تصویر متفاوت از سلول های سرطان سینه!

این تصویر در یکی از مراکز پزشکی زنان در استان ماسوویان(لهستان) ثبت شده و رتبه سوم عکس برگزیده در چهل و نهمین دوره مسابقه بین المللی فوتومیکروگرافی نیکون را به خود اختصاص داده است. در این مسابقه ۱۹۰۰ اثر از ۷۲ کشور مختلف جهان شرکت داشته اند که ۸۳ اثر وارد مرحله نهایی رقابت ها شدند.

موبنا ریزنگاری یا میکروگرافی روشی است در عکاسی برای تهیه نگاره توسط میکروسکوپ. این روش در علوم مختلف به خصوص در پزشکی و متالورژی و فناوری اطلاعات (IT) و امروزه در عکاسی هنری کاربرد دارد.

توصیه های مهم درباره سرطان سینه

با خودآزمایی مرتب و ماهیانه پستان می‌توان در صورت مشاهده هرگونه تغییر در شکل ظاهری آنها فوراً به پزشک مراجعه کرد. اما باید توجه داشت که خود آزمایی به تنهایی کافی نیست. توصیه می‌شود خانم‌ها بعد از ۴۰ سالگی سالانه برای انجام معاینه پستان به پزشک مراجعه کرده و بر اساس نظر پزشک هر یک سال یا هر دو سال یکبار ماموگرافی انجام دهند.

خانم‌های بین ۲۰ تا ۴۰ سال نیز باید هر سال به جراح عمومی یا متخصص زنان مراجعه کنند و در صورت دسترسی نداشتن به پزشک متخصص به پزشک عمومی یا مامای آموزش دیده یا نزدیک‌ترین مرکز بهداشت مراجعه نمایند.

نشانه‌های خطرناکی که باید همواره به آنها توجه کرد شامل تورم یک طرف بازو، تورم بخشی از پستان، فرورفتگی پوست یا نوک پستان، غیرقرینگی جدید در پستان، بزرگی غده‌های لنفاوی زیر بغل، تغییر رنگ پوست و نوک پستان، پوسته پوسته شدن نوک پستان، وجود و لمس توده در پستان و زیر بغل، ترشحات خونی و یا آبکی بی رنگ از نوک پستان است.

نوشته های مشابه
 منبع: عصرایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا