اسلحه هوشمند به سر شلیک نمی کند

یک شرکت تسلیحاتی اسلحه ای هوشمند ساخته که اجازه شلیک گلوله الاستومری به سر را نمی دهد.

موبنا – به گزارش نیواطلس، شرکت اسلحه سازی FN Herstal برای کاهش مرگ و میر تصادفی یک اسلحه ابداع کرده که نه تنها گلوله های الاستومری غیرمرگبار شلیک می کند، بلکه حتی یک هدف‌یاب هوشمند و دیجیتال با قابلیت شناسایی سر انسان دارد و از شلیک کردن به آن خودداری می کند.

احتمالا کنترل اسلحه ای که برای کنترل ناآرامی های شهری به کار می رود از انواع دیگر این ابزار مشکل تر است. چنین تسلیحاتی برخلاف سلاح های جنگی فقط برای آرام کردن شورش ها و دیگر ناآرامی ها، بازگرداندن کنترل و آرام کردن اوضاع استفاده می‌شوند.

مشکل موجود نیز یک نکته بسیار حساس است. اسلحه هایی که برای این منظور به کار می روند، باید بتوانند نیروی کافی جهت رفع خشونت را فراهم کنند اما این نیرو نباید به اندازه ای باشد که جراحت های جدی به وجود بیاورد. این امر به خصوص درباره اسلحه هایی که گلوله های لاستیکی شلیک می کنند، اهمیت دارد. اگر گلوله به سینه برخورد کند، باید به اندازه ای قدرتمند باشد که به طور موقت فرد را ناتوان و یا وادار به عقب نشینی کند اما شلیک گلوله به سر ممکن است مرگبار باشد.

در همین راستا این شرکت اسلحه Smart ProtectoR-303T را ابداع کرده که به طور رسمی در نمایشگاه تجاری MILIPOL Paris 2023 رونمایی شده است. اسلحه مذکور کارتریج های کالیبر ۱۲.۵۵ میلی متری FN SP را با گلوله های الاستومری تا برد ۵تا ۲۵ متر با استفاده از هوای فشرده شلیک می کند.

به گفته این شرکت، اسلحه مذکور برای استفاده توسط مجریان قانون جهت مقابله با کنترل جمعیت، اغتشاشات اجتماعی، شورش، گشت روزانه و حفظ امنیت عمومی در رویدادهای بزرگ طراحی شده است. گلوله های آن به گونه ای طراحی شده اند که در هنگام تماس برای جلوگیری از نفوذ به بدن فرد می شکنند.

با این وجود قسمت هوشمندانه این ابزار هدف یاب الکترو بصری آن است که یک دوربین همراه و نرم افزار تصویربرداری دارد که اگر اسلحه ای به سمت سر انسان نشانه رود، می تواند آن را ردیابی کند. در این وضعیت هشدارهای صوتی و تصویری منتشر و مکانیسم ماشه اسلحه قفل می‌شود.

علاوه بر آن دوربین اسلحه هنگام شلیک تصاویری ثبت می کند که بعدا برای بررسی های بیشتر یا در پرونده های دادگاهی به کار می رود.

 منبع: مهر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا