چند آزمایش ساده برای تشخیص هوش گربه

گربه ها نه تنها در یادگیری اطلاعات جدید عملکرد بسیار خوبی دارند، بلکه می توانند با توجه آنچه از پیش فرا گرفته اند، اطلاعات را ترکیب کنند، در صورت نیاز آنها را به خاطر بیاورند و در شرایط فعلی به کار بگیرند.

موبنا – آیا گربه ها باهوش هستند؟ در پاسخ باید گفت که گربه ها جزو باهوش ترین موجودات روی سیاره زمین هستند. اگرچه مطالعات روی هوش گربه ها در حال انجام هستند، دانشمندان بر این باورند که گربه ها در مقایسه با سگ ها و حیوانات دیگر به طور منحصر به فردی باهوش هستند.

اگر صاحب یک گربه هستند، احتمالا شواهدی از هوش گربه خود را از نزدیک شاهد بوده اید. اما گربه ها چقدر باهوش هستند؟

چند آزمایش ساده برای تشخیص هوش گربه

گربه ها چقدر باهوش هستند؟

گربه ها نه تنها در یادگیری اطلاعات جدید عملکرد بسیار خوبی دارند، بلکه می توانند با توجه آنچه از پیش فرا گرفته اند، اطلاعات را ترکیب کنند، در صورت نیاز آنها را به خاطر بیاورند و در شرایط فعلی به کار بگیرند.

اگرچه می دانیم گربه ها بسیار باهوش هستند، اما ممکن است هرگز از میزان کامل توانایی هایی شناختی آنها آگاه نشویم. این به دلیل آن است که گربه ها هنگام حضور در مطالعات غیر قابل پیش بینی بوده و به خوبی همکاری نمی کنند. با این وجود، آشکار است که گربه ها تمایل طبیعی زیادی برای یادگیری و تصمیم گیری دارند.

هوش گربه در برابر هوش انسان

اندازه مغز گربه تنها پنج سانتیمتر (دو اینچ) است، حدود ۲۸ گرم (یک اونس) وزن دارد و کمتر از یک درصد از توده بدن حیوان را اشغال می کند. این درست است که هوش در مغز جای می گیرد، اما این ساختار و چین خوردگی های سطحی مغز است که هوش را تعیین می کنند و نه اندازه واقعی آن.

مشخص شده است که چین خوردگی سطحی و ساختار مغز گربه تا ۹۰ درصد شبیه به مغز انسان است. همانند مغز انسان، هر بخش از مغز گربه تقسیم بندی شده، تخصصی شده و به دیگر قسمت های مغز حیوان متصل است. این به گربه ها توانایی تقریبا انسان مانندی برای درک، واکنش و حتی دستکاری محیط اطراف خود می دهد.

قشر مغز بخشی از مغز است که تفکر منطقی و تصمیم گیری را کنترل می کند. در مغز انسان، قشر مغز حاوی حدود ۲۱ تا ۲۶ میلیارد نورون است. قشر مغز گربه حدود ۳۰۰ میلیون نورون دارد. کارشناسان بر این باورند که هوش گربه با هوش یک کودک ۲ ساله قابل مقایسه است.

چند آزمایش ساده برای تشخیص هوش گربه

مغز یک گربه چگونه کار می کند؟

هم در گربه سانان و هم در انسان ها، قشر مغز نه تنها بر عملکردهای بالاتر مغز مانند تفکر منطقی، بلکه بر مواردی مانند حافظه کوتاه و بلند مدت و حل مساله نیز کنترل دارد. خاطرات برای ذخیره و یادآوری اطلاعات تجربیات گذشته استفاده می شود.

شواهدی وجود دارد که گربه ها می توانند اطلاعات خاطرات خود را به یاد بیاورند. آنها همچنین توانایی یادگیری از طریق مشاهده و انجام کار را دارند. از این رو، یادگیری چگونه به صدا درآوردن زنگ درب، روشن کردن چراغ و حتی باز کردن درب با تماشای همراهان انسانی خود غیر معمول نیست.

گربه ها در حافظه فضایی و رویه ای عالی بوده و به واسطه حفظ خاطرات خود برای ۱۰ سال یا بیشتر شناخته شده هستند. جالب تر این که گربه ها می توانند خاطرات فردی مکان ها یا رویدادها را با احساساتی که در آن زمان تجربه کرده اند، ارتباط دهند. آنها می توانند تجربه ترس، درد، تروما، و همچنین احساساتی مانند شادی یا رضایت را به خاطر بسپارند.

مطالعات همچنین نشان داده که گربه ها از اشیایی که به طور مستقیم برای آنها قابل مشاهده نیستند، آگاه هستند. آنها درک می کنند چیزی که دور از چشم قرار دارد، لزوما برای همیشه ناپدید نشده است. این توانایی به نام تشخیص بقای شیء شناخته می شود.

گربه ها افزون بر داشتن حافظه کوتاه و بلند مدت درجه یک، از بینایی بی عیب و نقصی برخوردار هستند. به عنوان نمونه، گربه شما هنگام بستن چمدان برای سفر ممکن است نگاه خوبی به شما نداشته باشد. او می بیند که شما چه کار می کنید و آخرین باری که چمدان خود را بسته اید به خاطر می آورد. گربه به یاد می آورد که برای مدتی طولانی غیبت داشته اید و او اصلا از این مساله راضی نیست.

نشانه های هوش در گربه ها

گربه ها می توانند نام خود را یاد گرفته و به آن واکنش نشان دهند.

گربه ها می توانند تفاوت بین صدای آشنا و صدای غریبه را تشخیص دهند.

گربه ها زمانی که چیزی را می خواهند، به واقع پایدار هستند و اگر به خواسته خود نرسند، به احتمال زیاد کینه به دل می گیرند.

گربه ها می توانند نشانه های عاطفی صاحب خود مانند ترس، خشم، شادی و غم را دریافت و تشخیص دهند. آنها واکنش های احساسی شما را مشاهده می کنند تا ارزیابی کنند چگونه باید به یک شی یا وضعیت ناآشنا واکنش نشان دهند. آنها حتی می توانند به نشانه های فیزیکی مانند اشاره کردن پاسخ داده و این مهارت ها اغلب با افزایش سن بهبود می یابند.

گربه ها به اندازه کافی باهوش هستند که بتوانند تصمیم گیری کنند و به راحتی تحت تاثیر پاداش های اجتماعی، مانند آنچه در سگ ها و حیوانات دیگر می بینیم، قرار نمی گیرند.

گربه ها دارای یک ساعت درونی طبیعی هستند که به آنها می گوید چه زمانی شکار کرده و چه زمانی استراحت کنند. اما آنها به اندازه کافی باهوش هستند تا رفتارهای طبیعی خود را مطابق با روال روزانه ما تنظیم کنند. این به عنوان یادگیری انجمنی شناخته می شود.

چند آزمایش ساده برای تشخیص هوش گربه

کدام نژاد گربه باهوش ترین است؟

آیا برخی از نژادهای گربه باهوش تر از بقیه هستند؟ بسیاری از مردم بر این باورند که نژادهای بنگال، سیامی و حبشی باهوش ترین گربه ها هستند. اما در حقیقت، آنها از نژادهای بسیار اجتماعی هستند که هنگام بازی و تعامل با انسان ها در خوشحال ترین حالت ممکن خود قرار می گیرند.

در شرایطی که این رفتار می تواند درک هوش بالاتر را به ارمغان بیاورد، بیشتر کارشناسان بر این باورند که هوش حل مساله واقعی بیشتر با خود هر گربه مرتبط است تا بر نژاد.

گربه شما چقدر باهوش است؟

برای آزمایش هوش گربه خود می توانید یک آزمایش سریع در خانه انجام دهید. تنها چیزی که نیاز دارید یک اتاق آرام، یک جعبه مقوایی و اسباب بازی مورد علاقه گربه است.

برای انجام آزمایش، به گربه خود اجازه دهید که ببیند اسباب بازی را در اختیار دارید. سپس، اسباب بازی را پشت جعبه قرار دهید. آیا گربه شما به سادگی می پذیرد که اسباب بازی ناپدید شده است یا به دنبال آن پشت جعبه را جستجو می کند؟

اگر گربه به دنبال اسباب بازی می گردد، این درک قوی از بقای اشیا را نشان می دهد. انسان ها به طور معمول این مفهوم را حدود یک تا دو سالگی درک می کنند.

همچنین، چند پرسش وجود دارند که می توانید از خود بپرسید تا به شما در تعیین میزان باهوشی گربه تان کمک کند.

آیا گربه شما درب را خراش می دهد و تقاضا می کند بیرون برود، حتی اگر تا پیش از این هرگز از آن درب بیرون نرفته است؟ این می تواند نشان دهد که گربه با مشاهده ورود و خروج شما هدف درب را فرا گرفته است.

آیا گربه شما از میو میو کردن و دیگر رفتارها جلب کننده توجه استفاده می کند تا شما را وادار کند در زمان خاصی به وی غذا بدهید؟ این نشان می دهد که گربه شما مفاهیم زمان و علت و معلول را درک می کند.

آیا گربه شما می داند چگونه درب کابینتی که غذا یا تشویقی های وی را نگهداری می کنید، باز کند؟ این نشان دهنده مهارت حل مساله است.

منبع: عصرایران

دکمه بازگشت به بالا