مرگبارترین سلاح های جنگ جهانی دوم (+عکس)

از هواپیماهایی توانمند تا تانک هایی مخوف، در ادامه با برخی از مرگبارترین سلاح های جنگ جهانی دوم آشنا می شویم.

موبنا – از جنگنده های سریع اسپیت فایر و مسراشمیت ۱۰۹ و نبردهای آنها بر فراز آسمان جنوب انگلستان طی نبرد بریتانیا، تا تانک مخوف آلمانی تایگر ۲ با توپ ۸۸ میلیمتری و زره تقریبا غیر قابل نفوذ، برخی از تسلیحات جنگ جهانی دوم نمونه هایی توانمند با قابلیت وارد آوردن آسیب های جدی بودند.

در ادامه با برخی از مرگبارترین سلاح های جنگ جهانی دوم بیشتر آشنا می شویم.

فلک ۸۸ میلیمتری

مرگبارترین سلاح های جنگ جهانی دوم

سلاح مخوف فلک ۸۸ در اصل به عنوان یک توپ ضد هوایی طراحی شده بود، اما خیلی زود به عنوان یک سلاح ویرانگر ضد تانک نیز به کار گرفته شد. سربازان متفقین و خدمه تانک خیلی زود با ترس ناشی از مواجهه با قدرت ویرانگر فلک ۸۸ آشنا شدند. این سلاح با پرتابه های ۸ کیلوگرمی خود می توانست به راحتی حرکت یک تانک را متوقف کند. این سلاح به اندازه ای مرگبار و دقیق بود که در نهایت روی یکی از مخوف ترین تانک های جنگ جهانی دوم یعنی تایگر ۲ نیز نصب شد.

تانک تایگر ۲

مرگبارترین سلاح های جنگ جهانی دوم (+عکس)

تانک تایگر با زره سنگین و توپ ۸۸ میلیمتری ویرانگر خود یک هیولا بود که نیروهای دشمن را به وحشت می انداخت. تا زمان توسعه تانک های IS-2 شوروی که در مهار تانک های آلمانی موفق بودند، تایگر شکست ناپذیر به نظر می رسید.

آلمان ها در واکنش به معرفی تانک های جدید توسط نیروهای متفقین، تایگر ۲ افسانه ای را توسعه دادند. این غول ۷۰ تنی با زرهی به ضخامت ۱۸.۵ سانتیمتری محافظت می شد. تانک تایگر ۲ که به نام کینگ تایگر نیز شناخته می شود، حریف بسیار قدرتمندی در میدان نبرد بود که تانک های دشمن را نابود می کرد و از کار انداختن آن بسیار دشوار بود.

سوپرمارین اسپیت فایر

مرگبارترین سلاح های جنگ جهانی دوم (+عکس)

سوپرمارین اسپیت فایر یکی از توانمندترین و پر استفاده ترین جنگنده های جنگ جهانی دوم بود. این هواپیما از قدرت مانورپذیری و سرعت بالا سود می برد و نقش مهمی در پیروزی در نبرد بریتانیا داشت. اسپیت فایر از پیشرانه افسانه ای رولز-رویس مرلین نیرو می گرفت. بدون این جنگنده و همتای قابل اعتمادش یعنی جنگنده هاوکر هاریکن، اروپا ممکن بود امروز مکان بسیار متفاوتی باشد.

ام۱ گرند

مرگبارترین سلاح های جنگ جهانی دوم (+عکس)

ام۱ گرند تفنگ استاندارد ارتش آمریکا طی جنگ جهانی دوم بود. این سلاح به واسطه نیمه اتوماتیک بودن نسبت به تفنگ های گلنگدنی برتری داشت. ام۱ گرند به واسطه افزایش نواخت تیر به سربازان آمریکایی دست بالا را می داد.

این ویژگی ام۱ گرند به ویژه طی جنگ اقیانوس آرام مفید بود زیرا حملات بانزای، تاکتیک یورش موج انسانی پیاده نظام ژاپن، با توانایی شلیک پشت سر هم این سلاح کم اثرتر می شد. ام ۱ گرند همچنین می توانست به یک نارنجک انداز مسلح شود که قدرت بیشتری به آن می بخشید. این موارد ام ۱ گرند را به یکی از کارآمدترین سلاح های جنگ جهانی دوم تبدیل کرد.

اشتورم گور ۴۴

مرگبارترین سلاح های جنگ جهانی دوم (+عکس)

اشتورم گور ۴۴ یا اس تی جی ۴۴ نه تنها یکی از مرگبارترین سلاح های جنگ جهانی دوم بود، بلکه میدان نبرد را برای همیشه تغییر داد. این سلاح در سال ۱۹۴۳ به امید تغییر روند جنگ به نفع آلمانی ها معرفی شد و به نخستین تفنگ تهاجمی تولید انبوه جهان تبدیل شد. سرعت شلیک و دقت اشتورم گور ۴۴ توجه شرکت های تولیدکننده سلاح را به سوی خود جلب کرد.

حدود ۴۲۵ هزار قبضه از تفنگ تهاجمی اشتورم گور ۴۴ تولید و در اختیار سربازان آلمانی قرار گرفت. اگرچه این برای پیروزی در جنگ کافی نبود، اما میراث اس تی جی ۴۴ پس از شکست آلمان نیز زنده ماند. از زمان جنگ جهانی دوم، تفنگ تهاجمی به ابزاری استاندارد برای سربازان پیاده نظام در سراسر جهان تبدیل شده است.

تانک تی-۳۴

مرگبارترین سلاح های جنگ جهانی دوم (+عکس)

تانک تی-۳۴ شوروی با عجله طراحی شده بود و حتی پیش از رسیدن به میدان نبرد به نوعی منسوخ شده بود، اما به تدریج و با بهبودهای صورت گرفته در آن به یک ماشین جنگی ترسناک تبدیل شد.

تانک های تی-۳۴ در ابتدا به تعداد زیاد برای در هم شکستن دشمن روانه میدان نبرد شدند، اما در نهایت استفاده از زره بهتر و مسلح شدن به توپ ۸۵ میلیمتری آنها را به ابزاری توانمند در میدان نبرد تبدیل کرد. تی-۳۴ به عنوان یکی از پیشرفته ترین تانک های جنگ جهانی دوم شناخته می شود که هنوز هم در برخی نقاط جهان عملیاتی است.

فوکه-وولف اف دبلیو ۱۹۰

مرگبارترین سلاح های جنگ جهانی دوم (+عکس)

ستون فقرات نیروی هوایی آلمان نازی یا لوفت وافه را هواپیماهای فوکه-وولف اف دبلیو ۱۹۰ تشکیل می داد که در سال ۱۹۴۱ معرفی شد. تا پیش از معرفی جنگنده های اسپیت فایر ام کی در سال ۱۹۴۲، اف دبلیو ۱۹۰ تقریبا نسبت به هر هواپیمای جنگنده دیگر برتری داشت.

خلبانان آلمانی از جمله نام های شناخته شده ای مانند اوتو کیتل و والتر نووتنی علاقه بسیاری به اف دبلیو ۱۹۰ داشتند. این هواپیما به عنوان یکی از موثرترین جنگنده های جنگ جهانی دوم در نظر گرفته می شود.

آورو لنکستر

مرگبارترین سلاح های جنگ جهانی دوم (+عکس)

بسیاری از خدمه هواپیماهای بمب افکن انگلیسی هرگز از ماموریت های خود در جنگ جهانی دوم به خانه بازنگشتند. از این رو، شجاعت افرادی که شبانه بر فراز آسمان آلمان پرواز می کردند، قابل انکار نیست. بیشتر آنها خدمه یکی از نمادین ترین هواپیماهای جنگ جهانی دوم یعنی بمب افکن قدرتمند آورو لنکستر بودند.

این بمب افکن در فوریه ۱۹۴۲ خدمت خود را آغاز کرد و اسب کاری نیروی بمباران راهبردی متفقین بود. تعداد ۷۳۷۷ فروند از این هواپیما ساخته شد و ۱۹ فروند از آنها برای انجام یکی از جسورانه ترین و بدنام ترین ماموریت های جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۳ یعنی عملیات چستایز، حمله به سدهای آلمان، که به نام حمله دمباسترز نیز شناخته می شود، انتخاب شدند.

ام جی-۴۲

مرگبارترین سلاح های جنگ جهانی دوم (+عکس)

ام جی-۴۲ مسلسلی چند منظوره بود که توسط ورماخت و وافن اس اس در نیمه دوم جنگ جهانی دوم استفاده شد. این سلاح در سال ۱۹۴۲ معرفی شد تا جایگزین مسلسل گران تر و پیچیده تر ام جی-۳۴ شود. با توانایی شلیک ۱۲۰۰ گلوله در دقیقه، نیروهای متفقین خیلی زود متوجه شدند که باید از این سلاح هراس داشته باشند.

بمب هسته ای

مرگبارترین سلاح های جنگ جهانی دوم (+عکس)

دو بمب هسته ای که در شهرهای ناکازاکی و هیروشیما ژاپن در آگوست ۱۹۴۵ منفجر شدند توسط پروژه منهتن به سرپرستی رابرت اوپنهامیر توسعه یافته بودند.

مقیاس مرگ و ویرانی ناشی از انفجار این بمب ها به اندازه ای بود که تا پیش از هرگز دیده نشده بود. چند روز پس از انفجار بمب هسته ای دوم، ژاپن تسلیم شد و جنگ جهانی دوم به پایان رسید.

منبع
مجله تصویری سلاح
دکمه بازگشت به بالا