انکا-۳ ؛ پهپاد رادارگریز ترکیه را ببینید (+فیلم و عکس)

ویژگی های رادارگریزی پهپاد انکا-۳ امکان بقای آن برای انجام ماموریت های جنگی از جمله حمله، دیدبانی، سرکوب و انهدام پدافند هوایی دشمن و جنگ الکترونیک را افزایش می دهد.

موبنا – در کمتر از ۱۲ ماه از پوشش خبری اولیه، هواگرد جنگی بدون سرنشین پنهان کار ترکیه برای نخستین بار از زمین به سمت آسمان برخاست. نخستین پرواز پهپاد ANKA-3 MIUS محصول شرکت صنایع هواپیمایی ترکیه (Turkish Aircraft Industries) که به شکل یک بال پرنده است، پیشرفتی قابل توجه برای این کشور محسوب می شود. این محصول، ترکیه را بین معدود کشورهایی قرار می دهد که پهپادی در این کلاس را به پرواز درآورده اند.

پهپاد انکا-۳ مجهز به پیشرانه توربوفن در روز ۲۸ دسامبر ۲۰۲۳ برای نخستین بار از زمین برخاست. این پرواز یک ساعت و ۱۰ دقیقه طول کشید و پهپاد تا ۸ هزار پا اوج گرفته و به سرعت ۱۵۰ گره رسید.

 

برخی از ویژگی های پهپاد انکا-۳

بنابر گزارش رسانه های ترکیه، پهپاد انکا-۳ دارای نقاط اتصال سلاح بیرونی و دو محفظه حمل سلاح درون بدنه است. محفظه های درونی حمل تسلیحات برای ویژگی های رادارگریزی این پهپاد ضروری هستند. در هر یک از محفظه های درونی امکان حمل ۶۵۰ کیلوگرم تسلیحات وجود دارد.

از جمله تسلیحاتی که در حال حاضر برای پهپاد انکا-۳ اعلام شده اند می توان به بمب های سقوط آزاد ۲۲۷ کیلوگرمی ام کی ۸۲ (همچنین می توان نمونه هدایت شونده از آن را در نظر گرفت)، بمب های کوچک قطر، و موشک SOM-J با برد حداقل ۲۷۴ کیلومتر را نام برد.

انکا-3؛ پهپاد رادارگریز ترکیه

ترکیه توسعه جت جنگنده رادارگریز خود را نیز دنبال می کند که در حال حاضر به نام جنگنده TF-X شناخته می شود. دور از انتظار نیست که این جنگنده در کنار پهپاد انکا-۳ به عنوان بخشی از یک آرایش تیمی دارای خدمه/بدون خدمه همکاری کنند.

پهپاد انکا-۳؛ پرنده ای برای ایفای نقش های مختلف

ویژگی های رادارگریزی پهپاد انکا-۳ که از نظر اندازه با یک جنگنده سبک قابل مقایسه است، امکان بقای آن برای انجام ماموریت های جنگی از جمله حمله، نظارت و شناسایی، سرکوب و انهدام پدافند هوایی دشمن و جنگ الکترونیک را افزایش می دهد.

با توسعه هرچه بیشتر این پهپاد احتمالا شاهد معرفی ویژگی های رادارگریزی بیشتری برای آن خواهیم بود. به طور خاص، نازل اگزوز فعلی که یک نمونه معمولی و گرد است، احتمالا پس از آزمایش های اولیه جای خود را به یک خروجی رادارگریزتر خواهد داد. این شرایط قبلا در پهپادهای اوخوتنیک-بی روسیه و هونگدو جی جی-۱۱ چین نیز دیده شده بود.

انکا-3؛ پهپاد رادارگریز ترکیه

در شرایطی که کشورهایی مانند چین، روسیه و ترکیه روی توسعه پهپادهای جنگی رادارگریز به شکل یک بال پرنده کار می کنند، جالب توجه است که در حال حاضر آمریکا دارای برنامه مشابهی نیست یا حداقل تاکنون چیزی فاش نشده است.

پهپاد انکا-۳ دستاوردی مهم برای ترکیه محسوب شده و می تواند یک برگ برنده بالقوه برای آینده جنگ هوایی باشد. این پهپاد همچنین می تواند نظر مشتریان خارجی که در پی یک هواگرد رزمی بدون سرنشین رادارگریز و توانمند هستند را به سوی خود جلب کند.

انکا-3؛ پهپاد رادارگریز ترکیه

انکا-3؛ پهپاد رادارگریز ترکیه

انکا-3؛ پهپاد رادارگریز ترکیه

انکا-3؛ پهپاد رادارگریز ترکیه

انکا-3؛ پهپاد رادارگریز ترکیه

منبع
مجله تصویری سلاح

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا