آپی ژنین ؛ اگر مشکل خواب دارید یا منابع طبیعی این اثرگذار طبیعی را جستجو می کنید…

موبنا  فلاونوئیدها ترکیبات فیتوشیمیایی ارزشمند با خواص مفید متعدد برای بهبود وضعیت سلامت انسان هستند. برخی از رایج ‌ترین فلاونوئیدهای طبیعی موجود در مکمل ‌های غذایی عبارت اند از میریستین، کوئرستین، لوتئولین و آپی ژنین. در میان این فلاونوئیدها، آپی ژنین به دلیل سمیت ذاتی نسبتا کم خود که با فواید زیستی متنوع همراه شده است، توجه بیشتری را به خود جلب کرده است.

از کاهش اضطراب گرفته تا بهبود خواب، افزایش سنتز تستوسترون و پیشگیری از بیماری های مزمن، این ترکیب حرف زیادی برای گفتن دارد. در ادامه، نگاهی به مزایای برتر آپی ژنین با استناد به شواهد علمی خواهیم داشت.

یافته های کامل حاصل از مطالعات انجام شده در این زمینه از طریق مجله بین المللی علوم مولکولی و همچنین مجله تحقیقات فارماکولوژیک قابل دسترسی هستند.

آپی ژنین چیست؟

مطالعات معتبر نشان داده اند که آپی ژنین همچنین ممکن است اثرات ضد اضطراب، ضد افسردگی و خواب آور داشته باشد و در عین حال از عملکرد سیستم ایمنی حمایت کرده و عملکرد شناختی را بهبود ببخشد. به دلیل مزایای درمانی شگفت انگیز، امروزه آپی ژنین یک حوزه تحقیقاتی فعال در طب طبیعی به شمار می رود.

مروری بر مزایای آپی ژنین

آپی ژنین یکی از معروف ترین ترکیبات فنلی با خواص مفید فراوان است و از این رو در فرمولاسیون های غذایی و همینطور مکمل های دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. انواع این مکمل ها از طریق داروخانه های سراسر کشور قابل تهیه هستند. علاوه بر این، با خرید بابونه از عطاری ها نیز می توان به خواص فوق العاده محتوای بالای آپی ژنین آن دست یافت.

برخی از برجسته ترین فواید آپی ژنین عبارت اند از:

– از سلامت قلب حمایت می کند

مشخص شده که آپی ژنین با حفظ پوشش عروقی در آئورت، اختلالات دستگاه قلبی عروقی را کاهش می دهد. این ترکیب همچنین با مهار فعالیت آنزیم مبدل آنژیوتانسین باعث کاهش مستقیم فشار خون شده و از انقباض عروق خونی جلوگیری می کند.

طبق پژوهش های صورت گرفته، مصرف همیشگی فلاونوئیدها و پیروی از رژیم غذایی غنی از آپی ژنین منتج به کاهش فشار خون و در نتیجه کاهش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی عروقی می شود. علاوه بر این، عصاره زیتون غنی از آپی ژنین می تواند اختلال عملکرد اندوتلیال را بهبود ببخشد که نشان دهنده اثر محافظتی آن بر قلب است.

– عملکرد مغز را تقویت می کند

چندین ترکیب زیست فعال طبیعی در بهبود یادگیری و حافظه نقش دارند. آزمایشات بالینی مختلف پتانسیل درمانی آپی ژنین را به عنوان یک عامل محافظت کننده عصبی نشان داده اند.

آپی ژنین به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی و همچنین توانایی آن در کاهش استرس اکسیداتیو و بهبود عملکرد شناختی، یک گزینه امیدوارکننده برای کمک به درمان و پیشگیری از اختلالات عصبی مختلف مانند بیماری آلزایمر و پارکینسون است.

– افسردگی را برطرف می کند

آپی ژنین همچنین با مهار انتخابی مونوآمین اکسیدازهای مغز (MAOs)، آنزیم هایی که انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین را تجزیه می کنند، اثرات ضد افسردگی و ضد اضطرابی مهمی را از خود نشان داده است. افزایش فعالیت MAO در مغز با چندین اختلال روانی/ عصبی مانند افسردگی و اضطراب در ارتباط است. با مهار MAOs، آپی ژنین ممکن است اثر ضد افسردگی قابل قبولی داشته باشد.

یک کارآزمایی بالینی نشان داده است که تجویز عصاره بابونه غنی از آپی ژنین برای افراد مبتلا به افسردگی و اضطراب، منتج به کاهش قابل توجهی در نمره کل مقیاس درجه بندی افسردگی همیلتون (HDRS) می شود؛ مقیاسی که شدت علائم افسردگی را در افراد مبتلا به این بیماری ارزیابی می کند.

– به خواب بهتر کمک می کند

بی خوابی یک اختلال آزاردهنده است که می تواند بر سلامت و رفاه کلی افراد تاثیر منفی بگذارد. آپی ژنین اثر آرام بخشی دارد و ممکن است زنجیره ای از فعالیت های مثبت و ترمیمی در برابر بی خوابی ایجاد کند. همچنین به نظر می رسد که این ترکیب فعالیت GABA را تقویت خواهد کرد؛ یک انتقال دهنده عصبی که دارای اثرات آرام بخشی در مغز است و ترشح ملاتونین (هورمونی که چرخه خواب و بیداری را تنظیم می کند) را افزایش می دهد.

در یک کارآزمایی بالینی که شامل افراد مسن بود، آپی ژنین با موفقیت اثرات تقویت کنندگی خواب از خود نشان داد. در واقع به دنبال تجویز عصاره بابونه غنی از آپی ژنین، کیفیت خواب شرکت کنندگان به طور قابل توجهی بهبود یافت.

از جمله دیگر فواید احتمالی آپی ژنین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– امکان افزایش سطح تستوسترون

– پیشگیری از سرطان

– افزایش ترشح انسولین و اثر ضد یابتی

– تقویت استخوان ها

منابع آپی ژنین

آپی ژنین بیشتر با بابونه مرتبط است، اما در سایر گیاهان نیز به وفور یافت می شود و فراوانی بالایی دارد. آپی ژنین در حداقل ۵۰۶ ماده غذایی وجود دارد که در این میان جعفری تازه بالاترین مقدار متوسط را به خود اختصاص می دهد.

– جعفری: این گیاه یکی از غنی ترین منابع آپی ژنین است و می تواند تا ۲۱۵ میلی گرم در هر ۱۰۰ گرم را تامین کند.

– بابونه: چای بابونه یک نوشیدنی گیاهی محبوب است که غلظت آپی ژنین آن بسته به روش دم کردن و نوع گیاه متفاوت است.

– کرفس: یکی دیگر از منابع خوب کرفس است که تا ۲۱ میلی گرم در هر ۱۰۰ گرم آپی ژنین دارد.

– پرتقال: پرتقال و آب پرتقال حاوی مقادیر کمی آپی ژنین با حدود ۲ تا ۳ میلی گرم در ۱۰۰ گرم هستند.

– پیاز: هر دو نوع پیاز قرمز و زرد منابع خوبی از آپی ژنین هستند؛ با غلظت بین ۶ تا ۳۰ میلی گرم در هر ۱۰۰ گرم.

– اسفناج: حاوی حدود ۱ تا ۲ میلی گرم آپی ژنین در هر ۱۰۰ گرم است.

– آویشن: این گیاه منبع خوبی از آپی ژنین است که تا ۱۶ میلی گرم در هر ۱۰۰ گرم را تامین می کند.

– گشنیز: برگ گشنیز حاوی حدود ۴ میلی گرم آپی ژنین در هر ۱۰۰ گرم است.

خروج از نسخه موبایل