ام۱۰ بوکر ؛ آیا این خودرو نظامی برگ برنده ارتش آمریکا در نبرد زمینی خواهد بود؟ (+فیلم و عکس)

ام۱۰ بوکر چیزی بیش از یک وسیله نقلیه نظامی است و ارتش آمریکا حساب ویژه ای روی قدرت آتش آن برای واحدهای پیاده نظام و هوابرد باز کرده است.

موبناام۱۰ بوکر (M10 Booker) که قبلا به نام قدرت آتش محافظ متحرک (Mobile Protective Firepower) شناخته می شد، یک وسیله نقلیه جنگی جدید مجهز به چرخ شنی برای خدمت در ارتش آمریکا است.

آشنایی با ام۱۰ بوکر

ام۱۰ بوکر توسط شرکت آمریکایی جنرال داینامیکس لند سیستمز طراحی و توسعه یافته است. این وسیله نقلیه جنگی بیشتر با هدف ارتقا توانایی های رزمی واحدهای پیاده نظام ارتش آمریکا معرفی شده است.

ام۱۰ بوکر چیزی بیش از یک وسیله نقلیه نظامی است و ارتش آمریکا حساب ویژه ای روی قدرت آتش آن برای واحدهای پیاده نظام و هوابرد باز کرده است. در دنیایی که چند کاره بودن، تحرک و سازگاری در میدان نبرد از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند، ام۱۰ بوکر به عنوان ابزاری توانمند نام خود را مطرح می کند.

این خودرو جنگی توانایی دسترسی به مکان هایی را فراهم می کند که برای وسایل نقلیه نظامی سنگین تر مانند تانک آبرامز ممکن نبوده و نیروهای دشمن را به چالش می کشد.

ام10 بوکر ؛ آیا این خودرو نظامی برگ برنده ارتش آمریکا در نبرد زمینی خواهد بود؟ (+فیلم و عکس)

طراحی و محافظت از خدمه

در نگاه نخست، طراحی ام۱۰ بوکر شبیه به یک تانک معمولی به نظر می رسد. جایگاه راننده و پیشرانه این وسیله نقلیه جنگی در قسمت جلو آن قرار دارد و برجک در قسمت عقب بدنه است. در قسمت برجک سه خدمه دیگر شامل فرمانده، توپچی و پر کننده سلاح قرار می گیرند.

ام۱۰ بوکر در زمینه محافظت از خدمه خود خوب عمل می کند و زره این وسیله نقلیه جنگی در قسمت جلو می تواند در برابر گلوله های ضد زره با کفشک جدا شونده ۳۰ میلیمتری و گلوله های ضد زره با قدرت انفجار بالا ۱۴.۵ میلیمتری در کناره ها مقاومت کند.

افزون بر این، پنل های زره اضافی و گارد محافظ زیر بدنه مقاوم در برابر بمب های دست ساز کنار جاده ای، بقای وسیله نقلیه در میدان جنگ را افزایش می دهند. ایمنی خدمه با سامانه تقسیم بندی که برای ایمن سازی انبار مهمات آزمایش های سختی را پشت سر گذاشته است، هرچه بیشتر تضمین می شود.

ام10 بوکر ؛ آیا این خودرو نظامی برگ برنده ارتش آمریکا در نبرد زمینی خواهد بود؟ (+فیلم و عکس)

تسلیحات ام۱۰ بوکر

سلاح اصلی ام۱۰ بوکر یک توپ ۱۰۵ میلیمتری اکس ام۳۵ است. این سلاح پیشرفته و سبک وزن در یک برجک کوچک شده از تانک ام۱ای۲ سپ وی۳ آبرامز قرار دارد. این طراحی نه تنها ام۱۰ بوکر را به راحتی قابل تشخیص می سازد، بلکه محیطی آشنا برای خدمه تانک نیز ارائه می کند. این شرایط روند یادگیری کار با ام۱۰ بوکر را تسهیل کرده و کارایی کلی را افزایش می دهد.

سلاح ۱۰۵ میلیمتری اکس ام۳۵ که به صورت دستی پر می شود توانایی شلیک گلوله های ضد زره و گلوله های با قدرت انفجار بالا را دارد. در کنار آن، ام۱۰ بوکر به یک مسلسل سنگین ۱۲.۷ میلیمتری و دو مجموعه پرتابگر نارنجک دودزا نیز مسلح است.

ام10 بوکر ؛ آیا این خودرو نظامی برگ برنده ارتش آمریکا در نبرد زمینی خواهد بود؟ (+فیلم و عکس)

تحرک و مانورپذیری ام۱۰ بوکر

در شرایطی که قدرت آتش از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اما تحرک در میدان نبرد پویای امروز نیز به همان اندازه مهم محسوب می شود. ام۱۰ بوکر در این زمینه نیز عملکرد فوق العاده ای ارائه می کند. این وسیله نقلیه جنگی می تواند از تپه های شیب دار، دره ها و رودخانه ها عبور کند و در مناطق شهری نیز به خوبی مانور دهد.

قابلیت تحرک بالا توانایی های ام۱۰ بوکر برای ارائه پشتیبانی از واحدهای پیاده نظام در مکان هایی که برای تانک های سنگین غیرقابل دسترس هستند را افزایش دهد.

ام۱۰ بوکر به یک پیشرانه دیزل ام تی یو پیشرفته مجهز است که توانایی تولید ۸۰۰ اسب بخار نیرو را دارد. این وسیله نقلیه جنگی می تواند به بیشینه سرعت ۶۵ کیلومتر بر ساعت در مسیرهای جاده ای دست یافته و برد عملیاتی آن ۳۰۵ کیلومتر است.

وسیله نقلیه جنگی ام۱۰ بوکر حدود ۴۲ تن وزن دارد و اگرچه به عنوان یک خودرو جنگی سبک وزن طبقه بندی نمی شود، اما نسبت به تانک آبرامز با وزن حدود ۷۰ تن بسیار سبک تر است. این وزن کمتر، چابکی و سهولت جابجایی و استقرار آن را افزایش می دهد و این امکان برای ام۱۰ بوکر فراهم می شود تا به سرعت به جریان های متغیر میدان نبرد پاسخ دهد.

ام10 بوکر ؛ آیا این خودرو نظامی برگ برنده ارتش آمریکا در نبرد زمینی خواهد بود؟ (+فیلم و عکس)

منبع
مجله تصویری سلاح
دکمه بازگشت به بالا