الطارق-ال آر ؛ مهمات هدایت شونده دقیق ساخت امارات (+فیلم و عکس)

مهمات هدایت شونده دقیق الطارق-ال آر می تواند فاصله ایمن بیش از ۱۲۰ کیلومتری را ایجاد کند و بر همین اساس، ایمنی خلبان را افزایش دهد.

موبنا –  الطارق-ال آر (Al Tariq-LR) یک مهمات هدایت شونده دقیق دوربرد محصول الطارق است. الطارق بخشی از کسب و کار تسلیحات و موشک گروه اج (EDGE Group)، یک شرکت دفاعی دولتی در کشور امارات محسوب می شود.

 

 

الطارق-ال آر بخشی از خانواده کیت های مهمات دقیق الطارق است که برای تبدیل مهمات هوایی غیر هدایت شونده به مهمات با دقت بالا، هوشمند، دوربرد و متمرکز با استفاده از فناوری های هدایت و نیروی محرکه طراحی شده است. خانواده کیت های مهمات دقیق الطارق همچنین شامل مهمات هدایت شونده دقیق با برد استاندارد می شود.

سامانه تسلیحاتی ال آر قابلیت های حفظ فاصله ایمن از دشمن را برای نیروهای مسلح ارائه کرده، در شرایطی که امکان حملات دقیق علیه اهداف ارزشمند و اولویت بالا را نیز فراهم می کند.

جزئیات توسعه

الطارق-ال آر؛ مهمات هدایت شونده دقیق ساخت امارات
مجموعه سامانه های هدایت الطارق در ابتدا توسط شرکت توازن داینامیکس (Tawazun Dynamics)، یک سرمایه گذاری مشترک بین توازن، شرکتی مستقر در امارات، و دنل داینامیکس (Denel Dynamics)، یک شرکت توسعه و تولید تسلیحات مستقر در آفریقای جنوبی، تولید می شد.

شرکت توازن داینامیکس در شرکت صنایع دفاعی امارات (ئی دی آی سی) ادغام شد و یک بستر یکپارچه تولید و خدمات دفاعی ملی در سال ۲۰۱۴ شکل گرفت. شرکت های تابعه شرکت صنایع دفاعی امارات در سال ۲۰۱۹ در گروه اج ادغام شدند.

الطارق-ال آر؛ مهمات هدایت شونده دقیق ساخت امارات

سامانه های تسلیحاتی الطارق بر پایه کیت بمب هدایت شونده دقیق اومبانی (Umbani) شرکت دنل داینامیکس شکل گرفته است.

ادغام کیت الطارق در یک بمب ۴۵۴ کیلوگرمی اچ اس ال دی ۴۵۰/ام کی ۸۳ (HSLD 450/Mk 83) در نوامبر ۲۰۲۱ با موفقیت انجام شد.

طراحی و ویژگی ها

الطارق-ال آر؛ مهمات هدایت شونده دقیق ساخت امارات

مهمات هدایت شونده دقیق الطارق-ال آر که وزنی بین ۳۱۰ تا ۳۶۶ کیلوگرم دارد، یک سامانه مهمات پیشرفته با قابلیت عملیاتی در شرایط آب و هوایی مختلف، و هر ساعت از شبانه روز است. این سلاح قابلیت فاصله ایمن با برد بیش از ۱۲۰ کیلومتر را ارائه می کند. این سامانه تسلیحاتی دارای یک کیت بال است که به لطف افزایش برد، ایمنی بیشتری را برای خلبان فراهم می کند.

مهمات هدایت شونده دقیق الطارق-ال آر می تواند در هواپیماهای جنگنده مختلف به کار گرفته شود. طراحی ماژولار و انعطاف پذیری برنامه ریزی فیوز کابین خلبان، سطوح بالایی از انعطاف پذیری عملیاتی را فراهم می کند.

این سلاح را می توان به صورت بی سیم از کابین هواپیما برنامه ریزی کرد. همچنین، می توان آن را با استفاده از اتصالات دیتاباس استاندارد نظامی (میل-اس تی دی-۱۷۶۰) یکپارچه کرد.

الطارق-ال آر؛ مهمات هدایت شونده دقیق ساخت امارات

الطارق قابلیت پرتاب برون محور ۱۸۰ درجه را برای حمله به اهداف ارائه می کند. سرعت و زاویه برخورد می تواند با توجه به نیازهای ماموریت متفاوت باشد. این سلاح می تواند از ارتفاع ۴۰ هزار پایی پرتاب شده و با بیشینه سرعت ۰.۹ ماخ حرکت کند.

این سامانه با استفاده از فناوری GNSS/INS، GNSS/INS/Imaging Infrared با قابلیت تشخیص خودکار هدف، یا یک جستجوگر لیزری نیمه فعال GNSS/INS، دقت هدف گیری را افزایش می دهد. الطارق-ال آر از فناوری ضد جمینگ جی ان اس اس نیز برخوردار است.

سر جنگی

الطارق-ال آر؛ مهمات هدایت شونده دقیق ساخت امارات

کیت های هدایت برای ادغام با بمب های هوایی ام کی ۸۱ (۱۱۳ کیلوگرم)، ام کی ۸۲ (۲۲۷ کیلوگرم)، و ام کی ۸۳ (۴۵۴ کیلوگرم) طراحی شده اند.

یک سر جنگی ۲۲۷ کیلوگرمی عملکرد بالا با قدرت نفوذ نیز در این مهمات هدایت شونده دور برد ادغام شده است. این سر جنگی به سامانه تسلیحاتی امکان درگیری با اهداف مستحکم مانند پناهگاه های زیر زمینی، پل ها، مراکز کنترل و تاسیسات تقویت شده را می دهد.

الطارق-ال آر؛ مهمات هدایت شونده دقیق ساخت امارات

حسگر مجاورت

مهمات هدایت شونده دقیق الطارق-ال آر به حسگری مجهز است که عملکرد انفجاری در ارتفاع را برای ارائه اثر انفجار هوایی ممکن می کند. امکان تنظیم ارتفاعی که مهمات می تواند در آن منفجر شود، قابلیت های حمله دقیق به زیرساخت های راهبردی مانند تاسیسات راداری و کاروان ها را فراهم می کند.

الطارق-ال آر؛ مهمات هدایت شونده دقیق ساخت امارات

الطارق-ال آر؛ مهمات هدایت شونده دقیق ساخت امارات

الطارق-ال آر؛ مهمات هدایت شونده دقیق ساخت امارات

 منبع: مجله تصویری سلاح

دکمه بازگشت به بالا