کورنت ؛ سلاح روسی که همه از آن وحشت دارند! (+فیلم و عکس)

سر جنگی هیت پشت سر هم موشک ضد تانک کورنت نیز بسیار ترسناک است. با قطر ۱۵۲ میلیمتر، این یکی از بزرگترین و قدرتمندترین موشک های هدایت شونده ضد تانک محسوب می شود.

موبنا – کورنت (Kornet) یک سلاح هدایت شونده ضد تانک روسی است. در جهان غرب این سلاح به نام ای تی-۱۴ (AT-14) یا اسپریگان (Spriggan) شناخته می شود. کورنت توسط دفتر طراحی تجهیزات کی بی پی (KBP Instrument Design Bureau) توسعه یافته است. این موشک ضد تانک به دلیل برد بسیار زیاد خود مشهور است.

 

 

به عنوان نمونه، موشک ضد تانک اف جی ام-۱۴۸ جاولین برد موثر ۲.۵ کیلومتری دارد، در شرایطی که کورنت-ئی اصلی بیشینه برد ۵.۵ کیلومتری را ارائه می کند. اما به رغم برد طولانی تر، کورنت روسی از نظر هدایت به اندازه جاولین آمریکایی پیشرفته نبود.

برای پیشی گرفتن از سامانه های رقیب، دفتر طراحی تجهیزات کی بی پی سامانه کورنت را ارتقا داد. نسخه بهبود یافته کورنت-ئی ام دارای بیشینه برد تقریبا دو برابر بیشتر از نسل قبلی خود است.

سر جنگی هیت پشت سر هم موشک ضد تانک کورنت نیز بسیار ترسناک است. با قطر ۱۵۲ میلیمتر، این یکی از بزرگترین و قدرتمندترین موشک های هدایت شونده ضد تانک محسوب می شود. این ویژگی به منظور شکست دادن زره واکنشی انفجاری در تانک های مدرن غربی مانند لئوپارد ۲ و ام۱ای۱ آبرامز مد نظر قرار گرفته است.

آشنایی با موشک هدایت شونده ضد تانک ۹کی۱۳۳ کورنت

موشک هدایت شونده ضد تانک کورنت

موشک ضد تانک ۹کی۱۳۳ کورنت برای نخستین بار در سال ۱۹۹۴ از خط تولید خارج شد. این سلاح به عنوان جایگزینی برای سلاح ۹کی۱۱۳ کونکورس (در جهان غرب به نام ای تی-۵ یا اسپندرل شناخته می شود) در نظر گرفته شده بود.

کورنت در سال ۱۹۹۸ خدمت خود در ارتش روسیه را آغاز کرد. عملکرد خوب این سلاح موجب شده تا کشورهایی که حتی به طور سنتی مشتری جنگ افزارهای روسی نبوده اند، از به خدمت گرفتن موشک ضد تانک کورنت استقبال کنند.

موشک هدایت شونده ضد تانک کورنت

به عنوان یک موشک هدایت شونده ضد تانک برای نیروهای زمینی، کورنت توسط یک تیم دو نفره مدیریت می شود. اما با توجه به شرایط امکان استفاده از آن توسط یک نفر نیز وجود دارد. تیم دو نفره برای حمل لوله پرتاب مسلح به یک موشک توسط یک نفر و حمل سامانه کنترل آتش و دوربین دید در روز و شب روی سه پایه قابل تنظیم توسط نفر دیگر استفاده می شود.

لوله پرتاب بالاتر از سامانه کنترل آتش قرار می گیرد، از این رو خدمه سلاح می توانند در حالت خمیده یا درازکش پشت پوشش از آن استفاده کنند.

سابقه استفاده از موشک ضد تانک کورنت

موشک هدایت شونده ضد تانک کورنت

نخستین مورد گزارش شده از درگیری موشک کورنت با نیروهای دشمن در عراق و طی تهاجم به رهبری آمریکا در سال ۲۰۰۳ باز می گردد. اگرچه شواهد تصویری از این درگیری وجود ندارند، اما کورنت های عراقی در زمینگیر کردن دو تانک ام۱ای۱ آبرامز و یک زره پوش ام۲ بردلی موفق بودند.

موشک ضد تانک کورنت در سال ۲۰۰۶ و طی درگیری بین رژیم صهیونیستی و نیروهای حزب الله لبنان بار دیگر در کانون توجه قرار گرفت. نیروهای حزب الله از این سلاح برای زمینگیر کردن تانک های مرکاوا رژیم صهیونیستی استفاده کردند.

طی درگیری جاری بین روسیه با اوکراین و همچنین رژیم صهیونیستی با حماس، بار دیگر استفاده از موشک های کورنت علیه وسایل نقلیه زرهی مورد توجه قرار گرفته است.

ویژگی های موشک هدایت شونده ضد تانک کورنت

موشک هدایت شونده ضد تانک کورنت

کورنت برای درگیری با انواع مختلف اهداف شامل خودروهای زرهی پیاده نظام، تانک ها، استحکامات، و هواگردهایی که در ارتفاع پایین پرواز می کنند، طراحی شده است. از این سامانه می توان در محیط های الکترونیکی و جمینگ، هر ساعت از شبانه روز و شرایط مختلف آب و هوایی استفاده کرد.

سامانه کورنت در چندین نوع موجود است. نوع کورنت/کورنت-ئی به سر جنگی هیت پشت سر هم با توانایی نفوذ در زره با ضخامت ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیمتر مجهز شده است. کورنت-ام/کورنت-ئی ام یک نسخه دوربرد با سر جنگی هیت پشت سر هم بهبود یافته با بیشینه برد ۸ کیلومتر است.

موشک هدایت شونده ضد تانک کورنت

افزون بر سر جنگی پشت سر هم، کورنت را می توان با سر جنگی ترموباریک (انواع ۹ام۱۳۳اف-۱ و ۹ام۱۳۳-اف ام۲) پیکربندی کرد. نوع دیگر شامل سر جنگی سبک تر اچ ئی-فرگ با بیشینه برد ۱۰ کیلومتر است.

جدا از سه پایه، سامانه موشکی کورنت امکان نصب روی انواع مختلف خودروها با استفاده از پرتابگر ۹پی۱۶۳-۲ را دارد. این پرتابگر شامل چهار موشک هدایت شونده، یک ردیاب ۱پی۴۵-۱، یک دوربین حرارتی ۱پی ان۷۹-۱، یک ماژول الکترونیکی و یک ایستگاه اپراتور با فضای ذخیره سازی برای پنج موشک می شود.

موشک هدایت شونده ضد تانک کورنت به دلیل ایمنی بالا در برابر جمینگ مشهور است و برد بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰۰ متر با توانایی نفوذ در زره با ضخامت بین ۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰ میلیمتر با توجه به نوع سلاح را ارائه می کند.

موشک هدایت شونده ضد تانک کورنت

موشک هدایت شونده ضد تانک کورنت

موشک هدایت شونده ضد تانک کورنت

 

 منبع: مجله تصویری سلاح

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا