عسل مانوکا ؛ درمانگر شیرین!

عسل مانوکا با فواید ضد باکتریایی قوی خود فوایدی مانند بهبود زخم، تسکین سرفه، محافظت در برابر زخم های معده، بهبود گوارش و حتی سلامت دهان و دندان را ارائه می کند.

موبنا –  عسل مانوکا، عسل بومی کشور نیوزلند است. این عسل توسط زنبورهایی تولید می شود که گل های لپتوسپرموم اسکوپاریوم (Leptospermum Scoparium) که به نام بوته مانوکا شناخته می شود را گرده افشانی می کنند.

خواص ضد باکتریایی عسل مانوکا چیزی است که آن را از عسل سنتی متمایز می کند. مانوکا حاوی متیل گلیوکسال (Methylglyoxal) به عنوان یک ماده فعال است که احتمالا مسئول این آثار ضد باکتریایی است. افزون بر این، عسل مانوکا دارای خواص ضد ویروسی، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است.

از عسل مانوکا به طور سنتی برای بهبود زخم، تسکین گلو درد، جلوگیری از پوسیدگی دندان و بهبود مشکلات گوارشی استفاده می شده است.

در ادامه این مطلب هفت فایده سلامت عسل مانوکا که از پشتوانه علمی برخوردار هستند، ارائه شده است.

عسل مانوکا

به بهبود زخم کمک می کند

از زمان های باستان، عسل برای درمان زخم ها، سوختگی ها، جراحات و جوش ها استفاده می شده است.

عسل دارای خواص ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی است و به حفظ محیطی مرطوب و ایجاد مانع محافظ برای زخم کمک می کند. این شرایط از عفونت میکروبی زخم جلوگیری می کند.

مطالعات نشان داده اند که عسل مانوکا می تواند به روند بهبود زخم کمک کرده، بازسازی بافت را تقویت کرده، و حتی درد در افراد دچار سوختگی را کاهش دهد. افزون بر این، عسل مانوکا ممکن است به بهبود زخم های دیابتی کمک کند.

عسل مانوکا ممکن است به طور موثر عفونت های زخم ناشی از سویه های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک، مانند استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین را بهبود ببخشد.

ممکن است سلامت دهان را ارتقا دهد

مطالعات نشان داده اند که عسل مانوکا به باکتری های مضر دهان مرتبط با تشکیل پلاک، التهاب لثه و پوسیدگی دندان حمله می کند.

به طور خاص، مطالعه ای نشان داد که عسل مانوکا با فعالیت ضد باکتریایی بالایی که دارد در مهار رشد باکتری های مضر دهان مانند پورفیروموناس ژنژیوالیس (Porphyromonas Gingivalis) و اگریگیتی باکتر آکتینومایستم کومیتانس (Aggregatibacter actinomycetemcomitans) موثر است.

ممکن است به تسکین سرفه کمک کند

عسل مانوکا ممکن است سرفه های ناشی از عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی را تسکین دهد. اینها عفونت های شایعی هستند که توسط باکتری ها یا ویروس ها ایجاد می شوند. از آن جمله می توان به سرماخوردگی، برونشیت حاد، آنفلوآنزا، و سندرم های دیسترس تنفسی می شوند.

از علائم عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی می توان به سرفه، گلو درد، آبریزش بینی، و گرفتگی بینی اشاره کرد. از آنجایی که ویروس ها عامل بیشتر این عفونت ها هستند، آنتی بیوتیک ها به عنوان درمان بی اثر بوده و می توانند عوارض جانبی مضری نیز داشته باشند.

تعدادی از مطالعات نشان داده اند که عسل مانوکا ممکن است یک درمان بی خطر و موثر برای سرفه های ناشی از عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی باشد. مطالعات نشان می دهند که این عسل ممکن است برای تسکین علائم این عفونت ها، به ویژه تکرر و شدت سرفه، می تواند از داروهای معمول موثرتر باشد.

عسل مانوکا

ممکن است به پیشگیری از زخم های معده کمک کند

زخم های معده یکی از شایع ترین بیماری هایی است که انسان را درگیر می کند. این زخم ها روی پوشش داخلی معده ایجاد شده و موجب درد، حالت تهوع و نفخ می شوند.

هلیکوباکتری پیلوری (Helicobacter pylori) یک نوع رایج باکتری مسئول بیشتر زخم های معده است. پژوهش ها نشان می دهند که عسل مانوکا ممکن است به درمان زخم های معده ناشی از این باکتری کمک کند.

یک مطالعه با حضور ۲۹۴ نفر در بازه سنی ۱۸ تا ۶۹ سال این که فاکتورهای غذایی بر وجود و انتشار هلیکوباکتر پیلوری تاثیر می گذارند یا خیر را بررسی کرد. مشخص شد خطر ابتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری در افرادی که بیش از پنج روز در هفته عسل مصرف می کردند، بسیار کمتر از آنهایی بود که به طور منظم عسل مصرف نمی کردند.

افزون بر این، افرادی که به طور منظم عسل مصرف می کردند، به میزان قابل توجهی کمتر به عفونت های مرتبط با سویه های خاص هلیکوباکتر پیلوری مبتلا می شدند که بروز بیماری هایی مانند زخم معده و سرطان معده را افزایش می دهد.

ممکن است به بهبود علائم گوارشی کمک کند

بیماری التهابی روده یک بیماری التهابی دستگاه گوارش است. این بیماری مانند کولیت اولسراتیو و بیماری کرون می تواند به علائمی مانند اسهال، شکم درد، حالت تهوع، و استفراغ منجر شود.

مطالعات با حضور سوژه های حیوانی نشان داده اند که مصرف منظم عسل مانوکا ممکن است به کنترل سویه های کلوستریدئودیز دیفیسیل (Clostridioides Difficile)، نوعی باکتری که موجب اسهال شدید و التهاب روده می شود، کمک کند.

ممکن است به درمان علائم فیبروز کیستیک کمک کند

فیبروز کیستیک یک اختلال ارثی است که به ریه ها آسیب می رساند و همچنین می تواند دستگاه گوارش و اندام های دیگر را تحت تاثیر قرار دهد. این بیماری بر سلول های تولیدکننده مخاط تاثیر می گذارد و موجب غلظت و چسبندگی غیر طبیعی مخاط می شود. این مخاط غلیظ مسیرها و مجاری هوایی را مسدود کرده و تنفس را دشوار می کند.

سودوموناس آئروژینوزا (Pseudomonas Aeruginosa) و بورخولدریا سپاسیا کمپلکس (Burkholderia Cepacia Complex) دو باکتری شایع هستند که می توانند موجب عفونت های جدی دستگاه تنفسی فوقانی، به ویژه در افراد آسیب پذیر شوند.

یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که عسل مانوکا زمانی که با آنتی بیوتیک ها ترکیب شود، رشد این باکتری ها را مهار می کند.

پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که استفاده از عسل مانوکا ممکن است در درمان عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی، به ویژه در بیماران مبتلا به فیبروز کیستیک مهم باشد.

عسل مانوکا

ممکن است به درمان آکنه کمک کند

عوامل بسیاری از جمله تغییرات هورمونی، رژیم غذایی نامناسب، استرس و باکتری ها موجب آکنه می شوند.

فعالیت ضد میکروبی عسل مانوکا زمانی که در ترکیب با محصولی با پی‌اچ پایین استفاده شود، اغلب به عنوان روشی برای مقابله با آکنه معرفی می شود.

پژوهش های بسیار محدودی در مورد توانایی عسل مانوکا در درمان آکنه انجام شده اند.

با این وجود، یک مطالعه آثار عسل کانوکا را بررسی کرد که دارای خواص ضد باکتریایی مشابه با عسل مانوکا است. مشخص شد که عسل کانوکا به اندازه صابون ضد باکتری در بهبود آکنه موثر بوده است.

پژوهش های بیشتری باید انجام شوند تا عسل مانوکا به عنوان یک درمان خانگی مفید برای آکنه معرفی شود.

آیا عسل مانوکا بی خطر است؟

برای بیشتر افراد، مصرف عسل مانوکا بی خطر است.

با این وجود، برخی افراد باید پیش از استفاده از این عسل با پزشک مشورت کنند، از جمله:

افراد مبتلا به دیابت: همه انواع عسل سرشار از قند هستند. از این رو، مصرف عسل مانوکا ممکن است بر سطح قند خون تاثیر بگذارد.

افراد مبتلا به حساسیت به عسل یا زنبورها: افرادی که به انواع دیگر عسل یا زنبورها حساسیت دارند، ممکن است پس از خوردن یا اعمال عسل مانوکا واکنش آلرژیک داشته باشند.

نوزادان: مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا دادن عسل به کودکان کمتر از ۱۲ ماه را به دلیل خطر بوتولیسم، نوعی بیماری ناشی از غذا، توصیه نمی کند.

 منبع: عصرایران
دکمه بازگشت به بالا