مارمولکی که خلق و خوی سگ را دارد! (+فیلم و عکس)

تگوهای قرمز خزندگانی فعال در طول روز هستند. آنها توانایی دویدن روی پاهای عقب خود را دارند و عاشق شنا هستند. به واسطه هوش بالا، آموزش پذیری و ارتباط قوی با صاحب خود، از تگوهای قرمز به عنوان سگ های دنیای خزندگان نیز نام برده می شود.

موبنا مارمولک تگو قرمز که به نام های تگو قرمز آرژانتینی یا تگو آرژانتینی نیز شناخته می شود، گونه ای از مارمولک های بزرگ است که در بخش هایی از آمریکایی جنوبی یافت می شود. این بزرگترین عضو از جنس مارمولک توپینامبیس (Tupinambis) است که شامل شش گونه تگو دیگر نیز است. تگو قرمز به خاطر خلق و خوی مطیع خود معروف شده و از این رو، رام کردن آنها برای انسان آسان است.

 

 

توصیف فیزیکی

اندازه: مارمولک های ماده بالغ تا ۹۱ سانتیمتر (سر تا دم) رشد می کنند، در شرایطی که طول مارمولک های نر می توانند تا ۱۴۰ سانتیمتر برسد.

وزن: یک مارمولک تگو قرمز بالغ سالم می تواند حدود ۲۳ کیلوگرم وزن داشته باشد.

رنگ: این مارمولک ها پس از بلوغ رنگ قرمز خاص خود را کسب می کنند. تا پیش از آن، رنگ آنها سبز مایل به قهوه ای با نوارهای سیاه و سفید است.

بدن: تگو قرمز دارای بدنی عضلانی، جمجمه ای پهن، گردنی کوتاه و زبانی دو شاخه است. مارمولک های نر اندازه بزرگتری نسبت به ماده ها دارند. همچنین، آنها دارای گونه هایی برجسته هستند که در امتداد خط پایه فک پایین آنها شکل می گیرد.

مارمولک تگو قرمز

طول عمر

میانگین طول عمر مارمولک تگو قرمز بین ۱۵ تا ۲۰ سال است.

پراکندگی

مارمولک های تگو قرمز در کشورهای آرژانتین، بولیوی و پاراگوئه ساکن هستند.

زیستگاه

این مارمولک ها در زیستگاه های مختلف مانند ساواناها، مرداب ها، علفزارها، جنگل های بارانی و دشت های باز یافت می شوند.

مارمولک تگو قرمز

ویژگی های رفتاری

تگوهای قرمز خزندگانی فعال در طول روز هستند. آنها توانایی دویدن روی پاهای عقب خود را دارند و عاشق شنا هستند. این مارمولک ها بسیار باهوش بوده و برخلاف بسیاری از گونه های مارمولک دیگر نه خطرناک و نه سمی هستند. در حقیقت، آنها شخصیتی مطیع دارند که اغلب در تعامل با انسان ها دیده می شود. به واسطه هوش بالا، آموزش پذیری و ارتباط قوی با صاحب خود، از تگوهای قرمز به عنوان سگ های دنیای خزندگان نیز نام برده می شود.

برخلاف مارمولک هایی که در اسارت نگه داشته می شوند، آنهایی که در حیات وحش زندگی می کنند اغلب رفتاری پرخاشگرانه نسبت به یکدیگر نشان می دهند و همچنین مبارزه آنها با شکارچیانی احتمالی دیده شده است. هنگامی که در آب حضور دارند، تگوهای قرمز اغلب به اعماق متوسط شیرجه می زنند و می توانند حدود ۲۲ دقیقه را زیر آب سپری کنند. پس از آن، برای تنفس باید به سطح آب بیایند.

مارمولک های تگو قرمز طی فصل زمستان، بین ماه های سپتامبر و مارس، به خواب زمستانی می روند. این یک عادت طبیعی در حیات وحش است که برای بقا در فصل سرد سال انجام می شود، به ویژه زمانی که غذا کمیاب است.

رژیم غذایی

تگوهای قرمز همه چیز خوار هستند و اغلب رژیم غذایی متنوعی شامل میوه ها، دانه های خوراکی، مهره داران کوچک، پرندگان، بندپایان، تخم ها و مردار دارند.

مارمولک تگو قرمز

تولید مثل و چرخه زندگی

پیش از رفتن به خواب زمستانی، مارمولک های تگو قرمز جفت گیری می کنند و پس از آن ماده تخم می گذارد. دو هفته پس از بیدار شدن از خواب زمستانی، جفت گیری دوباره آغاز می شود و این روند ادامه می یابد.

تگو قرمز ماده بین ۱۲ تا ۳۰ تخم با پوسته چرمی در لانه خود می گذارد. همچنین، مشاهده شده است که آنها تخم های خود را درون تپه های موریانه پنهان می کنند. این به تخم ها کمک می کند تا در دمای مطلوب باقی مانده و رطوبت کافی برای رشد و نمو را داشته باشند.

تخم ها پس از ۴۵ تا ۶۰ روز شکسته می شوند و بچه مارمولک ها تا زمانی که به اندازه کافی بالغ شوند تا به تنهایی زندگی کنند زیر نظارت و مراقبت مارمولک مادر باقی می مانند.

مارمولک های تگو قرمز نوجوان به سرعت رشد می کنند و به طور معمول طی دو تا سه سال به سن بلوغ جنسی می رسند.

مارمولک تگو قرمز

سازگاری ها

پنجه های قوی به مارمولک های تگو قرمز در حفر لانه و همچنین یافتن غذا کمک می کنند. دندان های تیز و فک قدرتمند این حیوان گاز زدن و جویدن سخت ترین گوشت ها را برای آن آسان می کند.

تگو قرمز هنگامی که در معرض خطر قرار می گیرد از دم قدرتمند خود برای حملات شلاقی استفاده می کند.

شکارچیان

دشمنان اصلی تگوهای قرمز شامل مارها، شیرهای کوهی و پرندگان شکارچی هستند.

 

مارمولک تگو قرمز

مارمولک تگو قرمز

مارمولک تگو قرمز

مارمولک تگو قرمز

 منبع: عصرایران

دکمه بازگشت به بالا