی های هسته ای با قابلیت حمل موشک بالستیک می شود.

زیردریایی 6000 تنی آی ان اس آریهانت ۱۱۱ متر طول و ۱۵ متر پهنا دارد. این زیردریایی می تواند در سطح آب با سرعت ۲۸ کیلومتر بر ساعت و در عمق آب با سرعت ۴۴ کیلومتر بر ساعت حرکت کند.

آریهانت تحت پروژه “شناور فناوری پیشرفته” (Advanced Technology Vessel) در مرکز کشتی سازی در شهر بندری ویساکاپاتنام ساخته شد.

آی ان اس آریهانت پس از تجهیز و آزمایش هایی دریایی گسترده، سرانجام در آگوست ۲۰۱۶ وارد خدمت شد. اما یک سهل انگاری مضحک در سال ۲۰۱۷، این زیردریایی ۳ میلیارد دلاری را برای چند ماه غیر فعال کرد.

آریهانت ؛ وقتی یک سوتی پروژه مخفیانه هند را 10 ماه غیرفعال کرد! (+عکس)

طراحی

آی ان اس آریهانت اولین زیردریایی از پنج زیردریایی برنامه ریزی شده برای کلاس آریهانت و به عنوان بخشی از پروژه مخفیانه شناور فناوری پیشرفته نیروی دریایی هند طراحی و ساخته شده است. پروژه شناور فناوری پیشرفته در سال ۱۹۸۴ آغاز شد. گزارش شده است که زیردریایی های کلاس آریهانت بر اساس زیردریایی کلاس آکولا شکل گرفته اند.

زیردریایی آریهانت از یک راکتور آب سبک تحت فشار ۸۳ مگاواتی با سوخت اورانیوم غنی شده نیرو می گیرد. بدنه این زیردریایی توسط تاسیسات کشتی سازی حزیرا ال اند تی ساخته شده است. بخش مهندسی راهبردی نیرو تاتا وظیفه ساخت سامانه های کنترل این زیردریایی را بر عهده داشته است. سامانه های توربین بخار ادغام شده با راکتور توسط صنایع والچندناگار تامین شده اند.

هندی ها در ساخت آی ان اس آریهانت از مشاوره با روسیه بهره برده اند.

آریهانت ؛ وقتی یک سوتی پروژه مخفیانه هند را 10 ماه غیرفعال کرد! (+عکس)

تسلیحات

آی ان اس آریهانت دارای چهار لوله پرتاب عمودی است که می تواند ۱۲ موشک بالستیک کوتاه برد کی-۱۵ (سه موشک برای هر لوله پرتاب) یا چهار موشک بالستیک دوربرد کی-۴ را حمل کند. موشک کی-۱۵ دارای بردی ۷۵۰ کیلومتری و موشک کی-۴ دارای برد ۳۵۰۰ کیلومتری است.

از آنجایی که این موشک ها قرار است از زیردریایی ها پرتاب شوند، از همتایان خشکی پرتاب خود یعنی موشک های سری آگنی سبک تر، جمع و جور تر و رادارگریزتر هستند. توسعه موشک های خانواده کی (K) همگام با پروژه شناور فناوری پیشرفته صورت گرفته است.

آریهانت برای محافظت از خود دارای لوله های اژدر ۲۱ اینچی است.

آریهانت ؛ وقتی یک سوتی پروژه مخفیانه هند را 10 ماه غیرفعال کرد! (+عکس)

سابقه علمیاتی

حادثه سال ۲۰۱۷

باز باقی ماندن اشتباهی یک دریچه آی ان اس آریهانت هنگام حضور در بندر در سال ۲۰۱۷ موجب نفوذ آب به درون زیردریایی شد. این اشتباه بهای سنگینی به همراه داشت زیرا آب شور به بخش پیشرانه وارد شده و زیردریایی را برای ۱۰ ماه غیر فعال کرد.

نخستین گشت بازدارنده

در ۵ نوامبر ۲۰۱۸ اعلام شد که زیردریایی آی ان اس آریهانت نخستین گشت بازدارنده ۲۰ روزه خود را یک روز قبل تکمیل کرده است.

شلیک تمرینی موشک بالستیک

برای اثبات شایستگی خدمه و اعتبار برنامه زیردریایی موشک بالستیک، آی ان اس آریهانت در ۱۴ اکتبر ۲۰۲۲ یک موشک بالستیک زیردریایی پرتاب را شلیک کرد که با موفقیت و با دقت بالا به منطقه هدف در خلیج بنگال برخورد کرد. 

منبع
مجله تصویری سلاح

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا