نشانه های هپاتیت C در پوست

هپاتیت C بیشتر بر کبد شما تأثیر می‌گذارد، اما می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در سایر اعضای بدن از جمله پوست شما نیز شود.

موبناهپاتیت C بیشتر بر کبد شما تأثیر می‌گذارد، اما می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در سایر اعضای بدن از جمله پوست شما نیز بشود. برجستگی، بثورات و نقاط خارش دار ممکن است اولین علائمی باشد که متوجه وجود این عفونت در بدن می‌شوید. اکثر افرادی که به ویروس هپاتیت C آلوده شده اند، برای مدت طولانی از ابتلای خود به این ویروس اطلاعی ندارند؛ این به این دلیل است که معمولاً برای سال‌ها هیچ علامتی ندارد.

به گزارش سلامت نیوز، در واقع زمانی که متوجه این تغییرات روی پوست خود شده اید، این نشانه‌ای است که ویروس قبلاً به کبد شما آسیب رسانده است. اگر متوجه هر یک از این مشکلات پوستی شدید، به پزشک مراجعه کنید.

مصرف دارو برای درمان ویروس ممکن است پوست شما را بهبود ببخشد و از سایر مشکلات سلامتی نیز جلوگیری کند. اگر قبلاً هپاتیت C در شما تشخیص داده شده است، پزشک شما باید در مورد مشکلات سلامتی که ویروس یا درمان‌های آن ایجاد می‌کند، به شما اطلاع بدهد.

آسیت

آسیت تجمع مایع در شکم است که با زخم‌های بد کبدی به نام سیروز همراه است. آسیب کبدی، با فشار خون بالا در سیاهرگ‌های کبدی همراه با افزایش وزن سریع، مشکل در تنفس و کبودی بیشتر می‌شود.

احتمالاً پزشک به شما می‌گوید که یک رژیم غذایی کم نمک را امتحان کنید و دارو‌هایی به نام دیورتیک‌ها را تجویز می‌کند که به بدن شما کمک می‌کنند تا آب اضافی را دفع کنید. اگر این درمان‌ها ب شما کمکی نکرد، روش‌هایی برای حذف مایع وجود دارد.

با این حال اگر این درمان‌ها مفید نباشند، ممکن است به پیوند کبد نیاز داشته باشید.

خونریزی و کبودی آسان

کبد شما مواردی می‌سازد که به لخته شدن خون شما کمک می‌کنند. وقتی آسیب ببیند، نمی‌تواند به اندازه کافی از این مواد تولید کند؛ در نتیجه ممکن است به راحتی شروع به خونریزی کنید و در توقف آن مشکل داشته باشید. یا ممکن است به راحتی کبود شوید.

قبل از انجام هر گونه اقدام پزشکی به دندانپزشک یا سایر پزشکان خود اطلاع دهید که چنین شرایطی دارید.

اگر با بریدگی و جراحت روبرو شدید، بریدگی‌ها را با باند‌های فشاری بسته و فوراً به پزشک مراجعه کنید.

در مواقع اضطراری، پلاکت‌هایی برای جایگزینی آنچه از دست داده‌اید و ویتامین K برای کمک به لخته شدن خون دریافت می‌کنید.

تجمع مایع در بدن شما همچنین می‌تواند باعث تورم پاها، کف و یا مچ پا شود. احتمال کمی دارد، اما دست‌ها و صورت شما نیز ممکن است متورم شوند.

همانند آسیت، پزشک احتمالاً به شما می‌گوید که رژیم غذایی کم نمک را امتحان کنید و دارو‌هایی به نام دیورتیک‌ها را مصرف کنید.

خارش

سمومی که در خون انباشته می‌شوند و باعث زردی می‌شوند نیز می‌توانند باعث خارش شما شوند.

ممکن است این خارش را فقط در دست‌ها و پا‌های خود یا در تمام بدن خود احساس کنید. برخی از افراد می‌گویند که احساس می‌کند که اعضای بدنشان نیز می‌خارد.

روش‌های درمانی هپاتیت C نیز می‌تواند باعث خشکی و خارش پوست شود. اگر مشکل خیلی جدی است حتما با پزشک خود صحبت کنید.

حمام بلغور جو دوسر، مرطوب کننده ها، آنتی هیستامین‌ها و کرم‌های کورتیزون نیز می‌توانند علائم شما را تسکین دهند.

اگر سیگار می‌کشید، ترک آن می‌تواند مقداری از خارش شما را کاهش دهد.

زردی

اگر هپاتیت دارید، ممکن است متوجه شوید که پوست و سفیدی چشم‌هایتان زرد به نظر می‌رسند. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که کبد شما به اندازه کافی خوب کار نمی‌کند تا ماده شیمیایی به نام بیلی روبین را تجزیه کند.

اگر مقدار زیادی از بیلی روبین در خون شما جمع شود، پوست شما نیز می‌تواند زرد شود.

زردی می‌تواند بلافاصله پس از ابتلا به هپاتیت C یا پس از سال‌ها عفونت و سیروز ظاهر شود. اگر فکر می‌کنید به آن مبتلا هستید به پزشک مراجعه کنید.

برای درمان این عارضه، باید عفونت هپاتیت C و آسیب کبدی که باعث آن شده است را درمان کنید.

لیکن پلان

این بیماری به صورت برجستگی‌های ارغوانی رنگی ظاهر می‌شود که معمولاً از مچ دست شروع می‌شود، اما می‌تواند در هر جایی از بدن خودش را نشان بدهد. این بیماری همچنین می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های توری یا زخم در داخل دهان شما شود. علت آن مشخص نیست، اما بسیاری از افراد مبتلا به لیکن پلان نیز به هپاتیت C مبتلا هستند.

درمان شامل:

استروئید‌ها برای کاهش تورم و قرمزی
در صورت خارش آنتی هیستامین
نور درمانی (PUVA) برای کمک به پاکسازی پوست
پماد یا قرص رتینوئیک اسید
برخی از کرم‌ها و پماد‌هایی که اگزما را درمان می‌کنند
اگر لیکن پلان را در دهان خود دارید، از مصرف مواردی که می‌توانند آن را بدتر کنند، اجتناب کنید، از جمله تنباکو، مرکبات و گوجه فرنگی.

دندان‌های خود را دو بار در روز مسواک بزنید و روزانه از نخ دندان استفاده کنید و حداقل سالی یک بار از نظر سرطان دهان معاینه شوید.

اریتم نکرولیتیک آکرال (NAE)

این بیماری نادر پوستی ممکن است نشانه اولیه عفونت هپاتیت C باشد و باعث ایجاد لکه‌های پوستی روی پا‌ها یا دست‌ها می‌شود که شبیه پسوریازیس است.

علت آن دقیقا مشخص نیست، اما به نظر می‌رسد مکمل‌های روی به سرعت آن را از بین می‌برند.

orphyria Cutanea Tarda (PCT)

این وضعیت باعث ایجاد تاول‌های دردناک و پوست حساس می‌شود که در زیر نور آفتاب بدتر می‌شوند.

این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که پروتئین‌هایی به نام پورفیرین در کبد انباشته می‌شوند، سپس وارد جریان خون می‌شوند و راه خود را به پوست شما باز می‌کنند.

این وضعیت همچنین باعث شرایط زیر می‌شود:

تیره یا روشن شدن پوست شما
جای زخم
مو‌های زائد صورت
ریزش مو

درمان‌ها شامل:

فلبوتومی. این در نهایت می‌تواند سطح آهن و پورفیرین شما را به حالت عادی برساند.
دارویی برای خارج کردن پورفیرین‌ها از کبد و داخل ادرار شما
با ضد آفتاب از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید

پورپورا (لکه‌های خونی)

این لکه‌های قرمز یا بنفش می‌تواند به کوچکی یک سر سوزن یا به بزرگی نیم اینچ باشند و می‌توانند درد یا خارش داشته باشند. برای افراد مبتلا به هپاتیت C، بثورات معمولاً علامت کرایوگلوبولینمی است. این یک مشکل رگ خونی است که زمانی اتفاق می‌افتد که پروتئین‌های موجود در خون در هوای سرد به هم بچسبند. توده‌ها در عروق کوچک و متوسط جمع می‌شوند که جریان خون را مسدود می‌کنند.

دارویی که ویروس هپاتیت C را هدف قرار می‌دهد می‌تواند این مشکل را برطرف کند. اگر پورپورا یا سایر مشکلات ناشی از کرایوگلوبولینمی دارید، پزشک ممکن است به شما دارو‌های استروئیدی نیز بدهد.

پدیده رینود

اگر انگشتان شما در سرما سفید یا آبی می‌شوند، نشانه این است که شما به این عارضه مبتلا هستید. انگشتان پا، بینی یا گوش شما نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند و زمانی اتفاق می‌افتد که رگ‌های خونی در سرما دچار اسپاسم می‌شوند و در نتیجه آن جریان خون کند می‌شود؛ در این زمان ممکن است احساس درد، بی حسی و گزگز داشته باشید.

اگر دست‌ها یا پا‌های شما سرد می‌شوند، در اسرع وقت آن‌ها را گرم کنید. سیگار را کنار بگذارید و سعی کنید از استرس دوری کنید. از پزشک خود بپرسید که آیا دارو می‌تواند کمی تسکین دهد. دارو‌های اختلال نعوظ سیلدنافیل (ویاگرا) و تادالافیل (سیالیس) ممکن است به شما کمک کنند.

آنژیوم عنکبوتی

به این گروه از رگ‌های خونی گشاد شده نزدیک سطح پوست، خال‌های عنکبوتی نیز گفته می‌شود که می‌توانند در هر جایی از بدن شما ظاهر شوند، اما اغلب روی صورت و بدن شما دیده می‌شوند. وقتی به آن‌ها فشار می‌آورید ناپدید می‌شوند و با توقف فشار دوباره باز می‌گردند.

آن‌ها مضر نیستند و نیازی به درمان ندارند.

ناخن‌های تری

این وضعیت که در آن ناخن‌های شما به رنگ سفید مات با خطوط صورتی یا قهوه‌ای مایل به قرمز در می‌آیند، در کنار سایر بیماری‌ها با سیروز مرتبط است.

کهیر

کهیر اغلب با هپاتیت ظاهر می‌شود. کهیری که بخاطر هپاتیت برروس پوست ظاهر می‌شود، برخلاف یک واکنش آلرژیک، ممکن است بیش از چند ساعت طول بکشد و لکه‌ای قهوه‌ای از آن باقی بماند.

مشکلات ناشی از مصرف دارو‌های هپاتیت C

مانند همه داروها، برخی از درمان‌های هپاتیت C می‌توانند عوارض جانبی ایجاد کنند. شایع‌ترین عوارض پوستی عبارتند از:

کهیر: بثورات خشک و خارش دار روی دست‌ها و پا‌های شما
آلوپسی: ریزش مو در اثر درمان هپاتیت C نادر است، اما اتفاق می‌افتد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا